Wszystko jest lekko dziwne

Wydawnictwo: Wielka Litera
978-83-6338-746-4
biografia
Anita

"Nie miałem nigdy problemów z popularnością, ponieważ mnie jakoś mało rozpoznają. Nawet nie wiem, czy to powinno mnie drażnić czy cieszyć" - mówi w charakterystyczny dla siebie sposób Jerzy Radziwiłowicz. Trudno w te słowa uwierzyć, wszyscy bowiem zapamiętaliśmy Radziwiłowicza choćby z dwóch ról: Mateusza Birkuta w Człowieku z marmuru i Macieja Tomczyka w Człowieku z żelaza Andrzeja Wajdy. Dzięki nim przeszedł przecież do legendy. Inna rzecz, że konsekwentnie odmawiał wywiadów czy to gazetom, czy kolorowym pismom, czy telewizjom - "Nie bywam w talk-shows, bo to nie jest mój żywioł". Zawsze małomówny, skryty. Ostatecznie dał się jednak namówić na rozmowę Łukaszowi Maciejewskiemu. I całe szczęście. Wyłania się z niej portret wrażliwego artysty, świadomego, intelektualnego, precyzyjnego. Radziwiłowicz zajmująco opowiada o swoich teatralnych doświadczeniach - współpracy ze Swinarskim, Wajdą, Jarockim, Grzegorzewskim ("lubię wiedzieć, w jakich rejonach się poruszam, kim jest mój bohater, do jakiego świata przynależy. Wydaje mi się, że tę cechę przejąłem od Jerzego Jarockiego, który szuka sensów wokół adaptowanego tekstu. Tropi apokryfy, inedita, precyzyjnie analizuje konteksty. I od Konrada Swinarskiego"). Wspomina też role i pracę na planie ze Stanisławem Różewiczem, Kazimierzem Kutzem, Jacques'em Lasalle'em, Michelem Piccolim ("Piccoli chodzi, chodzi i nagle zaczął się przypieprzać, zaczyna robić mi awanturę, zaczyna mnie wyzywać od marnych aktorów, że co ja sobie wyobrażam, ja - słaby polski aktor. I tak na mnie wrzeszczy"). Sporo dowiadujemy się też o pasjach Radziwiłowicza - miłości do literatury, do Francji, o podróżach. Ale nie tylko. Aktor uważnie śledzi polską politykę i ujawnia wyraziste poglądy.Jest wreszcie w tej książce Radziwiłowicz osobisty - opowiadający z nostalgią o swoim dzieciństwie na warszawskim Grochowie, zakładzie fryzjerskim ojca, studiach - pełen autoironii, dystansu do siebie i świata. Mądra, głęboka, bliska rozmowa. Warto było na nią poczekać.

źródło opisu: http://merlin.pl/Wszystko-jest-lekko-dziwne_Jerzy-...(?)

źródło okładki: http://merlin.pl/Wszystko-jest-lekko-dziwne_Jerzy-...»

Iwona | 2018-11-03
Przeczytana: 03 listopada 2018

Uważna, mądra rozmowa, bez cienia celebryckim wywodów gdzie wszystko jest na sprzedaż a banał leje się strumieniami, ale też prowadzona bez przeintelektualizowania. Rozmowa ludzi, którzy wiedzą o sobie tylko tyle ile sami sobie powiedzą i taka postawa zapewnia im szacunek do siebie, chęć wymiany zdań i snucia opowieści pozbawioną zapędów do przepytywania, wymuszania zwierzeń.
Człowiek jest opowieścią, którą w sobie nosi i którą może podzielić się z innymi, i w przypadku Radziwiłowicza ta opowieść jest tak bogata jak jego zawodowa kariera.

milvva | 2018-10-26
Przeczytana: 11 października 2018

Świetna lektura. Luźna rozmowa o wszystkim, bez zbędnego puszczania oka do czytelnika. Mądrze i prosto o tematach ważnych i mniej

książek: 2087
Mlg | 2017-04-27
Na półkach: Przeczytane, Y: 2017
Przeczytana: 24 kwietnia 2017

Miło się słuchało rozmowy Jerzego Radziwiłowicza z Łukaszem Maciejewskim. Uderzyła mnie przede wszystkim skromność aktora, a także z rozbawieniem obserwowałam jak ładnie unika manowców plotkarstwa. Interesujący passus na temat naznaczenia Raskolnikowa; nieoczywisty sposób odczytywania pojęcia ‘tolerancja’ – jakże mi bliski. No i sporo PRL-owskich smaczków, które dziś wydają się być osobliwie zabawne, ale z pewnością kiedyś – wtedy - takimi nie były. Polecam, warto przeczytać.

Medellin | 2017-03-16
Przeczytana: 15 marca 2017

Przyjemnie się czyta wywiady przeprowadzone z mądrymi osobami, a pan Jerzy Radziwiłowicz z pewnością się do takich zalicza. Jego opinie są przemyślane i wyważone. Jest pełen taktu kiedy mówi o innych osobach. Nie znajdziemy tu celebryckich ploteczek i sensacyjek, za to nieraz uśmiechniemy się w trakcie czytania anegdot dotyczących realizacji filmów i spektakli teatralnych.

Monika | 2016-07-07
Przeczytana: 07 lipca 2016

Mądrego zawsze przyjemnie posłuchać. Poczytać w tym przypadku. Jerzy Radziwiłowicz - jeden z najznakomitszych polskich aktorów. I chyba jeden z najbardziej tajemniczych. Aktor, który swojego talentu nie rozmienił na drobne. Wybitny, wszechstronny, intrygujący.

Wywiad Łukasza Maciejewskiego z Jerzym Radziwiłowiczem jest arcyciekawy. Aktor uchyla rąbka tajemnicy jeśli chodzi o życie prywatne. To ciekawe, ale całe życie myślałam, że Radziwiłowicz pochodzi z Krakowa, a tu okazuje się, że jest warszawiakiem i absolwentem warszawskiej szkoły teatralnej.
Najciekawsza jednak była opowieść pana Jerzego o jego zawodzie, fascynacjach literackich, mistrzach.
Jerzy Radziwiłowicz ukazał mi się jako niezwykły, mądry, ciepły, dowcipny człowiek. Lekko ironiczny, zdystansowany. Mogłabym przeczytać kilka tomów takiego wywiadu.
Bardzo polecam.

tomtol | 2015-12-13
Przeczytana: grudzień 2015

Ciekawa postać, a prowadzący wywiad nie próbował odgrywać pierwszych skrzypiec, to sobie cenię.

Rafał Bachanek | 2015-08-22
Przeczytana: 22 sierpnia 2015

Książka interesująca, ale momentami mocno dłużąca się. Duzo ciagnących się dyskusji o konkretnych autorach teatralnych.

Małgosia | 2015-07-16
Na półkach: Przeczytane, Kindle
Przeczytana: 15 lipca 2015

Kocham pana Jerzego miłością dozgonną, zawsze był moim ulubionym aktorem, ale miłość moja wybuchła po serialu "Glina", a umocniła się po serialu "Bez tajemnic".
Ta książka to sama przyjemność czytania, czułam się tak, jakbym siedziała obok panów i osobiście przysłuchiwała się ich rozmowie. Niewątpliwie dużą zasługą jest też to, że pan Łukasz Maciejewski tak pięknie to oprawił w słowa. Jestem zachwycona do potęgi entej! Aż zrobiło mi się przykro, że to już koniec, bo chciałoby się, żeby ta książka, akurat końca nie miała.

książek: 2081
tyberiusz | 2015-02-04

Doskonałe.

| 2014-08-28
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 28 sierpnia 2014

Za dużo polityki, za dużo analizy filmów, za mało Radziwiłowicza i jego życia. Nie tego oczekiwałam.