Uwodzicielki

Tłumaczenie: Joanna Hryniewska
Wydawnictwo: Świat Książki
Skeleton Women
Ag2S

Nowa powieść autorki bestsellerowej „Pieśni Jedwabnego Szlaku” i „Pawilonu Kwiatu Brzoskwini” o kobietach w dawnych Chinach, rasowych femmes fatales, które potrafiły rzucić mężczyznę na kolana lub doprowadzić go do zguby. Camilla, młoda sierota z Szanghaju, zostaje adoptowana i trafia do bogatego domu. Jednak gdy z dziewczynki zamienia się w kobietę, pojmuje, że jej adoptowanie to nie uśmiech losu, ale część intrygi uknutej przez szefa gangu, Starszego Brata Wanga. Camilla szkoli się w śpiewie, tańcu, rzucaniu nożami i akrobatyce – wszystko po to, by przyciągnąć uwagę wroga Wanga, bezwzględnego Mistrza Lunga. Zostawszy jego kochanką, Camilla poznaje dwie intrygujące kobiety: Cień i Tęczę Chang. Obie stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa i pozycji Camilli. Jednak jeszcze większe niebezpieczeństwo grozi jej ze strony najstarszego syna Mistrza Lunga, Jinyinga, który gardzi ojcem, lecz kocha Camillę. Szansą ucieczki może być tylko eliminacja Lunga, ale za jaką cenę?

źródło opisu: Wydawnictwo Świat Książki, 2014

źródło okładki: http://wydawnictwoswiatksiazki.pl

Oficjalna recenzja
malineczka74 książek: 5574

W szanghajskim świecie gangów

Przeczytania tej książki nie planowałam. Nie znalazła się na liście interesujących mnie zapowiedzi. To, iż oddałam się jej lekturze, było czystym przypadkiem. Cieszę się jednak, że ją przeczytałam, miałam bowiem okazję poznać świat, o którym większość osób wie niewiele. Świat mafii i gangów, w którym panuje bezustanna przemoc, gdzie żyje się szybko i umiera (najczęściej) równie szybko i młodo. W gangach, niczym w prymitywnych plemionach, trwa ciągła walka o przywództwo. Nie jest to rzeczywistość, w której chciałabym żyć, ale poznanie jej było niezwykłym doświadczeniem. Lektura zrobiła na mnie spore wrażenie.

Główną bohaterką powieści jest młoda kobieta Camilla. Niespełna dwudziestoletnia sierota z Szanghaju, dziewczyna o oryginalnej i wyjątkowej urodzie, obdarzona pięknym głosem. Jako dziecko trafia do sierocińca, z którego udaje jej się wydostać dzięki urodzie i wokalnemu talentowi. Ale Camilla nie trafia do nowej rodziny i nie zaznaje rodzinnego ciepła. Jej nową „familią” staje się mafia. Atrakcyjna nastolatka ma stać się szpiegiem, przynętą dla bossa konkurencyjnej mafii - tak postanawia Starszy Brat Wang. Camilla przechodzi szkolenie, które przygotowuje ją do wypełnienia misji, jaką jest zdetronizowanie Mistrza Lung. Musi pozbyć się uczuć, moralności, poznać techniki zbierania informacji i przekazywania ich swoim mocodawcom. Musi zapomnieć o miłości, ciepłych uczuciach, życiu prywatnym. Ma stać się bezwzględna, zimna i wyrachowana. Ma być pokusą nie do odparcia...

Lektura powieści „Uwodzicielki” była bardzo pasjonująca. Dzięki niej znalazłam się w kraju, o którego kulturze wiedziałam niezbyt wiele. Przeczytanie tej książki z pewnością pozwoliło mi bardziej poznać Chiny, ale i mentalność ludzi działających w gangach, które zajmują się niezbyt czystymi interesami. Świat mafii jest niezwykle brutalny i nie ma w nim miejsca na sentymenty, dobre obyczaje. Tu rządzi twarde prawo pięści. Tu walka toczy się nieustanie na śmierć i życie. Jak więc w tak okrutnej rzeczywistości miała poradzić sobie krucha i piękna dziewczyna? Cóż, życie nie dało Camilli wyboru. Nikt nie zapytał jej o zdanie. Młoda kobieta o słowiczym głosie nie miała prawa do cieszenia się młodością. Ta postać bardzo mnie zaintrygowała. Bardzo polubiłam kochankę Mistrza Lunga za jej silną osobowość. Owszem - Camilla ma swoje wady, popełnia błędy, swoim postępowaniem potrafi zajść za skórę, ale na swoje usprawiedliwienie ma reguły świata w jakim żyje. W powieści występuje jeszcze druga bardzo nietuzinkowa kobieta – iluzjonistka Cień - dziewczyna, która podobnie jak Camilla ma trudną przeszłość. Losy obu bohaterek splatają się ze sobą, a one same są raz rywalkami, a raz przyjaciółkami.

Lektura „Uwodzicielek” poszerzyła zdecydowanie moją wiedzę odnośnie kultury Dalekiego Wschodu. Pozwoliła na zagłębienie się w skomplikowane dzieje młodych kobiet, poznanie od podszewki życia mafiozów. Tę powieść czytałam z wypiekami na twarzy, a moja czytelnicza ciekawość została bardzo rozbudzona. Kibicowałam Camilii w szukaniu drogi do szczęścia, współczułam jej i iluzjonistce Cień, gdy padały ofiarami intryg i szantaży. Miałam okazję podejrzeć mafijne rytuały i chińskie zwyczaje, jak choćby przesądność i przywiązanie do symboliki cyfr.

Nie żałuję czasu poświęconego na lekturę powieści Mingmei Yip. Jej proza zafascynowała mnie na tyle, iż sięgnę z pewnością po „Pieśń Jedwabnego Szlaku” czy „Pawilon Kwiatu Brzoskwini”.

Przeczytanie powieści polecam tym, którzy mają ochotę na książkę ekscytującą i nieprzewidywalną. Tym, którzy lubią lektury z ciekawymi osobowościami na pierwszym planie oraz tym, którzy uwielbiają czuć dreszcz emocji w czasie czytania. Niech i Was uwiodą „Uwodzicielki”!

Bernardeta Łagodzic-Mielnik

Aksamitt | 2016-01-25

Pierwsze zetknięcie z autorką i mam mieszane wrażenia. Nie mogę powiedzieć, że nie ma specyficznego klimatu dla chińskich opowieści, naznaczonych pewną poetyckością w opisywaniu zdarzeń i kwiecistym stylem. Może oceniam pochopnie, bo tematyka mafijna tak tego, jak innego dowolnego kraju nie stanowi dla mnie dobrej rozrywki w wymiarze literackim czy filmowym, to jednak ośmielam się na ten moment stwierdzić, iż Mingmei Yip nie jest w stanie uwieść mnie swoją prozą.
Mimo iż mamy tu świat gangsterów, ludzi, którzy nie cofną się przed niczym, by zdobyć tego czego chcą to fabuła bardziej przypomina coś na pograniczu romantycznej historii skrzyżowanej z baśniowością. Spodziewałam się intryg, zawiłości graniczących z niezrozumieniem środowiska mafii azjatyckiej, ale w świecie tak odrealnionym jaki prezentuje Yip trudno się doszukać prawdziwego charakteru przedstawianych zdarzeń.
Bardzo lubię czytać opowieści o czasach cesarzy z tego kręgu literackiego i tam tez występuje wiele nawiązań...

Kasia | 2016-05-09
Przeczytana: 09 maja 2016

Niestety nie udało mi się nie porównywać tej książki z Wyznaniami gejszy. Tym bardziej trudno mi wykrzesać z siebie wystarczająco dużo obiektywizmu( ale czy w ogóle opinia może być obiektywna??).
Historia głównej bohaterki zdecydowanie poruszająca, mimo to nie zdołała być dla mnie przekonująca.
W książce jest dużo opisów i powtórzeń wcześniej przytoczonych faktów, co czasami przeszkadza.
Mimo to, historia nie jest nużąca i raczej nie ma powodu, by po nią nie sięgnąć.
Miłej lektury :)

slowo_daje | 2014-05-23

Zdecydowanie najciekawsza z książek autorki - wartka akcja, która wsysa od pierwszej strony. Czekam na kontynuację :)

Torie | 2014-06-14
Przeczytana: 18 czerwca 2014

To pierwsze moje spotkanie z twórczością autorki i zapewne nie ostatnie. Magiczna książka.
Wartka akcja, wciągająca fabuła. Z zainteresowaniem obserwowałam, jak z biegiem stronic zmieniała się postać głównej bohaterki. Miło było obcować z zupełnie odmienną kulturą Chin, którą to przesycona jest ta lektura.
Oczekiwałam jednak bardziej porywającego zakończenia.
Mam nadzieję, że w kolejnej części poznamy dalsze losy bohaterki.

Werkqqq | 2014-07-26
Przeczytana: 26 lipca 2014

Kupując nie byłam przekonana. Jednak chciałam przeczytać tym razem coś innego niż tylko romanse współczesnych ludzi. Wybierając stwierdziłam,że Chiny są jednak zdecydowanie inną kulturą i książka może okazać się ciekawa. Nie pomyliłam się. Pochłonęła mnie od razu.

Camilla dziewiętnastoletnia sierota, trafia pod opiekę szefa gangu, stając się szpiegiem i nabywając nowe umiejętności, dzięki którym zostaje gwiazdą Szanghaju. Jednak powierzona misja komplikuje jej życie...

Ogólnie bardzo dobrze napisana. I co najważniejsze nie nudziła mnie. Była to pierwsza książka tej autorki w moich rękach, ale nie ostatnia. Nie długo zakupie kolejne. Zachęcam do przeczytania :)

Kate | 2018-10-25
Przeczytana: 25 października 2018

Nie podobała mi się ta książka...przeczytałam ją do końca tylko po to, aby upewnić się w swojej opinii, że opowiada ona historię banalną, nierealną, a bohaterzy są papierowi i nie sposób ich polubić.
Po dobrym "Pawilonie Kwiatu Brzoskwini" mam mieszane uczucia do tej autorki. Decydująca o mojej opinii będzie trzecia książka tej pisarki, którą przeczytam...oby była lepsza od "Uwodzicielek."

Darsky | 2015-01-06
Przeczytana: 06 stycznia 2015

Chiny to kraj tak inny od naszego! Wielu ludzi inspiruje i zachwyca jego bogata kultura i skrywane tajemnice. Nie dziwi więc fakt, że książka chińskiej autorki również będzie inna, nietypowa, napisana stylem, który może zadziwić.

"Uwodzicielki" to romantyczna opowieść o osieroconej w dzieciństwie Camilli, którą los obdarzył niebiańskim głosem oraz niezwykłą urodą. Jej losy pokazują nam, że w życiu musi panować równowaga - bohaterka ma talent, jest piękna i wzbudza zachwyt, ale jednocześnie jest samotna, nieszczęśliwa oraz jej życie jest pod stałą kontrolą jej opiekuna - potężnego przywódcy gangu. Dziewiętnastoletnia, delikatna Camilla zmuszona jest do szpiegowania na rzecz swojego szefa, a nawet jest zmuszana przez niego do wykonania zadań, które wydają się ponad siły kruchego dziewczęcia - bycie kochanką największego wroga oraz zlecenie zabicia go. Wydawałoby się, że po przejściu kilkuletniego szkolenia Camilla bez trudu wykona swe zadania. Lecz czy tak będzie w rzeczywistości?...

Malini | 2017-12-17
Przeczytana: 09 grudnia 2017

To moje drugie spotkanie z autorką Mingmei Yip. Na początku podeszłam do tej powieści nieufnie, bo niekoniecznie interesują mnie w literaturze wojny gangów, przestępczośc itp. Książka okazała się nawet ciekawa i czytało się ją calkiem przyjemnie. Były pewne zgrzyty jak np powtarzające się przemyślenia głównej bohaterki. Szkoda też że autorka pozostawiła pewne wątki powieści nie wyjaśnione, przez co na końcu czułam pewien niedosyt. Polecam jako lekką lekturę na zimowe wieczory.

booklover | 2018-03-10
Przeczytana: marzec 2018

Książka lekka, łatwa i przyjemna. Dla mnie interesujaca o tyle, że w pierwszej połowie mówi dużo o Sztuce Wojny i innych zasadach prowadzenai działań, jak się okazuje nie tylko wojennych... Nie utożsamiam sie z takim podejściem do życia, ale książka ta zapewniła mi ciekawą lecture, powiedzmy relaksacyjną ...

Agaaa006 | 2014-06-30

Kultura krajów Dalekiego Wschodu od zawsze mnie fascynowała, dlatego też często sięgałam po książki, których akcja osadzona jest właśnie w Chinach, zaś fabuła nawiązuje do zwyczajów oraz obrzędów panujących w tym niezwykłym miejscu, ponieważ tam charakterystyczni są nie tylko ludzie, z racji swojego wyglądu, ale również ich postrzeganie świata z perspektywy przesądów. Chyba nigdzie nie spotkałam się z tak poważnym podejściem do wróżb oraz przepowiadania szczęścia, które mogło być już przypisane w godzinie i dacie urodzin, gdyż, jak się okazuje, cyfry odgrywają ogromną rolę, nie jeden raz zaważają na przyszłym życiu.

Camilla niestety urodziła się w nieodpowiedniej chwili, czego dowodem było całe jej dzieciństwo, jak i teraźniejsze życie. Od najmłodszych lat szkolona na perfekcyjnego szpiega. Będąc wychowanką szefa jednego z największych gangów w Szanghaju, musi być mu absolutnie podporządkowana. Owszem, niczego jej nie brakuje. Oprócz możliwości decydowania o własnym życiu....