Aktorki. Odkrycia

film, kino, telewizja
Znak Literanova
2017-09-25
2017-09-25
aktorki artystka artystki artystki polskie polskie artystki artyści polscy polscy artyści kino film teatr aktorka aktorki polskie polskie aktorki

Okładka książki Wpadnij, to pogadamy... Łukasz Maciejewski, Krzysztof Orzechowski
Wpadnij, to po... Łukasz Maciejewski,...
Okładka książki Flirtując z życiem Łukasz Maciejewski, Danuta Stenka
Flirtując z ży... Łukasz Maciejewski,...
Okładka książki Koniec świata wartości. The end of the world value Krystian Lupa, Łukasz Maciejewski
Koniec świata ... Krystian Lupa, Łuka...

Poznać na nowo

Trzecia książka z serii wywiadów z aktorkami Łukasza Maciejewskiego równie udana jak dwie poprzednie. Profesjonalne, szczere i pozytywne rozmowy. Polecam!

Wywiady ze znanymi aktorkami. Rozmowy ciekawe jednak nie wciągające. Autor wiele czasu poświecił na wspomnienie jak poznał aktorki i kiedy robił z nimi ostatni wywiad, po takim wstępie odechciewało się czytać.

Następna książka z typu krótkie biografie znanych aktorek. W jaki sposób zaistniały na scenie, jakie towarzyszyły im historie. Polecam, bo możemy poznać znane aktorki z "drugiej" strony.

Uwielbiam czekoladki.
Kupuję na wagę cukierki w papierkach, każdy starannie zawinięty w sreberko , pieczołowicie odwijam i zapycham sobie buzię. I napycham boczki. Uzupełniam endorfiny i to daje mi chwilowe poczucie szczęścia. Jednak na szczególne okazje kupuję sobie czekoladki w pudełkach. I nie pochłaniam ich łapczywie jedna po drugiej ale delektuję się wybierając poszczególny smak , kierując się opisem na tyle bombonierki.

I dokładnie tak było z książką Łukasza Maciejewskiego – Aktorki – odkrycia. Nie usiadłam i pochłonęłam od razu ale w różnych porach dnia , w zależności od nastroju, przeżyć , nastawienia do świata – wybierałam postać aktorki, z którą w tym momencie chciałam się bliżej zaprzyjaźnić. Bo właśnie autor nie przedstawia nam biogramu aktorki, jej dokonań i planów ale w intymnej rozmowie , wykazując niezwykłą spostrzegawczość, empatię , szacunek – ukazuje w wywiadzie zupełnie inną twarz niby powszechnie znanych nam kobiet.

Już sam dobór tych pań jest dla mnie strzałem w dziesiątkę. Błęcka- Kolska, Bohosiewicz, Budnik, Dancewicz, Gniewkowska, Grabowska, Gruszka , Hajewska – Krzystofi,, Kolak , Kożuchowska, Kulesza, Kulig, Kuna, Muskała, Nieradkiewicz, Ostaszewska, Preis, Trzepiecińska. Każdą z nich chciałabym poznać, każda jest dla mnie z innych powodów ciekawa. Szczera rozmowa o wzlotach i upadkach, o najważniejszych , przełomowych wydarzeniach z kariery i życia. Dobór pań nie jest przypadkowy. Wszystkie są silne i „charakterne”, utalentowane, niepokorne indywidualistki świadomie kierujące swoją karierą i życiem. Na jakie kompromisy musiały pójść ? czy poszły ? Niektóre i szczytu kariery zdecydowały się zniknąć na jakiś czas, niektóre zostały zmuszone przez sytuację, życie, niechęć do pójścia na ugodę.

To nie są zwykłe wywiady jaki tysiące na pierwszych stronach tabloidów. To szczere i intymne rozmowy przy kawie? Lampce wina? Z przyjaciółką . O życiu, o wyborach, o tym w czym pomaga szczęście a w czym talent, o spotkanych ludziach na drodze rozwoju nie tylko artystycznego ale po prostu intelektualnego.

Piękna rzecz. Piękna bombonierka. W biblioteczce ciekawego czytelnika „must have”.

Uwielbiam czekoladki.

Fantastyczna lektura. Przywraca wiarę w piękne, głębokie, mądre pisanie o teatrze i filmie. Potwierdza, że mamy w Polsce niezwykle zdolne, mądre i piękne aktorki.

Trzecia z serii wywiadów z aktorkami książka Łukasza Maciejewskiego jest od poprzednich zdecydowanie słabsza. Przede wszystkim irytuje cukierkowy, laurkowy ton. Niepotrzebny, nic nie wnoszący długi wstęp. Wywiady różnej jakości. Z rozmowy z Grażyną Błęcką-Kolską nie dowiedziałam się nic ciekawego o niej, ale wywiad z Kuleszą, owszem, ciekawy. Autorowi nie można odmówić znajomości tematu, gdybyż jeszcze wiedział, o czym chce rozmawiać... Bo o wszystkim (w tym o własnych uczuciach) nie można.

Aktorki. Odkrycia. To książka przedstawiająca wyrwane z życia historie 18 aktorek. Poprzez „odkrycia” autor, Łukasz Maciejewski, nie miał na myśli wielkich, niegasnących gwiazd polskiego kina. Chodzi raczej o sposób w jaki otrzymały sławne role, jak potoczyło się ich życie. Cześć z nich została zauważona przez pojedynczych reżyserów zupełnie przypadkiem. Nie rzadko ich sława przybierała na sile z biegiem czasu, aby potem znowu przygasnąć. Aktorki opowiadają zarówno te zabawne i dające siłę historie, ale również te trudne i bolesne. Podczas lektury czuć bliskość relacji w jakich pozostają autor i aktorki.

Świat filmu, świat teatru wydaje się miejscem bardzo egzotycznym. Aktor (a w tym wypadku aktorka) wciela się w inne postacie, po to by pokazać nam nowy świat, by nas poruszyć, wywołać emocje. Nie zawsze wiemy ile wysiłku i pracy trzeba włożyć by stworzyć wspaniałą rolę, by przekonać publiczność, by dojść do punktu, w którym nazywają Cię doskonałą aktorką.

"Aktorki. Odkrycia." to książka , która wiele w tym temacie wyjaśnia. Autor za pomocą osiemnastu historii ukazuje, te pierwsze i jak i te najważniejsze momenty w życiu opisywanych kobiet, które zadecydowały o ich karierze. Poznajemy przypadki, ale też ludzi, którzy mieli ogromny wpływ na postrzeganie pracy aktora, na przygotowywanie się do ról. I tak odkrywamy historię Agaty Kuleszy, Małgorzaty Kożuchowskiej, Joanny Kulig, Renaty Dancewicz, Urszuli Grabowskiej, Soni Bohosiewicz... i wielu innych czołowych aktorek.

Najbardziej podobało mi się rzetelne podejście do bohaterek książki. Ich opowieści nie mają charakteru plotkarskiego czy sensacyjnego. Owszem wiele historii zaskakuje i porusza, pokazuje jak nieprzewidywalne potrafi być życie. Ale sednem wszystkiego jest ciężka praca zwykłych kobiet w trochę niezwykłych warunkach.

Każdy z rozdziałów czyta się bardzo lekko i szybko. Nie trzeba zachowywać kolejności. Dzięki temu ta lektura pozwala na swobodne sięganie do niej w każdym momencie. Tym, których interesuje świat toczący się za kurtyną w teatrze, czy też na planie filmowym, powinni również zyskać ogromną wiedzę. Autor nie prowadzi zwykłych wywiadów, on przeprowadza poważne rozmowy, będąc do niech na prawdę dobrze przygotowanym.

Bardzo ciekawa pozycja, nie tylko dla fanów poszczególnych aktorek.

Polecam !!

Więcej recenzji na fifraku.blogspot.com Zapraszam!

"Aktorki....

Autor przedstawia 18 opowieści o znanych, polskich aktorkach, uporządkowanych zgodnie z kolejnością alfabetyczną. W związku z tym na początek dostajemy smutną rozmowę z Grażyną Błęcką-Kolską. Rozumiem, że chodziło o zachowanie pewnego porządku, ale ten płaski i nijaki, moim zdaniem, wywiad słabo spełnia się w roli zachęty do przeczytania kolejnych stron. Nie są to wywiady rzeki, których się spodziewałam, patrząc na objętość książki. Zaklasyfikowałabym je raczej jako pogłębiony wywiad-rozmowę z kobiecego miesięcznika.
Niemniej jednak książkę czyta się dobrze. Widać, że autor dobrze zna Panie oraz ich dotychczasowe osiągnięcia. Swobodnie porusza wszelakie tematy. Książka średnio wpasowała się w mój gust, ale sądzę, że są osoby, dla których będzie długo wyczekiwaną pozycją.

2028

Szczere rozmowy Łukasza Maciejewskiego z najważniejszymi polskimi aktorkami, które po raz pierwszy tak otwarcie opowiadają o swoich najszczęśliwszych i najtrudniejszych doświadczeniach.
18 historii o tym, jak nieprzewidywalne potrafi być życie.
A zwłaszcza życie gwiazd. Taki tekst widnieje na okładce tej książki. Zwłaszcza fragment o "najważniejszymi polskimi aktorkami" mnie rozśmieszył. Ale wyjaśnię to w podsumowaniu.

Autor w 18 rozmowach rozmawia z artystkami, nie tylko o karierze. Panie zwierzają mu się nie tylko z tego, jak zaczęła się ich kariera, ale co sprawia że są szczęśliwe. Dzielą się również z nami wydarzeniami, które na zawsze odmieniły ich życie. W sumie bardzo to ciekawe i czytałem z zainteresowaniem. Mam tylko jedno ale..

Te najważniejsze polskie aktorki, jak głosi okładka, to przez kogo były wybierane? Oprócz Pani Kolskiej i Trzepiecińskiej, nie słyszałem o żadnej z tych aktorek. Czy są znane z tego że są znane? Bo przyznam się, że nawet wypis ról, w których wykazały się talentem, nic mi nie powiedział. Także przyznaję się bez bicia, nie czytałem tego z wypiekami na twarzy, bowiem spodziewałem się naprawdę znanych aktorek. Polecam, mi przeszkadzało właśnie to niedomówienie. Znane, których nie znam.

18 historii o tym, jak nieprzewidywalne potrafi być życie.

• 2017
  • Biografie