Lekarz i dziewczyna lekkich obyczajów

Tłumaczenie: Maria Gero-Rozniewicz
Seria: Klub Interesującej Książki
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
De Dokter en Het Lichte Meisje
klasyka
tyberiusz

W książce Lekarz i dziewczyna lekkich obyczajów Simon Vestdijk, z zawodu lekarz, przedstawił środowisko medyczne w plastyczni i wiarogodny sposób. Ale nie zabiegi i schorzenia są tutaj najważniejsze. To opowieść o człowieku, który oddany jest tylko swojemu zawodowi, nie znaczy to jednak, że jego życie pozbawione jest rozrywek. Korzysta z każdej nadarzającej się okazji do erotycznej przygody, miłość ogranicza do przelotnych znajomości dopóki nie spotyka tytułowej dziewczyny lekkich obyczajów, która weryfikuje wiele poglądów lekarza. To powieść przesycona cierpkim humorem ale i nadzieją na miłość.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Ania | 2015-09-23
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 23 września 2015

Rozumiem zamysł autora, a jednak się waham. Książka podejmuje próbę analizy społecznej, obyczajowej i psychologicznej zachowań bohaterów.
Niezbyt ambitny lekarz, początkowo praktykujący na zastępstwa, gdzie się nie pojawi tam kogoś zbałamuci. Służąca, pacjentka, pokojówka, żona innego lekarza, bez różnicy. Do czasu kiedy na jego drodze pojawia się dziewczyna lekkich obyczajów.
Dobre założenia, ale samo wykonanie mnie nie przekonało. Czytanie nuży. Rozbudowane opisy i liczne porównania nic nie wnoszą, a jedynie zniechęcają.
Zdaję sobie sprawę, że to książka z 1976 roku. Inne czasy, inny styl, inne konwenanse, ale aż się prosi o jakiś mocny, wyrazisty akcent, coś co zwróci uwagę i zmusi do myślenia.
I choć staram się być wyrozumiała dla tej pozycji, to wiem, że przeczytałam, odłożyłam na półkę i wkrótce o niej zapomnę.

Dama | 2017-06-05
Na półkach: Przeczytane, KIK