Ulica potępionych

2008-01-01
978-83-7508-090-2
Jacek Mikołajczyk
prostytutka śledztwo detektywucieczka

Różne są tu oceny tej powieści (rozrzut na całej osi oceniania) co świadczy o wręcz krańcowo różnym odbiorze tej chyba ostatniej jak dotąd na polskim rynku książki. Ja jestem - no może nie zachwycony - ale pod sporym wrażeniem talentu pana Klavana. Książka po prostu jest świetnie napisana (chylę głowę za stylistykę) i w sumie posiada wciągającą intrygę. I choć jak ten gatunek jest przewidywalna (wydaje mi się, że właśnie o to autorowi chodziło) to nic nie osłabia przyjemności czytania.

"Od biedy" można przeczytać. Choć tematyka zachęca do sięgnięcia po tę pozycje to język używany w książce wręcz przeraża- autor chyba na siłe chciał używać "brudnego, męskiego języka" co niestety jest sporym minusem. Klimat w jakim jest pisana ta pozycja, ale motyw robią wrażenie, jednak przekaz pozostawia wiele do życzenia.

Coś z tym autorem jest nie tak.

Coś z tym autorem jest nie tak.

Pierwszy kryminał, który miałam okazję mieć w swoich rękach, także nie mam porównania. Niemniej bardzo podobała mi się ta historia. Nie ukrywam, że mnóstwo wulgaryzmów troszkę popsuło mi jej odbiór... Aczkolwiek ma u mnie duży plus za wiele elementów zaskoku, liczne zwroty akcji.

Są filmy klasy B, ale są i książki,które reprezentują podobny poziom tak jak właśnie "Ulica potępionych".
Napisana jest dość wulgarnym językiem co na ogół nie przeszkadza mi jakoś szczególnie o ile wychodzi to tak jakoś naturalnie,a w tym przypadku w moim odczuciu tak nie było.
Bardzo irytujące również były te ciągłe powtórzenia (szczególnie uderzające to było na początku książki),te same zdania powtarzane co kilka akapitów,nie mam pojęcia czemu miało to służyć,nie wiem czy autor ma czytelnika za kretyna,który bez powtórzeń nie zapamięta treści,której czyta?
A sama treść? No cóż,mnie niczym nie zaskoczyła,było takich książek mnóstwo,ale lepiej napisanych.
Nie trzyma w napięciu,nie intryguje,nie wciąga - NIE CZYTAĆ!

4/10

4/10

Nieoczekiwane zwroty akcji, potrafi trzymać w napięciu. Dobrze się czyta, warta poleceniu!

dobra książka. napisana po męsku i z fantazją. brawurowa akcja, filmowa taka, na wskroś amerykańska.
bohaterowie z charakterem, dowcipne dialogi.
fabuła zwarta, oparta na solidnej konstrukcji, nie rozłazi się; widać, że cała historia została starannie przemyślana.
Na końcu, co ważne, wszystkie nitki zbiegają się do kłębka.

bohaterowie z charakterem, dowcipne dialogi.
Na końcu, co ważne, wszystkie nitki zbiegają się do kłębka.

Dla mnie rewelacja. Druga ksiazka Klavana, ktora mi przypasowala. To chyba znak, ze trzeba siegnac po kolejna. Mocny, dobry thiller. Polecam z czystym sumieniem.

Andrew Kalvan ma za sobą dwie ekranizacje swoich powieści.Pierwszą "Prawdziwa zbrodnia" wyreżyserował sam Clint Eastwood, a w drugiej "Nikomu ani słowa" wystąpił Micheal Douglas.

Główni bohaterowie Ulicy potępionych to:Weiss czyli prywatnym detektyw ,który swoją samotność oraz nieporadność do kobiet zagłusza jękami prostytutek, Bishop jego zdradziecki kumpel, któremu staje na myśl o przemocy, Cień zawodowy psychopata mordujący dla pasji oraz fikcyjny narrator, który gdzieś po drodze się zakochuje i dostaje nieziemski wpierdol.Bardzo ważna jest też postać Julie Waynat pięknej prostytutki, której za wiele w powieści nie uświadczymy- to ona właśnie jest tu całym sednem książki.Psychopatyczna miłość i okrucieństwo Cienia zmusza ją do ucieczki i tylko Weiss wie ,że jeśli odnajdzie Julie to odnajdzie również jego.

Klavan napisał tą książkę bardzo wulgarnym językiem(dlatego też sam sobie na wstępie trochę pozwoliłem) co na początku mnie jakoś nie przekonywało(choć taki brudny język w książkach zdecydowanie mi pasuje).Niby tak mamy tu opowieść dla dorosłych z agencjami towarzyskim w tle, niegrzecznych chłopców z broń palną i niezły cyrk na kółkach, to dopiero od jakieś połowy książki zacząłem pojmować o co tak naprawdę tu chodzi.Fabuła jest dość mocno zakręcona i może to zniechęcić czytelnika na początku jednak gwarantuje, że później akcja na tyle robi się ciekawa, że po przeczytaniu książki z ręką na sercu można powiedzieć:tak powinien wyglądać kierunek dzisiejszego kryminału sensacyjnego!

Autor bardzo dobrze się przygotował do pracy czerpiąc wiedzę od wielu profesjonalistów.Radził się m.in.porucznika i inspektorów z wydziału zabójstw,właścicielki agencji detektywistycznej czy nawet odbył kilka nieformalnych rozmów z paniami z sex-biznesu.
Jest to powieść napisana rzetelnie, która trzyma w napięciu i ukazuje mroczną ,a nawet psychopatyczną stronę człowieczeństwa.Myślę również, że jest to kolejny dobry materiał na film.

zwierciadloksiazki.blogspot.com

• Kryminał/Thriller