Moja cesarzowa

Wydawnictwo: Wielka Litera
My last empress
cesarzowa, miłość, imperium, chiny
Vanney

Miłość i obsesja - dwie kobiety, dwie nieujarzmione żądze. Kiedy Pickens zobaczył po raz pierwszy Annabell, od razu wiedział, że ta dziewczyna zawładnie jego życiem. Zmysłowa i delikatna, jakby utkana ze złotych nici chińskiego stroju, który nosiła na pamiątkę dziecięcych lat spędzonych w imperium. Ale czy taka miłość w ogóle może się dokonać? Kiedy Annabell ginie w pożarze, Pickens jest przekonany, że jej duch opętał jego ciało i steruje życiem. Annabell chce, by wrócił do ukochanych Chin. Chce, by spotkał łudząco do niej podobną Qui Rong. Chce, by w ten sposób ich miłość pokonała śmierć.

"Da Chen jest przewodnikiem po najskrytszych zakątkach ludzkiego serca. To czyste piękno, strona po stronie" - Janet Fitch

źródło opisu: okładka

źródło okładki: skan własny

onika | 2015-03-12
Na półkach: Czytadła
Przeczytana: marzec 2015

„Moja Cesarzowa” to powieść, dzięki której dotarło do mnie, że cierpię na bardzo specyficzną postać nerwicy natręctw, która objawia się tym, że niezależnie jak kiepska jest zaczęta przez mnie książka, muszę ją skończyć.

„Cesarzową” powinnam porzucić w okolicy drugiego rozdziału, ale tego nie zrobiłam i teraz już wiem, jak wygląda wariacja na temat „Lolity” Nabokova podlana orientalnym sosem. Wszystko, co w tej powieści mogłoby mieć pozytywny wydźwięk (opisy Zakazanego Miasta i zwyczajów panujących na cesarskim dworze) zostało przykryte szlamem obsesji głównego bohatera-narratora. Teoretycznie autor pragnął chyba wzbudzić w czytelnikach cieplejsze uczucia dla Pickens’a, bo zafundował mu traumatyczne przeżycia. Ja jednak odczuwałam początkowo jakiś rodzaj politowania dla człowieka popadającego w obłęd, a potem już tylko niesmak. Ubranie chorych popędów w płaszczyk pogoni za wieczną miłością i podanie ich za pomocą poetyckich zwrotów nie zmieni ich natury. Zboczenie to zboczenie. I...

Anna | 2014-10-08
Na półkach: Książki 2014
Przeczytana: 08 października 2014

Dokonując wyboru książki oczekujemy, że będzie ona zawierać jakieś przesłanie, jakąś wartość, naukę czy choćby element rozrywki. W przypadku "Mojej cesarzowej" spodziewałam się ciekawej historii o Chinach, jej władcach, a w tym konkretnym wypadku o cesarzowej. Tymczasem książka jest opowieścią guwernera ostatniego cesarza Chin, o niespełnionej miłości, jej poszukiwaniu w innej kobiecie, o dziwnych zdarzeniach na cesarskim dworze, rozpuście i okrucieństwie tam panującym itp.
Dla mnie książka miałka, w niektórych momentach wręcz obrzydliwa i żenująca, nie niosąca ze sobą żadnych głębszych myśli i wartości.

Aksamitt | 2015-01-09

Pierwsze moje wrażenie było takie, że nie pisał tego Chińczyk a raczej Anglik. Przywodzi na myśl styl powieści o akcji rozgrywających się w XIX wiecznej Europie. A do tego bardziej erotyk niż powieść obyczajowa.
Autora nie znałam do tej pory, a tytuł sugerował mi opowieść o sytuacji na dworze cesarskim i którejś z cesarzowych, a tu mam wrażenie, że odnosi się głównie do wybranki bohatera, guwernera ostatniego cesarza Chin. Co prawda w dalszej części mamy postać młodziutkiej wybranki ostatniego cesarza, ale Qui Rong w pełni tej roli nie podjęła. Zresztą nawet mniej obeznani z dziejami Chin maja świadomość, jak skończyło się panowanie ostatniego cesarza w tym kraju.
Natomiast Peetkinsa, człowieka opisującego tutaj swoje dzieje, cechuje wręcz opętanie osobą nieżyjącej już kobiety, która mimo odejścia w niebyt przejęła panowanie nad życiem mężczyzny, tym co robił, a nawet tym co myślał i tak pozostało do końca jego dni.
Cała opowieść jest snuta z punktu widzenia głównego bohatera,...

Agnieszka | 2015-06-20
Na półkach: Literatura zagraniczna

Dotrwałam do 15 rozdziału, czyli do strony 98 i spasowałam. Piękna okładka rzeczywiście musi przykryć to co jest w środku.

isobel | 2013-01-08
Na półkach: Orientalnie
Przeczytana: 07 stycznia 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Po przeczytaniu recenzji z tyłu książki pt. "Moja cesarzowa" Da Chana spodziewałam się pięknej, urzekającej i chwytającej za serce historii dwojga kochanków. Głównym bohaterem jest Pickens, który stracił miłość życia - Annabelle. Jednak po paru latach, Pickens znajdują ją ponownie. W zasadzie to na jego drodze stanęła Qui Rong, łudząco podobna do Anabelle piękność ze wschodu.
W rzeczywistości miałam wątpliwą przyjemność spotkania Pickens'a i (głównie) historię jego miłości życia, która miejscami przyprawiała mnie o dreszcz.
Był to dreszcz obrzydzenia. Pickens to typowy facet - sensem jego życia jest kopulowanie i wszystko co z tym związane. W centrum zainteresowania Pickensa znajdują się wyłącznie jego własne narządy intymne. No i może jeszcze ta jego Annabelle. A propos, nie dość tego iż Pickens ma przyprawiającą o gęsią skórkę i trwały uraz psychiczny upodobania seksualne, ma w zanadrzu doprawdy IMPONUJĄCĄ ilość synonimów opisujących jego przyrodzenie.
Mówi się, że...

zboczony kosmita | 2013-06-08
Na półkach: Posiadam

Znalazłam tę książkę całkiem przypadkiem, kiedy znudzona chodziłam po dziale z literaturą w Carrefourze.
Cóż mogę o niej napisać... Postanowiłam wystawić jej ocenę 3/10.
Może nie jest najlepszą książką jaką kiedykolwiek czytałam, ale w pewnym stopniu spodobała mi się. Najbardziej rzuciły mi się w oczy długie i rozwinięte zdania, zawierające dużo nowych słów, jak i synonimów. Czasami ta cała akcja była bezsensu, a tok myślenia głównego bohatera - Pickensa, rozbrajał mnie. Nie dość, że przez całą książkę skupiał się tylko na tym, żeby odnaleźć ''reinkarnację'' Annabelle... Mogłabym to zrozumieć, bo przecież o to tutaj chodziło, jednakże odpychał mnie fakt, iż mężczyzna w większości myślał tylko o tym, jak to jest poszkodowany, bo nie może kochać się ze swoją miłością.
Seks, seks, seks... sam seks.
Tej książce mówię i tak, i nie.

Tiamat | 2015-09-06
Na półkach: 10 zł
Przeczytana: 04 września 2015

Nie polecam, gniot jakich mało, nawet Kroniki Ferrinu by się powstydziły:P

Zacznijmy od zalet, których ta książka ma niewiele, ale jakieś ma, czyli bardzo ładną okładkę przez którą można popełnić błąd życiowy i ją kupić, oraz stosunkowo krótkie rozdziały (no dobrze nie wszystkie są krótkie, ale jakoś trzeba się pocieszać).

Wydaje mi się, jakby ta książka była tłumaczona wprost z chińskiego przez Google translatora, przez kogoś kto nie ma właściwie pojęcia o czym właściwie to ma być lekturka. Niektóre zdania są tak zbudowane, że po trzykrotnym przeczytaniu nadal nie wiem czy bohater to sobie wyobraża czy też wykonuje w rzeczywistości. Pomijając już, że niektóre motywy są dość obrzydliwe i prymitywne. Przez kwiecisto-chińskie zdania właściwie cała fabuła się rozmywa (bo sama w sobie może by się nadawała do użytku, tylko musiałby toś normalny to ogarnąć). Masakra totalna. Bohaterowie płascy i wszyscy tak samo tragicznie poranieni przez autora lub tłumacza paskudnym/obleśnym...

Sayuri | 2014-01-09
Na półkach: Posiadam
Przeczytana: 01 stycznia 2014

Czy zdarzyło się Wam, że patrząc na okładkę danej książki, byliście przekonani, że będziecie mieć do czynienia z przepiękną opowieścią, która z miejsca Was urzeknie i nie możecie się doczekać kiedy całą opowieść przeczytacie, a tu okazuje się, że zamiast obiecanego cukierka, otrzymujecie tylko papierek po cukierku? Tak też jest z historią opowiedzianą przez Da Chen "Moja Cesarzowa". Okładka kusi i chce się zacząć czytać książkę od zaraz i jakże wielkie jest zdziwienie, że historia całkiem odbiega od wyobrażeń czytelnika. I niestety na usta samo nasuwa się słynne powiedzenie: Nie sądź książki po okładce...
A więc czego spodziewał się czytelnik po książce? Że przeczyta opowieść, przy której będzie razem z bohaterami przeżywał ich miłość, śmiech, radosne jak i te smutne chwile. A potem? A potem razem z głównym bohaterem czytelnik będzie przeżywać jego rozpacz po śmierci ukochanej, a potem podróż do Chin oraz towarzyszyć mu w poszukiwaniach śladów jego ukochanej. Nic jednak takiego...

Anezka | 2016-05-03
Na półkach: Książki
Przeczytana: 10 maja 2016

Początek ładny, a czym dalej tym gorzej.

| 2015-05-01
Przeczytana: 30 kwietnia 2015

Nie dotarłam do końca, skapitulowałam gdzieś w połowie, dlatego nie oceniłam jej w systemie gwiazdkowym.
Dla mnie ta książka to dno i kompletna obraza gatunku! Mnóstwo obrzydliwych i ohydnych praktyk seksualnych (stosunek z manekinem, ocieranie się o krocze 13stoletniej dziewczynki, lizanie krocza przez psy!), chorych zboczeń i wyuzdanych fantazji. Treść obraca się wokół choroby psychicznej głównego bohatera, jego erotycznej fascynacji nieletnią(!) dziewczynką oraz opisywaniem jego przyrodzenia w coraz bardziej wymyślnych metaforach. Obrzydlistwo do potęgi n-tej. Okładka absolutnie myląca w stosunku do tego co można znaleźć w środku książki. "50 twarzy Grey'a" to przy tym prawdziwie romantyczna opowieść, którą czyta się z przyjemnością.
Nigdy więcej książek tego autora. Na samą myśl mam gęsią skórkę. Brrr!