Rodzinka Szkaradków i ja

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
espeja

Pełna humoru, na wpół parodystyczna, wersja "pamiętnika dorastającej panienki" Bohaterka to 16-letnia dziewczyna o rozwichrzonej wyobraźni, bujnej indywidualności, przekorna, nieznośna, ale myśląca i ciekawa świata. Karkołomne wątki fabularne, kpina z dorosłych i z siebie.

Książniczka | 2016-01-12

Pozostawienie Judyty Jelonek samej w domu, bez opieki, może naprawdę źle się skończyć... Kiedy wpuszcza do domu niejaką Danielę Szkaradek, nie przypuszcza, jakie to może mieć konsekwencje.

Panna Jelonek oczywiście zupełnie nic się nie zmieniła - to chodząca naiwność i lekkomyślność, połączona ze zbyt wysokim mniemaniem o swojej mądrości i dojrzałości, czego skutki bywają opłakane. Często podejmuje decyzje, które mogą się skończyć tylko katastrofą, a jeśli nawet Judycie udaje się jej uniknąć - cóż, mnie nasuwa się od razu określenie "więcej szczęścia niż rozumu"...

Judycie nie można jednak odmówić dobrych intencji i chęci niesienia pomocy - i chyba właśnie dlatego można naszą bohaterkę polubić. Owszem, musi dojrzeć i nabrać rozumu, ale ma też serce na odpowiednim miejscu. Potrafi być też naprawdę bojowa i walczyć o to, co uważa za słuszne.

Kolejna część perypetii Judyty absolutnie mnie nie zawiodła. Polecam z pełnym przekonaniem - dobra zabawa gwarantowana.

Druga część trylogii o Judycie i jej rodzinie. Judyta to szalona nastolatka, wychowywana bez ojca, uważająca się już za bardzo dorosłą pannę, która wszędzie węszy intrygi. Jej starsza siostra, Paulina, choć ma pracę i swoje życie towarzyskie, próbuje wychowywać tę młodszą. Poza nimi spokój krakowskiego mieszkania burzy Julian – wieloletni wielbiciel matki obu pannic – oraz stryj Karol, babcia i koleżanka Katarzyny.

Monia555 | 2011-07-02
Na półkach: 2011, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 02 lipca 2011

Z początku byłam nieco niechętnie nastawiona do tej książki. Zniszczona okładka, dość dziwny tytuł, w dodatku ciocia sama mi ją wetknęła (bo właśnie od niej ją pożyczyłam). Teraz mogę śmiało powiedzieć, że bardzo się myliłam. Ta książka jest po prostu ponadczasowa! Strasznie mi się podobała i dlatego dodałam ją do ulubionych. :)

schutte | 2012-05-06

polecam kazdemu kto chce sie dobrze bawic czytajac, niby lata 50, PRL a jednak ksiązka ponadczasowa

czekolada72 | 2016-10-16
Na półkach: Kraków, Dzieci, Przeczytane