A Game of Thrones: The Graphic Novel: Volume One
tron, fantastyka, Martin
Danway

Bestsellerowa saga fantasy George’a R.R. Martina we wspaniałym kolorowym komiksie – równocześnie z emisją drugiego sezonu kultowego serialu HBO Najpierw były bestsellerowe powieści, potem przebojowy serial HBO. Teraz znani powieściopisarz i rysownik nadają Grze o tron George’a R.R. Martina – arcydziełu epickiej fantasy - nową wspaniałą postać w barwnej graphic novel - jednym z...

Najpierw były bestsellerowe powieści, potem przebojowy serial HBO. Teraz znani powieściopisarz i rysownik nadają Grze o tron George’a R.R. Martina – arcydziełu epickiej fantasy - nową wspaniałą postać w barwnej graphic novel - jednym z najpopularniejszych komiksów roku.

Nadchodzi zima. Tak brzmi dewiza rodu Starków, lordów najdalej wysuniętej na północ ze wszystkich krain, które poprzysięgły wierność królowi Robertowi Baratheonowi, zasiadającemu na tronie w dalekiej Królewskiej Przystani. Eddard Stark sprawuje w imieniu króla Roberta rządy w Winterfell. Daleko na północy, za wyniosłym Murem, kryją się Dzicy i znacznie gorsze istoty, po długim lecie uznane za mit. Z nadejściem zimy okazało się jednak, że są realne i śmiertelnie groźne.

Lecz bliższa groźba kryje się na południu. Królewski namiestnik zmarł w tajemniczych okolicznościach. Robert wyruszył do Winterfell, zabierając ze sobą królową - piękną, lecz zimną Cersei, syna - okrutnego i zarozumiałego księcia Joffreya, i braci królowej - Jaimego i Tyriona. Pierwszy jest niezrównanym szermierzem, drugi karłem o niebezpiecznie bystrym umyśle. Wszyscy zmierzają ku Winterfell i spotkaniu, które zmieni losy królestw.

Tymczasem za Wąskim Morzem dziedzic rodu władającego ongiś całym Westeros snuje plany odzyskania tronu przy pomocy armii barbarzyńców, których lojalność kupi za jedyne, co mu zostało wartościowego: swą piękną i niewinną siostrę.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoamber.pl/

źródło okładki: http://www.wydawnictwoamber.pl/

Oficjalna recenzja
helmans książek: 233

Bajkowa „Gra o tron”

Dążenie do władzy opiera się przebiegłości, umiejętności konstruowania zgrabnych sieci intryg oraz kłamstw, podszytych licznymi morderstwami. Posiadanie tych na pozór banalnych umiejętności, może w znaczny sposób przybliżyć królewski tron. „Gra o tron. Powieść graficzna” to komiksowe przedstawienie powieści G.R.R. Martina, w sposób oryginalny i różniący się od jego serialowego odpowiednika. Należy sobie jednak zadać pytanie o cel takiego przedsięwzięcia i czy jest to tak naprawdę potrzebne? Popularność od przesytu dzieli naprawdę cienka linia. Po przeczytaniu publikacji mogę jedynie powiedzieć, że…

Lektura jest wierną adaptacją Martinowskiej wizji świata Westeros. Akcja rozwija się analogicznie i na pierwszy rzut oka widać, że będzie to fantastyczna przygoda pozwalająca spojrzeć na sagę „Pieśni Lodu i Ognia” z zupełnie innej perspektywy. Ilustracje wykonane są z największą starannością, a o stylu głównego rysownika (Tommy’ego Pattersona) można mówić tylko w superlatywach. Umiejętnie prowadzona kreska, z łatwością potrafi uwypuklić emocje głównych bohaterów i naszkicować wielowarstwowy wątek fabularny. Autor odszedł od serialowego przedstawienia głównych bohaterów, serwując nam swoje własne wyobrażenie o danych postaciach. Gdy minie początkowe poruszenie, uświadamiamy sobie, że nowo poznane sylwetki spełniają oczekiwania nawet najbardziej wymagających fanów tej epickiej serii fantasy. Ponadto komiks nie stroni od scen przemocy i nie jest przyjazny cenzurze. Sceny mordu i seksu ukazują się bardzo często, przez co dzieło Daniela Abrahama i Pattersona nie nadaję się dla młodszych czytelników. Doskonałym posunięciem jest również przedstawienie kilku scen, które działy się tylko „w domyśle” książkowego odpowiednika oraz serialowej adaptacji.

Na pochwałę zasługuje również wydawnictwo „Amber”, które zajęło się przeniesieniem powieści na polski rynek czytelniczy. Wspaniałe i dobrze przetłumaczone dialogi w połączeniu z niesamowitą estetyką ilustracyjną, stworzyły okazję do przeżycia czegoś niezwykłego. Czcionka jest wyraźna i rozmiarowo idealna do czerpania uciechy z Westerowskiego życia. Nie można książce zarzucić nic od strony wykonania. Niestety jednak, komiks zapewnia tylko półtoragodzinną zabawę. Przy bardzo wysokiej cenie, jaką musimy wydać na pierwszy wolumin, wydaje się to skandaliczne. Rozsądniej byłoby wydać dwa zeszyty jako jeden tom, wtedy cena byłaby odpowiednia do otrzymanego materiału. A tak, za możliwość zobaczenia pierwszej części powieści w bajkowej formie, czytelnik musi wydać prawie trzysta złotych (adaptacja „Gry o tron” zajmie sześć zeszytów graficznych).

„Powieść graficzna” to książka inna, pomijająca zbędne opisy, jednorazowe postacie i wątki, które mogły nużyć czytelnika w pierwowzorze. Nie ulega wątpliwości, że jest to bardzo dobrze przemyślany i wydany druk. Należy sobie jednak zadać pytanie o cel takiego przedsięwzięcia i czy jest to tak naprawdę potrzebne? Po przeczytaniu publikacji mogę jedynie powiedzieć, że… komiks był bardzo ciekawym i nieschematycznym oderwaniem od rzeczywistości.

Damian Hejmanowski

Karo | 2014-04-19
Na półkach: Przeczytane, 2014

Książka przeczytana? Serial obejrzany? A może powieść ilustrowana?

Pozycja wydana po mistrzowsku oraz lektura obowiązkowa dla znających "Grę o Tron". Oprawa graficzna i ilustracje stworzone na najwyższym poziomie.

Co tu dużo mówić... Kupować/pożyczać i - czytać! : )

Powtórka z "Gry o tron". I to jaka! Sprawiła, że rozkochałam się w sadze namiętnie na nowo. Piękne ilustracje, doskonała fabuła... I świeżość- rysunkowe postacie na szczęście nie są odwzorowaniem aktorów serialu.
Album przypomniał mi starsze wątki, dając jasny wgląd w nową sytuację. Mogłam znowu poczuć nienawiść do irracjonalnego postępowania Starków- gdyby zamiast sercem kierowali się rozumem, do tragedii by nie doszło. Ale wtedy nie byłoby takiej opowieści!!!

Merida | 2013-04-24
Przeczytana: 19 kwietnia 2013

Bardzo udany komiks! Już od dawna miałam na niego chrapkę i właśnie przyszedł kurier, a ja od razu przeczytałam. Były to bardzo miło spędzone dwie godziny.

Po pierwsze wszystko jest jak żywcem wyjęte z powieści. Identyczne sceny, wszystko tak, jak w "Grze o Tron". Ładnie napisane, tylko kilka cytatów różni się od książkowych. To bardzo duży plus!

Piękne kolory! Może świat Martina jest ponury, ale te barwne obrazki aż wyrywały mi serce z piersi, takie były udane. Wprost nie mogłam się napatrzyć. I ekspresja postaci jest bardzo dobra. Wielki plus za Aryę, Jona, Cersei i Eddarda.

Polecam wszystkim miłośnikom prozy George'a R. R. Martina. Wątpię, byście byli zawiedzeni.

| 2013-09-04
Przeczytana: luty 2013

Ostatni raz tak dobrze bawiłam się podczas czytania Thorgala :) Piękna kreska, kolorystyka wprost z bajki i wszystko w niesamowitej scenerii pierwszej części sagi Pieśni Lodu i Ognia.

papilarna | 2014-03-23
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 23 marca 2014

Moja życiowa przygoda z komiksami zaczęła się od podkradania Thorgali z szafki starszego brata i nieprzerwanie trwa do dziś. Tylko teraz już nie muszę myszkować, ponieważ posiadam własne egzemplarze ulubionych serii. Dlatego, kiedy zobaczyłam powyższy komiks w promocyjnej cenie, nie zawahałam się i popędziłam do kasy.

Grę o tron niewątpliwie rozpropagował serial stacji telewizyjnej HBO, który jest jedną z najlepszych ekranizacji powieści w ostatnich latach. Sama książka także radzi sobie, nieźle broniąc się sama za siebie, bowiem fani fantastyki już dawno przestali polegać na bohaterach i papierowych postaciach i pragną ludzi z krwi i kości. I takie jest życie w Westeros, krwawe i twarde jak skóry ich mieszkańców.

Adaptację powieści popełnił Daniel Abraham, a rysownikiem tego nikłej wartości dzieła jest Tommy Patterson. Od początku nie nastawiałam się na jakieś arcydzieło, ale przyjemną rozrywkę. Chciałam porównać moje wyobrażenia, serial, książkę z komiksem, licząc po...

Świstunka | 2012-09-21
Przeczytana: maj 2012

Fabularnie, oczywiście, wspaniały. Mimo, że dodaję dzięki temu oczko w ocenie, żadna w tym zasługa wydawców - komiks jest tylko adaptacją powieści. To, co liczy się najbardziej, czyli forma, jest zbyt toporna i niedopracowana. Obrazki, mimo że kolorowe i wyraziste, tylko z rzadka dogadzały mojemu poczuciu estetyki. Widać, że komiks robiony był na szybko i tylko po to, by wyciągnąć więcej pieniędzy od fanów sagi.
A przecież tak świetna historia zasługuje na świetną grafikę!

Sophie | 2012-05-16
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2012
Przeczytana: 06 czerwca 2012

Świetne rysunki i wydanie, detale są naprawdę dopracowane i całość wygląda niesamowicie! Chociaż wyobrażenie postaci mam trochę zepsute przez serial, to mimo wszystko jestem zachwycona. I do tego dobrze ukazane 'te' sceny, które względnie przeszkadzały w lekturze książki. Jedno tylko ale, to cena. Zeszytów ma być, jak wyczytałam na okładce 6, a jeden kosztuje 50 zł...

Zerr | 2013-06-09
Przeczytana: 13 maja 2013

Recenzja ukazała się na: www.recenzjum.blogspot.com

Moja przygoda z "Grą o tron" rozpoczęła się od serialu, jak pewnie miało to miejsce u wielu innych ludzi. Od razu stałem się fanem tej produkcji i zapragnąłem przeczytać wszystkie książki George'a R. R. Martina. Choć przez długi czas nie mogłem pozwolić sobie na tak kosztowną inwestycję, to udało mi się uzyskać wszystkie wydane do tej pory tomy sagi dzięki polskiemu wydawcy - Zysk i S-ka, za co bardzo dziękuję! Dzięki temu mogłem porównać sam serial z twórczością pisarza (więcej o tym niebawem), ale także miałem to szczęście i przed zajrzeniem do komiksu znałem oryginalną treść "Gry o tron". Bardzo dobrze się złożyło... Bardzo dobrze :)

Komiks został stworzony przez Daniela Abrahama oraz Tommy'ego Pattersona i początkowo to, co można przeczytać w jednym dość pokaźnym tomie, znajdowało się w oddzielnych sześciu zeszytach. Jak to wyglądało? Nie wiem, bo niestety nie widziałem. Aczkolwiek jestem bardzo ciekaw... W każdym razie -...

Darya | 2013-08-19
Przeczytana: sierpień 2013

Ech, chyba się nie przekonam do tych niejapońskich komiksów. Zacznę od razu od stylu rysunków - jest poprawny, doceniam pracę nad nim, ale nie trafił do moich gustów i nie mogłam się przekonać do przedstawionych tutaj projektów bohaterów (są po prostu brzydcy. Oczywiście, nikt nie mówi, że w książce wszyscy zostali opisani jako przystojniacy, jednak za dużo mang czytałam i przywykłam do innych rzeczy w komiksach). Mam jednak świadomość, że to dość subiektywna opinia i nie mogę za nią bardziej obniżyć oceny.
Co do fabuły - to samo co w książce, dobrze znane postaci i akcja, którą lubię i w którą się wciągnęłam. Adaptacja nie dodaje nic od siebie,co najwyżej skraca niektóre akcje, co jednak w niczym nie przeszkadza. Można by powiedzieć, że nuda, ale to jest jedna z tych historii, którą nawet po raz trzeci (po książce i serialu) chce się śledzić, bo jest po prostu dobra.
Muszę też pochwalić wydanie - duży format, ładne kolory i ogólnie przyjemnie.
Jak już pisałam, całość w moje...

Faledor | 2012-04-22
Przeczytana: 22 kwietnia 2012

Komiks jest świetnie wydany - gruba, twarda okładka ze swietną grafiką, dobrej jakości papier i spora objętość. Dla każdego, kto obejrzał film trudno będzie sie przyzyczaić do innych twarzy, ale oprócz tego komiks świetnie się czyta. Klimat jest dobrze oddany, a rysunki perfekcyjnie narysowane. Dla mnie przeczytanie go było prawdziwą przyjemnością!