Żegluga wzdłuż wybrzeży zachodniej Afryki

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Galeria Polskich Podróżników". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: CM
przygodowa

Nowe wydanie po 125 latach! Stefan Szolc-Rogoziński (1861-1896) – wybitny polski podróżnik, który w wieku 21 lat zorganizował kilkuletnią polską ekspedycję badawczą do Afryki Równikowej. Przebywał w niej wielokrotnie, a w niniejszej książce opisał swoją pierwszą odbytą w latach 1882-83 podróż z Francji przez Maderę, Wyspy Kanaryjskie, kraje zachodniej Afryki (Liberia, państwo króla Amatifu,...

Nowe wydanie po 125 latach!

badawczą do Afryki Równikowej. Przebywał w niej wielokrotnie, a w niniejszej książce opisał swoją pierwszą odbytą w latach 1882-83 podróż z Francji przez Maderę, Wyspy Kanaryjskie, kraje zachodniej Afryki (Liberia, państwo króla Amatifu, Assini) na wyspę Fernando-Poo i do wybrzeży obecnego Kamerunu. Precyzyjne, czasami ironiczne pióro autora czyni z Żeglugi jedną z najlepszych polskich książek
podróżniczych sprzed 1945 r.

źródło opisu: http://www.ciekawe-miejsca.net/

źródło okładki: http://www.ciekawe-miejsca.net/

ems | 2017-05-07
Przeczytana: 07 maja 2017

Ważna, acz zapomniana dziś wyprawa i ważna książka, zwłaszcza że jakoś w historii Polski podróżników-odkrywców dużo nie mieliśmy.
Książka, to zgodnie z tytułem szczegółowy (zbyt szczegółowy) dziennik tej podróży. Mimo, że jak napisałem - ważna, jest jednak w czytaniu wybitnie męcząca. Ledwo przez to przebrnąłem. Nużą zwłaszcza drobiazgowe opisy Madery i Kanarów. Na szczęście ostatnia ćwiartka kiążki dotyczy już samej Afryki - od Liberii po Kamerun.
Rozumiem, że o fotografie z tej podróży byłoby trudno, ale szkoda, że wydawca nie zamieścił żadnych schematów czy mapek (jedyna reprodukowana mapa jest zupełnie nieczytelna) ani też przypisów (te co są, można na palcach ręki policzyć).
Przy okazji - niedawno kilku naszych pojechało do Afryki śladami Szolc-Rogozińskiego.

oris | 2017-03-14
Mahaut | 2014-04-30