Maska Dimitriosa

Mozaika
2009-01-01
2009-01-01
Patryk Gawron

Charles Latimer popadł w posesję która zaczęła się w Istambule,gdyż tam po raz pierwszy usłyszał o Dinitriosie. Tam też po raz pierwszy go zobaczył . A właściwie jego martwe ciało wyłowione z Bosforu. Chciał się dowiedzieć o nim jak najwięcej . Ale ta wiedza może kosztować go wiele ,nawet życie bowiem nieboszczyk okazuje się być jedynie mężczyzna odgrywającym nieznaczny epizod w życiu jednego z największych morderców,handlarzy żywym towarem i narkotyków,oraz lichwiarzy...Dimitriosa zaiste odgrywał swój życiowy spektakl złego bandziora na własnych zasadach i we własnym teatrze. Czy takiego człowieka da się zdemaskować? Latimer - pisarz,podejmuje się tego wyzwania i kroczy jego śladami...
Eric Ambler stworzył wspaniałą historie ,osadzona w latach 1922-26. Bardzo ciekawie poprowadził śledztwo wraz z czytelnikiem a finał okazał się dla mnie zaskakujący ,rewelacyjny! Tego się nie spodziewałam . Grecja,Paryż ,Turcja wraz z sąsiadującymi krajami w latach dwudziestych roztaczały swe uroki ale również posiadały swe mroczne oblicza.

Cóż za przewidywalność...i ten wstęp bez żadnej logiki...żeby dokończyć bez bólu, musiałem sięgnąć po alkohol.

Na półkach: , , , , , ,

Pułkownik tajnej tureckiej policji spotyka na przyjęciu pisarza. Po 5 minutach znajomości przedstawia mu policyjne akta człowieka, którego ciało wyłowiono z morza niewiele wcześniej. Przy okazji zabiera pisarza do kostnicy, no bo czemu nie.
Później jest tylko gorzej.

Odniosłam wrażenie, że autor porwał się z motyką na Słońce. Miał niezły pomysł na historię tajemniczego Dimitriosa, ale przekombinował.

Sporo jest dłużyzn. Przykładowo, bohater X pyta bohatera Y jak zaczęła się jego znajomość z bohaterem Z w 1930 roku, a bohater Y zamiast po ludzku konkretnie odpowiedzieć, zaczyna streszczać historię zawirowań politycznych między Bułgarią i Jugosławią zaczynając od 1900 roku. Żeby się chociaż którykolwiek z bohaterów zajmował polityką, to byłoby pół sukcesu, ale nie, po prostu przez kilkanaście stron czytamy o konflikcie politycznym.

Z przyczyn kompletnie dla mnie niezrozumiałych, wspomniany pisarz rusza w świat poznać historię człowieka, którego ciało zobaczył w kostnicy. No bo przecież wszyscy ludzie tak robią. Patolodzy to pewnie po każdym kliencie obowiązkowo.
W podróży odkrywa kolejne elementy układanki oraz poznaje nowe osoby i tu jest problem. Prawie każdej z tych osób wałkuje wszystkie dotąd odkryte fakty. Żeby to chociaż załatwiono zdaniem w stylu "usiadł i rozpoczął swą historię, dwie godziny później skończył" - byłoby nieźle, ale nie! Za każdym razem czytamy to samo od początku do znudzenia.

Autor wielokrotnie wspomina o tym, co powinien zawierać dobry kryminał, szkoda tylko, że sam się do własnych rad nie zastosował.

Później jest tylko gorzej.

Kolejna książka po którą sięgnęłam z listy najlepszych światowych kryminałów... i kolejna którą się zawiodłam. Wciąż czekałam na pasjonujące rozwinięcie akcji a doczekałam się jedynie przegadania i nudnych bohaterów. Jestem zawiedziona.

Książka jest w miarę prosta, przejrzysta, historia może wciągnąć, tylko ma jeden bardzo duży problem- nie jest w ogóle wymagająca. Czytelnik już po pierwszych stronach może domyślić się jak potoczyło się życie tytułowego Dimitriosa. Pozycja jest całkiem w porządku, jednak nie podchodźcie do niej, jak do wielkiego dzieła, wtedy powinna smakować lepiej

Do przeczytania, ale nic specjalnego. zbyt długi początek, brak zaskoczenia, brak gwałtownych zwrotów akcji. przegadana przez pułkownika i latimera. czasami można nawet się znudzić :-(

• Audiobooki
  • Kryminał