Wszystko jest lekko dziwne

Wydawnictwo: Wielka Litera
978-83-6338-746-4
biografia
Anita

"Nie miałem nigdy problemów z popularnością, ponieważ mnie jakoś mało rozpoznają. Nawet nie wiem, czy to powinno mnie drażnić czy cieszyć" - mówi w charakterystyczny dla siebie sposób Jerzy Radziwiłowicz. Trudno w te słowa uwierzyć, wszyscy bowiem zapamiętaliśmy Radziwiłowicza choćby z dwóch ról: Mateusza Birkuta w Człowieku z marmuru i Macieja Tomczyka w Człowieku z żelaza Andrzeja Wajdy. Dzięki nim przeszedł przecież do legendy. Inna rzecz, że konsekwentnie odmawiał wywiadów czy to gazetom, czy kolorowym pismom, czy telewizjom - "Nie bywam w talk-shows, bo to nie jest mój żywioł". Zawsze małomówny, skryty. Ostatecznie dał się jednak namówić na rozmowę Łukaszowi Maciejewskiemu. I całe szczęście. Wyłania się z niej portret wrażliwego artysty, świadomego, intelektualnego, precyzyjnego. Radziwiłowicz zajmująco opowiada o swoich teatralnych doświadczeniach - współpracy ze Swinarskim, Wajdą, Jarockim, Grzegorzewskim ("lubię wiedzieć, w jakich rejonach się poruszam, kim jest mój bohater, do jakiego świata przynależy. Wydaje mi się, że tę cechę przejąłem od Jerzego Jarockiego, który szuka sensów wokół adaptowanego tekstu. Tropi apokryfy, inedita, precyzyjnie analizuje konteksty. I od Konrada Swinarskiego"). Wspomina też role i pracę na planie ze Stanisławem Różewiczem, Kazimierzem Kutzem, Jacques'em Lasalle'em, Michelem Piccolim ("Piccoli chodzi, chodzi i nagle zaczął się przypieprzać, zaczyna robić mi awanturę, zaczyna mnie wyzywać od marnych aktorów, że co ja sobie wyobrażam, ja - słaby polski aktor. I tak na mnie wrzeszczy"). Sporo dowiadujemy się też o pasjach Radziwiłowicza - miłości do literatury, do Francji, o podróżach. Ale nie tylko. Aktor uważnie śledzi polską politykę i ujawnia wyraziste poglądy.Jest wreszcie w tej książce Radziwiłowicz osobisty - opowiadający z nostalgią o swoim dzieciństwie na warszawskim Grochowie, zakładzie fryzjerskim ojca, studiach - pełen autoironii, dystansu do siebie i świata. Mądra, głęboka, bliska rozmowa. Warto było na nią poczekać.

źródło opisu: http://merlin.pl/Wszystko-jest-lekko-dziwne_Jerzy-...(?)

źródło okładki: http://merlin.pl/Wszystko-jest-lekko-dziwne_Jerzy-...»

Medellin | 2017-03-16
Przeczytana: 15 marca 2017

Przyjemnie się czyta wywiady przeprowadzone z mądrymi osobami, a pan Jerzy Radziwiłowicz z pewnością się do takich zalicza. Jego opinie są przemyślane i wyważone. Jest pełen taktu kiedy mówi o innych osobach. Nie znajdziemy tu celebryckich ploteczek i sensacyjek, za to nieraz uśmiechniemy się w trakcie czytania anegdot dotyczących realizacji filmów i spektakli teatralnych.

Monika | 2016-07-07
Przeczytana: 07 lipca 2016

Mądrego zawsze przyjemnie posłuchać. Poczytać w tym przypadku. Jerzy Radziwiłowicz - jeden z najznakomitszych polskich aktorów. I chyba jeden z najbardziej tajemniczych. Aktor, który swojego talentu nie rozmienił na drobne. Wybitny, wszechstronny, intrygujący.

Wywiad Łukasza Maciejewskiego z Jerzym Radziwiłowiczem jest arcyciekawy. Aktor uchyla rąbka tajemnicy jeśli chodzi o życie prywatne. To ciekawe, ale całe życie myślałam, że Radziwiłowicz pochodzi z Krakowa, a tu okazuje się, że jest warszawiakiem i absolwentem warszawskiej szkoły teatralnej.
Najciekawsza jednak była opowieść pana Jerzego o jego zawodzie, fascynacjach literackich, mistrzach.
Jerzy Radziwiłowicz ukazał mi się jako niezwykły, mądry, ciepły, dowcipny człowiek. Lekko ironiczny, zdystansowany. Mogłabym przeczytać kilka tomów takiego wywiadu.
Bardzo polecam.

allison | 2013-07-24
Przeczytana: 24 lipca 2013

"Mądrego zawsze przyjemnie posłuchać" - mawiała często moja śp. babcia.
Ta myśl nasunęła mi się już po przeczytaniu kilkunastu stron tej książki.

Od razu uprzedzam, że miłośnicy plotek i tanich sensacji mogą sobie darować ten wywiad-rzekę, gdyż nie znajdą tu nic z klimatu tabloidów czy internetowych stron typu pudelek.
Jerzy Radziwiłowicz nie jest bowiem aktorem, który chętnie i namiętnie udziela się w prasie niskich lotów; nieliczne wywiady z nim można przeczytać jedynie w profesjonalnych pismach filmowych i teatralnych.
I to bardzo w nim cenię (oprócz talentu aktorskiego, rzecz jasna).

W rozmowie z Łukaszem Maciejewskim aktor wiele i ciekawie mówi o swojej karierze, o polskiej i francuskiej kinematografii, o teatrze, książkach, sztuce... Przywołuje sporo anegdot, ale nie plotkuje - historie, które opowiada są zabawne albo poważne, nikogo jednak nie ośmieszają, nie obrażają.
Radziwiłowicz dzieli się też swoimi refleksjami na temat polityki, wspomina dzieciństwo i młodość,...

Mlg | 2017-04-27
Przeczytana: 24 kwietnia 2017

Miło się słuchało rozmowy Jerzego Radziwiłowicza z Łukaszem Maciejewskim. Uderzyła mnie przede wszystkim skromność aktora, a także z rozbawieniem obserwowałam jak ładnie unika manowców plotkarstwa. Interesujący passus na temat naznaczenia Raskolnikowa; nieoczywisty sposób odczytywania pojęcia ‘tolerancja’ – jakże mi bliski. No i sporo PRL-owskich smaczków, które dziś wydają się być osobliwie zabawne, ale z pewnością kiedyś – wtedy - takimi nie były. Polecam, warto przeczytać.

Małgosia | 2015-07-16
Na półkach: Przeczytane, Kindle
Przeczytana: 15 lipca 2015

Kocham pana Jerzego miłością dozgonną, zawsze był moim ulubionym aktorem, ale miłość moja wybuchła po serialu "Glina", a umocniła się po serialu "Bez tajemnic".
Ta książka to sama przyjemność czytania, czułam się tak, jakbym siedziała obok panów i osobiście przysłuchiwała się ich rozmowie. Niewątpliwie dużą zasługą jest też to, że pan Łukasz Maciejewski tak pięknie to oprawił w słowa. Jestem zachwycona do potęgi entej! Aż zrobiło mi się przykro, że to już koniec, bo chciałoby się, żeby ta książka, akurat końca nie miała.

Marek | 2012-11-22
Przeczytana: 22 listopada 2012

Może przesadzam w ocenie ale spodziewałem się czegoś głębszego po jednym z moich ulubionych (pokoleniowo)aktorów. Po cholerę dziennikarz pyta aktora o politykę, a ten następnie recytuje "swoje" poglądy przeniesione żywcem z jednej ważnej gazety. Rozmowa o ludziach teatru czy filmu, o literaturze o swoim spojrzeniu na tzw. świat wyczerpałaby temat... ale nie dziennikarzyna musi się popisać swoją poprawnością. Szkoda że nie zapytał p. Jerzego kiedy ten ostatnio był u spowiedzi.
Ale żeby nie było tak ponuro, to bardzo polecam rozdział o książkach i czytaniu bo tak naprawdę z każdej lektury można coś wyciągnąć dla siebie... pozdrawiam

Kamil | 2012-11-29
Na półkach: Teraz czytam

Chociaż jeszcze nie przeczytałem do końca (bo się nie dało), książka jest zwykłym nabijaniem czytelnika w przysłowiową butelkę. Chyba ambicjami wydawców było pobicie rekordu Guinessa aby jak najmniej treści upchnąć na jak największej liczbie stron - w tej kategorii mogą walczyć o palmę pierwszeństwa. Gdyby książka nie była tak "pompowana" spokojnie mogłaby mnieć o połowę mniejszą objętość. Czegoś takiego jeszcze nie widziałem. Kupiłem ją dla mamy a dla siebie "Rozmowę" Jacka Kleyffa, znakomitego barda, tekściarza, członka słynnego "Salonu Niezależnych". Tam za to mamy do czynienia z rzadką w tych czasach rzetelnością, maksimum treści, na niecałych 300 stronach bodajże. Dodam że treść niebanalna i szalenie inspirująca w przeciwieństwie do banałów Pana Radziwiłowicza. Aktorem jest może znakomitym ale charakter ma ciężki, czego dowód dał na kartach książki czy w rozmowie w telewizji publicznej kiedy pouczał osoby przeprowadzające z nim wywiad. Bardzo nieprzyjemne uczucie, kiedy...

elektryk | 2013-03-13
Przeczytana: 13 marca 2013

Czyta się lekko i przyjemnie, przeczytałem chyba w jeden dzień. Jest sporo nowych informacji o aktorze i o sztukach, filmach w których zagrał, a o których nigdy nie słyszałem ,a które dopiero teraz zamierzałbym obejrzeć. Wiele ciekawych informacji np. to że jest rodowitym Warszawiakiem (zawsze brałem go za Krakusa), nie lubi kompletnie piłki nożnej (a nie wygląda), a we wszystkich kolejkach czyta książki najlepiej francuskie.
Mnie jednak najbardziej zadziwiło, co tam… zadziwiło…zdumiało…! To to, że Radziwiłowicz nie jest terapeutą!!!
No fakt, przecież jest aktorem, teraz dopiero zdałem sobie sprawę jakim Wielkim!.
Gorąco polecam do przeczytania !

Rafał Bachanek | 2015-08-22
Przeczytana: 22 sierpnia 2015

Książka interesująca, ale momentami mocno dłużąca się. Duzo ciagnących się dyskusji o konkretnych autorach teatralnych.

PrzemekO | 2013-05-01
Przeczytana: 24 kwietnia 2013

Całkiem przyjemna, na poziomie, choć miejscami nudnawa, rozmowa (jeśli się nie jest znawcą filmu bądź teatru) z jednym z najlepszych polskich aktorów, który nie prowadzi życia celebryty, więc jeśli chcesz poznać jego życie i poglądy to zachęcam do lektury!