Reszta świata

Wydawnictwo: Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza
83-205-3313-0
młodzieżowe
Kang SangRim

Książka opowiada historię dziewczyny z poważną wadą serca, która powali wdraża się w świat, wychylając głowę z hermetycznego kokonu, którym owinęli ją rodzice.

źródło okładki: http://archiwumallegro.pl/reszta_swiata_maria_nurowska-468394910.html

hanterkaa | 2016-10-16
Przeczytana: 16 października 2016

Maria Nurowska bohaterką uczyniła dorastającą dziewczynę z nie byle jakim problemem,bo z poważną wadą serca.Ania jest wspaniale odmalowaną postacią,wiarygodną w swoich smutkach,rozterkach.Rodzice również są dobrze przedstawieni:nadopiekuńczy,roztkliwiający się nad jedynaczką i nierozumiejący jej problemów.Uważam,że jest to wartościowa lektura,dająca dużo do myślenia,pomagająca zarówno osobie chorej rozeznać się w swoich uczuciach,jak i zdrowym zrozumieć,dlaczego niektórzy chorzy źle reagują na próby pomocy,dlaczego się izolują,tworzą mur między sobą a resztą świata.

violabu Toczytam | 2013-09-16
Przeczytana: 1989 rok

Fakt, że po 25 latach pamiętam niemal pełną treść "Reszty świata" Marii Nurowskiej, mówi, że była to książka poruszająca młode serce nastolatki. Bo i o sercu opowiada. A dokładnie o poważne chorym sercu 16-letniej Anki. Dziewczyna chciałaby być taka, jak inne nastolatki: biegać, tańczyć, wygłupiać się. Choroba jednak na to nie pozwala. Jest to wielkim bólem dla Ani. Ona po prostu chce żyć, a czuje się wyobcowana, inna. Szansą na poprawę jej stanu zdrowia jest operacja, jednak z powodu wieku i okresu dorastania, obarczona ryzykiem, które będzie mniejsze za kolejny rok. Gdy pojawia się chłopak, który powoli staje się jej bliski, Ania postanawia przekonać kochających i - co zrozumiałe - nadopiekuńczych rodziców, że rok oczekiwania, to rok straconego życia. Czy to się może udać?
Tak, jak wspomniałam powyżej: "Reszta świata" to książka poruszająca, która pozostaje w pamięci na całe życie. Powodem jest to, że główna bohaterka odmalowana jest niezwykle wiarygodnie, wraz z jej obawami,...

| 2016-07-02
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 02 lipca 2016

Typowa książka dla młodzieży wydana w latach osiemdziesiątych. Ja uwielbiałam takie książki. Może z sentymentu, bo czytała i lubiła je moja mama. Tyle, że dla mnie były aktualne. Dla dzisiejszej młodzieży to już nie jest ciekawa literatura. A przynajmniej tak wynika z moich obserwacji. No chyba, że jest wśród nich jakaś zbłąkana dusza czytająca Snopkiewicz, Siesicką itp. :-)

Shino11 | 2015-12-19

Czytałam w młodości, chyba za czasów gimnazjum, czy 6 klasy szkoły podstawowej i bardzo mi się podobała. Wracałam do niej kilka razy z pozytywnych odczuć względem historii bohaterki oraz sposobu opisywania zdarzeń. Pisarka ma ładny styl pisania, podejście psychologiczne i potrafi zaciekawić.
Książka do czytania pod poduszkę, nie taka lekka, ale absorbująca.

Kang SangRim | 2012-11-13
Przeczytana: 2008 rok

Smutna, ale piękna i pouczająca powieść.

CarmenElizabeth | 2014-05-12
Przeczytana: 2010 rok

Niby prosta, a opowiada o prawdziwych problemach. Już samo to, że przeczytałam ją dawno, a pamiętam do teraz o czymś świadczy. Historia Anki jest taka... realna. Mogłaby przydarzyć się każdemu.

asiagc | 2015-03-05

Czytałam dawno temu ,ale bardzo poruszyła moje uczucia . Jedna z lepszych książek ,które przeczytałam w swoim nastoletnim życiu.

Solea | 2017-11-19
Aleksandra | 2017-11-13