Postać z cieniem

Wydawnictwo: Sic!
8 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
83-86056-94-0

Eseistyczna praca omawiająca postacie Żydówek w polskiej literaturze. Autorka analizuje dzieła pisarzy i odczytuje je w innej niż dotąd perspektywie. Tropi podwójne uwikłania bohaterek - jako kobiet i jako Żydówek - w stereotypy dotyczące płci i ''rasy''. Książka napisana żywym, często polemicznym stylem, podejmuje nowy temat, eksplorując nowy obszar badań. Książka nominowana do nagrody Nike...

Książka nominowana do nagrody Nike 2002.

źródło opisu: Wydawnictwo Sic!

źródło okładki: Wydawnictwo Sic!

lewicki | 2016-06-17

Nie jest to lektura lekka, łatwa i przyjemna, ale warto poznać. Znakomity przegląd historii polskiej literatury pod względem przedstawiania Żydówek. Zaskakujący punkt widzenia na Konopnicką, Orzeszkową, Reymonta, Zapolską, Nałkowską, Żeromskiego, Choromańskiego, Dołegę-Mostowicza.

Heathcliff1984 | 2017-01-28
xyz | 2016-09-27