Reszta świata

1981-01-01
1981-01-01
83-205-3313-0
młodzieżowe

„Reszta świata” to pierwsza książka autorstwa Marii Nurowskiej, którą przeczytałam.
Najprościej i najszybciej byłoby napisać, że jest to historia młodej dziewczyny z wrodzoną wadą serca.
Jest to jednak przede wszystkim historia 16-letniej Anki i jej codziennego życia. Ze swoją chorobą, z kochającymi ją i bardzo nadopiekuńczymi rodzicami i pozostałymi członkami rodziny, którzy ze strachu zamknęli ją za szklaną szybą.
O pierwszej miłości, która dała motywację do szybszej walki o siebie, o swoje życie i szansę na normalność. O rozpadzie rodziny.
Anka to bohaterka mająca humory – jest nerwowa, drażliwa, czasem egoistyczna. Choroba oraz wszechogarniająca troska uczyniła z niej nieszczęśliwą dziewczynę, która wzbudza emocje i każe chociaż spróbować odpowiedzieć sobie na pytanie czy osobom chorym pozwalamy na więcej? Rozgrzeszamy ich zachowania tłumacząc je chorobą?
Anka to bohaterka, która przechodzi przemianę, próbuje wychodzić ze swojej bezpiecznej strefy, poznaje życie innych ludzi, również tych z jej chorobą.
Bardzo przyjemny styl pisania, ciekawe - bo otwarte zakończenie.

Maria Nurowska bohaterką uczyniła dorastającą dziewczynę z nie byle jakim problemem, bo z poważną wadą serca. Ania jest wspaniale odmalowaną postacią, wiarygodną w swoich smutkach, rozterkach. Rodzice również są dobrze przedstawieni: nadopiekuńczy, roztkliwiający się nad jedynaczką i nierozumiejący jej problemów. Uważam, że jest to wartościowa lektura, dająca dużo do myślenia, pomagająca zarówno osobie chorej rozeznać się w swoich uczuciach, jak i zdrowym zrozumieć, dlaczego niektórzy chorzy źle reagują na próby pomocy, dlaczego się izolują, tworzą mur między sobą a resztą świata.

Czytałam w młodości, chyba za czasów gimnazjum, czy 6 klasy szkoły podstawowej i bardzo mi się podobała. Wracałam do niej kilka razy z pozytywnych odczuć względem historii bohaterki oraz sposobu opisywania zdarzeń. Pisarka ma ładny styl pisania, podejście psychologiczne i potrafi zaciekawić.
Książka do czytania pod poduszkę, nie taka lekka, ale absorbująca.

Książka do czytania pod poduszkę, nie taka lekka, ale absorbująca.

Czytałam dawno temu ,ale bardzo poruszyła moje uczucia . Jedna z lepszych książek ,które przeczytałam w swoim nastoletnim życiu.

Niby prosta, a opowiada o prawdziwych problemach. Już samo to, że przeczytałam ją dawno, a pamiętam do teraz o czymś świadczy. Historia Anki jest taka... realna. Mogłaby przydarzyć się każdemu.

Fakt, że po 25 latach pamiętam niemal pełną treść "Reszty świata" Marii Nurowskiej, mówi, że była to książka poruszająca młode serce nastolatki. Bo i o sercu opowiada. A dokładnie o poważne chorym sercu 16-letniej Anki. Dziewczyna chciałaby być taka, jak inne nastolatki: biegać, tańczyć, wygłupiać się. Choroba jednak na to nie pozwala. Jest to wielkim bólem dla Ani. Ona po prostu chce żyć, a czuje się wyobcowana, inna. Szansą na poprawę jej stanu zdrowia jest operacja, jednak z powodu wieku i okresu dorastania, obarczona ryzykiem, które będzie mniejsze za kolejny rok. Gdy pojawia się chłopak, który powoli staje się jej bliski, Ania postanawia przekonać kochających i - co zrozumiałe - nadopiekuńczych rodziców, że rok oczekiwania, to rok straconego życia. Czy to się może udać?
Tak, jak wspomniałam powyżej: "Reszta świata" to książka poruszająca, która pozostaje w pamięci na całe życie. Powodem jest to, że główna bohaterka odmalowana jest niezwykle wiarygodnie, wraz z jej obawami, troskami, problemami, ale i drobnymi radościami. Polecam.

Smutna, ale piękna i pouczająca powieść.

Smutna, ale piękna i pouczająca powieść.

• Przeczytane 2017
  • Dawno, dawno temu...
  • 1993

Dodaj cytat z książki Reszta świata