Język i poznanie. T. 1. Wybór pism z lat 1920-1939

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Język i poznanie". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
83-01-03734-2
filozofia, etyka
Andrzej

om pierwszy dzieła jest zbiorem pism z lat 1920–1939 z szeroko rozumianej logiki i metodologii nauk. Najwięcej miejsca zajmują prace związane z językiem i jego rolą w poznaniu i rozumieniu znaczeń. Znalazły się tu m.in.: "Pojęcie dowodu w znaczeniu logicznym", "O stosowaniu kryterium prawdy", "Definicja", "O znaczeniu wyrażeń", "Język i znaczenie", "Obraz świata i aparatura pojęciowa", "Kierunki i prądy filozofii współczesnej", "O sprawiedliwości".

źródło opisu: Państwowe Wydawnictwo Naukowe ( PWN ) 1985

źródło okładki: Państwowe Wydawnictwo Naukowe ( PWN ) 1985

AnnaSikorska | 2018-06-30

Kazimierz Ajdukiewicz, Obraz świata i aparatura pojęciowa, tł. Franciszek Zeidler [w:] tenże, Język i poznanie. Wybór pism z lat 1920-1939, Warszawa 2006, s. 175-195.
Według konwencjonalizmu (Poincare) istnieją problemy, których nie można rozwiązać przez odwołanie się do doświadczenia, bez wcześniejszego wprowadzenia określonej konwencji, która z doświadczeniem pozwala rozwiązać problem. Sądy składające się na rozwiązanie, nie są narzucone przez samo doświadczenie. Ich przyjęcie zależy od naszego uznania. Zmieniając konwencję zmieniamy inne sądy. Wszystkie sądy, które przyjmujemy i które tworzą nasz obraz świata nie są jednoznacznie wyznaczone przez doświadczenia. Odmienna aparatura pojęciowa może całkowicie zmienić nasz obraz świata. Posługiwanie się określona aparaturą pojęciową ma wpływ na obraz świata.
Podanie zapasu słów oraz reguł składni języka nie wystarcza do jednoznacznego określenia tego języka, ale konieczne jest podanie właściwego mu podporządkowania znaczeń czyli...

Andrzej | 2012-10-14
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Filozofia
Przeczytana: maj 2012

Zbiór niezwykle inspirujących tekstów z czasów, gdy filozofia polska (zwłaszcza logika) była potęgą na skalę światową.