Tatarak i inne opowiadania

Okładka książki Tatarak i inne opowiadania Jarosław Iwaszkiewicz
Okładka książki Tatarak i inne opowiadania
Jarosław Iwaszkiewicz Wydawnictwo: Czytelnik literatura piękna
Czytelnik
1960-01-01
1960-01-01
opowiadania miłość literatura polska śmierć

Tatarak:
To opowiadanie da się poczuć, zobaczyć, dotknąć. Niesamowity klimat zawarty w zaledwie kilkudziesięciu stronach. Jak zawsze Iwaszkiewicz stworzył powalające studium zwykłego człowieka... Nigdy nie przestanę się zachwycać

Tatarak:

Moim zdaniem nierówny tom opowiadań Iwaszkiewicza. Wydamy w roku 1960 i miał wznowienia. Mój został wydany w roku 1962. Uderza w tym tomie stosunek autora do jego bohaterek. Kobiety zostały przedstawione w złym świetle. W pierwszym opowiadania dziewczyna zabiera ojcu syna, bo ojciec miał go tylko jednego i dla siebie. Syn wybrał miłość do dziewczyny. W"Tataraku" kobieta potrzebowała mężczyzny, bo chciała być kochaną i kochać, wybrała młodszego od niej chłopaka, który utopił się, gdy dla niej wybierał tatarak. W ostatnim opowiadaniu matka znana aktorka z powodu kariery nie wychowywała syna, ale go oddała na wychowanie. Iwaszkiewicz po mistrzowsku oddaje w sposób literacki psychikę swoich bohaterów. Jednym z tematów tego tomu opowiadań jest egoizm. Drugim miłość zaborcza. Warto wracać, co jakiś czas do opowiadań Iwaszkiewicza . To dobra proza, bo tematyka w nich zawarta jest ponadczasowa..

W opowiadaniach Iwaszkiewicza widać tak wiele lęku przed śmiercią i przemijaniem, ale same utwory mocno temu zaprzeczają. Za każdym podejściem są aktualne (choć czasami w nieco inny sposób, ale to zaleta),a, że widać w nich mocno samego autora (tak, czasami biografizm ma sens),to... wiadomo. Bardzo dobra rzecz!

Wydana przed blisko 60 laty.
Czytałam z przyjemnością - piękny język, czasami zapomniane nieco słowa, ale pasje, uczucia, czy raczej ich brak nawet w cieniu śmierci - wciąż te same.

Wydana przed blisko 60 laty.

Iwaszkiewiczu!

Iwaszkiewiczu!

Po przeczytaniu książki Anny Król sięgnęłam znów po opowiadania Iwaszkiewicza. W "Tataraku" znalazłam echa wielkiego uczucia do Jerzego Błeszyńskiego i zarówno w tym jak i w innych nieodmiennie powtarzający się motyw przemijania i śmierci, żalu za upływającym czasem.

W tym zbiorze są utwory, które znałam, ale też i takie, które przeczytałam po raz pierwszy. "Dzień sierpniowy, "Dzień listopadowy", "Opowiadanie szwajcarskie"- piękne, wzruszające, skłaniające do niewesołych refleksji. Niewiele się w nich dzieje, toczy się zwyczajne życie, bohaterowie przeżywają kolejne dni, przyroda współgra z ich uczuciami.
"Polem szedł zupełnie niezauważalny powiew, wiaterek pachnący piołunem i końcem lata. Po raz pierwszy odczułem wtedy w sercu ściśnięcie, zwyczajne potem w życiu ludzkim poczucie końca".

Powtórzę kolejny raz za Eustachym Rylskim, że nikt tak jak Iwaszkiewicz nie pisze tak przejmująco o przemijaniu.

Mało jest tak przejmujących opowiadań jak "Tatarak". Tak mało stron, tak wiele treści. Na kilkudziesięciu kartkach zmieścić całe życie człowieka z jego blaskami i cieniami, tyle emocji zawrzeć w pozornie prostych słowach. Do tego bliska mi paralela życie - śmierć. Kto dziś w literaturze tak gra kontrastami młodość, starość, radość, rozpacz, śmiech, łzy - bez emfazy, bez zbędnego zadęcia, tak by dotknąć rzeczywistej istoty spraw?... Niezmiennie pozostaję pod ogromnym wrażeniem talentu Jarosława Iwaszkiewicza.

Obejrzałam film A. Wajdy "Tatarak" z przejmującą rolą Krystyny Jandy, która, przynajmniej w połowie, gra tam samą siebie, i wzruszyłam się. Dzisiaj chyba rzadko po prostu się wzruszam, żyjemy w populacji skrajnych emocji, może bez miejsca na zwykłe, ciche wzruszenie. Nad zbiorem opowiadań podobnie, a chyba najsilniej nad "Dniem sierpniowym" i słowami o tym, jak boli, gdy coś się kończy, na przykład ciepłe lato i jak szkoda odlatujących jaskółek...
Wspaniała literatura, wspaniałe opisanie życia. Jednym tchem.

opowiadanie szwajcarskie (monolog wypowiedziany [1])

opowiadanie szwajcarskie (monolog wypowiedziany [1])

• Zekranizowane
  • Polska