Atak rozpaczy

Okładka książki Atak rozpaczy
Artur Hajzer Wydawnictwo: Annapurna literatura podróżnicza
256 str. 4 godz. 16 min.
Kategoria:
literatura podróżnicza
Wydawnictwo:
Annapurna
Data wydania:
2012-10-29
Data 1. wyd. pol.:
1994-01-01
Liczba stron:
256
Czas czytania
4 godz. 16 min.
Język:
polski
ISBN:
978-83-61968-11-5
Tagi:
himalaizm polski wspinaczka podróże
Średnia ocen

                7,1 7,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

W magicznym świecie najwyższych gór i ich zdobyców



5772 669 447

Oceny

Średnia ocen
7,1 / 10
421 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
836
554

Na półkach: , , , ,

Atak Rozpaczy, czyli wydana ponownie w 2014 roku książka autorstwa Artura Hajzera, który niestety zginął w 2013 roku podczas zdobywania Gaszerbruma, jest wielce ciekawą pozycją na mojej półce.

Książka Artura Hajzera, nie do końca jest o górach. Jest raczej o ludziach, którzy w te góry chodzili oraz o problemach, z jakimi się zmagali, żeby je zdobywać. Sam autor uprzedza w przedmowie, że pisał to będąc młodym chłopakiem i niektóre fragmenty czytane teraz, po tylu latach, wzbudzają jego zażenowanie. Mimo to nic w niej nie zmienił. Uważam, że to najlepsza decyzja, jaką mógł podjąć – ta książka jest świetną historią. Doskonale, że pozostała taka, jaka była, bo jest inna. Napisana językiem mówionym, bez większego przywiązania do chronologii wypraw, ale za to z wdziękiem gawędziarza, który umie i lubi opowiadać historie. Generalnie czyta się ją świetnie, tym bardziej, że tekst jest okraszony bardzo dużą ilością najrozmaitszych zdjęć (wg. autora ponad 300, ale nie liczyłam).

Co różni książki pisane kiedyś od tych, które są pisane obecnie? Głównie podejście do politycznej poprawności. W tych starszych wszystko jest właściwie nazwane i opisane bez skrupułów. Jeśli był jakiś konflikt, to jest on opisany wprost. Jeśli było źle, to autorzy raczej nie próbowali owijać w bawełnę i dzięki temu możemy teraz o tym przeczytać bez wysiłku domyślania się, jak było naprawdę. Podobnie jest z książką Hajzera – jest w niej szczerość, emocje i wewnętrzne rozważania, nieugrzecznienie, bez ubarwiania na różowo. Nawet książka Bieleckiego nie oddaje aż tak dobrze wszystkich niepowodzeń po drodze na szczyt, szczególnie na tych pierwszych etapach, kiedy pokonuje się pierwsze cztery i pięciotysięczniki.

Autor zawarł w tej książce wiele ciekawych myśli. Zgodzę się z tą, że wielkie góry (czy jakiekolwiek inne) zdobywa się raczej hartem ducha, uporem i wytrzymałością niż ogromną siłą fizyczną. Jest tu też wiele o strachu. Przyznam, że niektóre opisy są szczere aż do bólu. Podziwiam za odwagę opisania doświadczeń w taki właśnie sposób. Fascynują mnie też opisy techniki i umiejętność przewidzenia tego, co się stanie z kimś, kto wspina się tylko nieco wyżej, po samym tylko zachowaniu liny. Wartościowy jest też rozłożony na części pierwsze opis stylów wspinaczki i moja ulubiona część, czyli anegdoty o tym, jak wyglądało życie w latach ‘80 (głównie relacje międzyludzkie, wyprawy oraz techniczne możliwości polskich alpinistów). Czuć też, że Hajzer nie lubił Wandy Rutkiewicz, choć nie jest wyjaśnione dlaczego.

Jeszcze trochę opinii: https://przeczytana.com/2018/02/15/a-hajzer-atak-rozpaczy-recenzja/

Atak Rozpaczy, czyli wydana ponownie w 2014 roku książka autorstwa Artura Hajzera, który niestety zginął w 2013 roku podczas zdobywania Gaszerbruma, jest wielce ciekawą pozycją na mojej półce.

Książka Artura Hajzera, nie do końca jest o górach. Jest raczej o ludziach, którzy w te góry chodzili oraz o problemach, z jakimi się zmagali, żeby je zdobywać. Sam autor uprzedza w...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    529
  • Chcę przeczytać
    455
  • Posiadam
    175
  • Góry
    51
  • Literatura górska
    20
  • Górskie
    15
  • 2018
    9
  • Ulubione
    9
  • Teraz czytam
    9
  • Podróżnicze
    5

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Atak rozpaczy


Podobne książki

Przeczytaj także