rozwiń zwiń

Uczta dla oczu fanów Tolkiena

Anakolut Anakolut
28.12.2012
Okładka książki Hobbit: Niezwykła podróż. Filmowe postacie i miejsca Jane Johnson

Premiera kinowego „Hobbita” miała miejsce kilka dni temu. Od najróżniejszych wydań tej doskonale znanej fanom książki Tolkiena księgarniane półki powoli zaczynają się uginać. Ale spragnieni fani pragną więcej, niż samej klasycznej opowieści Tolkiena w coraz to nowej szacie graficznej. Czas więc na gadżety i wydania około-hobbitowe - tu na przeciw zapotrzebowaniu wyszło jak zawsze niezawodne wydawnictwo Amber. Jednym z takich wydań związanych z premierą „Hobbita” na srebrnym ekranie jest album zatytułowany „Hobbit: Niezwykła podróż - Filmowe postacie i miejsca”.

Jak nietrudno wywnioskować po tytule, w tym pięknie wydanym albumie znajdziemy sylwetki bohaterów książki oraz opisy i - co najważniejsze - wspaniałe filmowe pejzaże prezentujące najważniejsze miejsca, w których dzieje się akcja filmu. Książka zachwyca już od pierwszego wejrzenia. Elegancka, twarda oprawa z obwolutą kryje kilkadziesiąt stronic dużego formatu zapełnionych bajecznie kolorowymi filmowymi kadrami, pobudzającymi wyobraźnię i wspaniale łechcącymi poczucie estetyki odbiorcy. Każda z fotografii jest świetnej jakości, każda została starannie dobrana, by sprawiać jak najlepsze wrażenie na osobie przeglądającej album. W środku znajduje się nawet rozkładana mapa części Śródziemia, w której toczy się akcja książki i jej wielkoekranowej wersji.

W treści książki znajdziemy opisy wszystkich głównych bohaterów filmowej adaptacji opowieści Tolkiena, czyli Bilba, Gandalfa i całej krasnoludzkiej kompanii, ale także postaci drugoplanowych, ważnych dla opowiadanej historii, jak Elrond, Galadriela, czy Czarodziej Radagast. Opisy są ciekawe, napisane z dozą humoru i lekkością, a każdy opatrzono zdjęciami filmowej wersji postaci. Przy takiej obfitości głównych bohaterów, jaką otrzymamy w „Hobbicie”, zapoznanie się z ich sylwetkami przez obejrzeniem filmu, może okazać się niezwykle przydatne i pomocne we właściwym czerpaniu satysfakcji z oglądania. Poznawanie ich w tak miłej dla oka formie, poprzez prezentowany album, z pewnością zapewni, że będzie to samą przyjemnością.

Album „Hobbit: Niezwykła podróż - Filmowe postacie i miejsca” to wspaniale wydany tytuł, który powinien się znaleźć na półce każdego maniaka twórczości Tolkiena, z niecierpliwością wypatrującego premiery filmu. Może też okazać się nieocenioną pomocą dla tych, którzy na film się wybierają, a nie mieli przyjemności poznania „Hobbita” poprzez samodzielną lekturę - chociaż oczywiście sam zazwyczaj preferuję przeczytanie przed obejrzeniem, co wszystkim niezmiennie polecam, to trudno zmuszać kogokolwiek do tego. Niezależnie więc od pobudek, jakimi kierować się będziemy sięgając po ten album, z pewnością nie powinniśmy się zawieść - to naprawdę świetna książka, która zachwyca bogactwem wspaniałych fotografii i poważnie zaostrza apetyt na film, który przecież pełen ma być takich właśnie obrazków. Polecam!

Paweł Kukliński