Pan Lodowego Ogrodu - tom IV

Cykl: Pan Lodowego Ogrodu (tom 4)
Wydawnictwo: Fabryka Słów
1 181
1 486
1 874
1 134
Ryza

Na tę chwilę fani czekali długie 3 lata. Trzy lata pytań powtarzanych do znudzenia: kiedy, kiedy, kiedy, kiedy… Niewiele jest na świecie powieści, które w podobny sposób nie poddają się zapomnieniu. To irytujące, kiedy coś odrywa Cię od lektury dobrej książki, prawda? Zawsze, kiedy musiałem przerywać lekturę PLO, byłem wściekły. To świetna powieść. Tomasz Kołodziejczak, autor Dominium...

Tomasz Kołodziejczak, autor Dominium Solarnego

Pan Lodowego Ogrodu – finałowy, czwarty tom cyklu, ozdobionego kompletem nagród przyznawanych w polskiej fantastyce. Sztandarowe dzieło pisarza z legendarnego „Klubu tfurcuff”, grupy której prace złożyły fundament pod współczesną polską fantastykę. Kontynuacja historii uznanej przez portal Onet za „fantastyczną powieścią dziesięciolecia 2000-2010”.

Mnożąc realizm przez fantastykę, Grzędowicz osiąga efekt jeszcze większego autentyzmu

Jacek Dukaj, autor powieści Lód

Ten cykl to właściwie jeden wielki, literacki popis możliwości kreacji współczesnego pisarza popkulturowego. Faszerowany efektami blockbuster z przesłaniem sprowadzony do postaci książki. Perspektywa opisu zmieniająca się w zależności od tempa akcji, wielotorowa fabuła, słowa kreślące dziwaczny, szalony wręcz obraz rodem z sennych widziadeł Hieronima Boscha. Supertechnologia w bezpardonowym pojedynku z magią. Akcja gna przez świat, który nie jest jedynie płaską dekoracją służącą za tło zmagań herosów. Odkrywamy skomplikowany mechanizm z barierami kulturowymi, obsesjami i pragnieniami, który zachowuje prawo do istnienia i funkcjonowania nawet bez galerii pierwszoplanowych postaci.

To już nie jest tylko forma rozrywki. Jarosław Grzędowicz błyskotliwie udowadnia, że uniwersalnym popowym kodem pisarz może mówić o rzeczach fundamentalnych i prowokować do wyciągania wniosków.

Taki jest Pan Lodowego Ogrodu. Porywająca opowieść o konsekwencjach popełnionych czynów.

źródło opisu: Fabryka Słów, 2012

źródło okładki: http://fabrykaslow.com.pl/zapowiedzi/pan-lodowego-ogrodu-t-4-488/743

Oficjalna recenzja
Anakolut książek: 588

Lodowy Ogród, Wąż i Ogień Pustyni. Wielki finał

Prawdopodobnie każdy, kto śmie nazywać siebie fanem literatury, potrafi wymienić choć jeden tytuł, na który czeka z niecierpliwością. Jednych pozycji wypatrują nieliczni, a innych setki, tysiące, lub dziesiątki tysięcy zgłodniałych czytelników. Ale czy może być coś bardziej wyczekiwanego, niż ostatnia część serii, którą uwielbiają nieprzebrane rzesze fanów? Czasami oczekiwanie potrafi wyzwalać złe emocje, jak gniew na piszącego w ślimaczym tempie autora, czy irytację zwlekaniem z wypuszczeniem książki przez wydawcę. Ale oczekiwanie przede wszystkim zaostrza apetyt, pobudza fantazję i podnosi poziom zadowolenia, gdy w końcu upragniony tytuł wpadnie w drżące z podniecenia ręce. Tym bardziej, gdy jest to blisko 900-stronicowe tomiszcze, opatrzone wdzięcznym, cieszącym oko tytułem - "Pan Lodowego Ogrodu, tom 4".

Nie bez powodu wspomniałem o złych emocjach, wynikających z oczekiwania. W ostatnich miesiącach spotkałem się kilkukrotnie z głosami, jakoby Grzędowicz na złość fanom pisał PLO4 tak długo, a Fabryka Słów z premedytacją postanowiła wydać ten tytuł dopiero na początku grudnia. Zawsze myślałem, że potrafię zrozumieć wiele, ale tego, jak można mieć pretensje do autora o tempo pisania, po prostu nie jestem w stanie ogarnąć. Poświęcony czas, a co za tym idzie staranność wykonania pracy, przekłada się przecież na jakość. A chyba na tym zależy nam najbardziej, prawda? W tej kwestii, bez wątpienia, nie można ostatniemu tomowi sztandarowej serii Grzędowicza niczego zarzucić - autor naprawdę się postarał, świetną robotę wykonał także wydawca, co widać na każdym kroku. Przejdźmy więc do konkretów.

Pierwszym, co rzuca się w oczy, biorąc do ręki czwarty tom „Pana Lodowego Ogrodu”, jest imponująca objętość książki, którą bije o głowę wszystkie z poprzednich trzech tomów. Na blisko 900 stronach Grzędowicz kontynuuję historię Gwiezdnego Wędrowca - ziemskiego komandosa Vuko Drakkainena i jego "lodowych ninja" - Nocnych Wędrowców z Klanu Ognia i Lodowego Ogrodu. Autor konsekwentnie rozwija opowieść, stopniowo plącze i komplikuje jeszcze bardziej losy bohaterów, tworzy nowe wątki i buduje akcję aż do finałowego rozwiązania. Jakiego? Pozwolę sobie pominąć szczegóły fabuły, żeby nikomu nie zepsuć przyjemności z lektury. Powiem tylko, że w czwartym tomie PLO ciągle coś się dzieje, jedno ważne wydarzenie depcze po piętach drugiemu, a akcja zwalnia tylko na krótkie chwile, by za moment znów ruszyć z miejsca z pełną mocą. Przez kilkaset stron napięcie wciąż rośnie, Lodowy Ogród niemal dosłownie chwieje się w posadach, zagrożenie czai się z każdej strony, a w końcu wszystko spada na głowę Vuko, by ostatecznie zakończyć sprawę raz na zawsze.

Od premiery trzeciego tomu minęły 3 lata, lecz czytając ostatnią część właściwie nie sposób zauważyć upływu lat. Styl Grzędowicza pozostaje niezmienny, wciąż tak samo przejrzysty i przystępny, miejscami wręcz minimalistyczny, przez co łatwy w odbiorze, a niekiedy odpowiednio kolorowy i górnolotny. Autor dostarcza tym samym wrażeń zarówno tym, którym zależy wyłącznie na dobrej akcji, jak i tym, którzy czerpią satysfakcję z samego faktu czytania dobrej, mistrzowsko napisanej prozy. W czwartym tomie nie zabrakło szczypty typowego dla autora poczucia humoru, ale są też momenty, które łapią za gardło swą dosadnością i okrucieństwem, napawając czytelnika trwogą i zdumieniem. Czas, jaki autor poświęcił na napisanie tego dzieła, z pewnością nie może zostać uznany za źle spożytkowany.

Najważniejsze pytanie, jakie stawiają sobie fani, od kiedy zakończyli lekturę tomu trzeciego, i które dręczyć ich będzie przez kilkaset stron tomu czwartego, dotyczy tego jak Jarosław Grzędowicz poradził sobie z ostatecznym rozwiązaniem całej historii. Czy będzie to wiarygodne i zadowalające? To bardzo trudne pytanie. Trudne z tego powodu, iż każdy musi odpowiedzieć na nie sam, zgodnie z własnym sumieniem i oczekiwaniami. Mnie finał historii zadowolił, chociaż sama końcówka sprawia wrażenie spłyconej, potraktowanej odrobinę po macoszemu. Ale może to dlatego, że po prostu chciałbym jeszcze, i trudno jest pogodzić się z faktem, że to już koniec serii? Zakończenie jest takie, jakiego można oczekiwać, logiczne, a jednocześnie fascynująco nieprawdopodobne. Piorunujące, zatrważające, a jednak w dużym stopniu satysfakcjonujące, budzące jeszcze większy respekt dla samego autora, który podołał niezwykle trudnemu zadaniu.

Jak napomknąłem wcześniej, kawał dobrej roboty wykonał także wydawca, czyli Fabryka Słów. Redakcja i korekta stoją na słusznym, wysokim poziomie, podobnie jak opracowanie techniczne samej książki. Tom czwarty PLO wychodzi jednocześnie w dwóch wersjach – miękkookładkowej i zintegrowanej - z myślą o fanach, posiadających na swych półkach różne wydania poprzednich tomów. Jak poprzednio, tekst opatrzono ilustracjami Dominika Brońka, a przygotowaniem okładki zajął się Piotr Cieśliński i obaj wykonali swoje zadania z właściwą skrupulatnością i poświęceniem. Na końcu książki znajdziemy też coś, czego mnie brakowało w poprzednich tomach – krótki słowniczek używanych w tekście zwrotów i słów języków Midgaardu: Amitrajskiego, Kireneńskiego i Kebiryjskiego. Niby nic, a jednak cieszy.

Pan Lodowego Ogrodu już właściwie wszedł do kanonu polskiej fantastyki, a teraz, jako skończona seria, bez wątpienia zagości w nim na dobre. Autorowi należy się ogromne uznanie za stworzenie tak ciekawego, przykuwającego uwagę niezliczonych fanów dzieła, w którym pozornie dostrzec można pewne utarte schematy, a jednak wydaje się niezwykle świeże i niepowtarzalne, jak żadne inne. To doskonała lektura dla każdego fana literatury fantasy, spragnionego nowych wrażeń w gatunku, który niektórym wydawać się może już lekko przesyconym. Jak widać, wystarczy jeden dobry pomysł i porządny pisarski warsztat, by stworzyć dzieło epokowe – bo nie boję się nazwać tym mianem cyklu Pan Lodowego Ogrodu i każdego jego tomu z osobna. Warto zaznaczyć, że wszystkie trzymają podobny poziom, co jest nieczęstym zjawiskiem wśród książek tworzących jedną serię. Grzędowiczowi się udało i chwała mu za to. Chwała jemu, Lodowemu Ogrodowi i Panu jego!

Paweł Kukliński

mclena | 2016-02-19
Przeczytana: 19 lutego 2016

"...To mówiłem ja, Nitj'sefni. Łubu-dubu."

Uwaga, uwaga – będzie niepopularna opinia, jednak aby w pełni ja uzasadnić, muszę zaznaczyć kilka istotnych kwestii, które z pewnością będą wpływały na niższą niż oczekiwaną notę.
Po pierwsze, jak już nadmieniłam w przypadku pierwszego tomu – jestem kobietą, która średnio orientuje się w elementach walki, wszelkich manewrach, elementach zbroi itd. dlatego im więcej szczegółów w tej dziedzinie tym trudniej jest mi utrzymać zainteresowanie. Tom 4 aż tonie w różnego rodzaju opisach, detalach scenografii, nic nie znaczących monologów... wywaliłabym połowę książki, żeby pozostało to co naprawdę mnie interesowało. Samo to, że męczyłam tą książkę cztery dni – co naprawdę nie zdarza mi się często, bo łykam takie tomiszcza nawet w dwa - już mówi samo za siebie jak trudno było mi przez nią przebrnąć i jest mi z tego powodu niezmiernie przykro, gdyż po 3 części byłam tak nakręcona, że nastawiłam się na spektakularny koniec – i się...

Ech, to już koniec. Moja ukochana opowieść dobiegła końca. Bardzo żałuję, że nie ma jeszcze przynajmniej jednej części. Bardzo zżyłam się z głównym bohaterem i nie tylko.

Zaczynając książkę nie miałam pojęcia,że tak się do niej przywiążę, że zmieni ona moje podejście do pewnych spraw, moje poglądy... Nie myślałam, iż tak bardzo ją pokocham.

Niestety nasza przygoda dobiegła już końca. Mam nadzieję, że Pan Grzędowicz zechce kiedyś dodać jeszcze coś do tej serii.

Beata | 2016-08-04
Przeczytana: 04 sierpnia 2016

Niestety, to już koniec jednego z najlepszych cykli fantasy, jakie zdarzyło mi się czytać. Akcja dynamiczna i pełna zwrotów, ciągle należało się spodziewać nieoczekiwanego, bohaterowie godni zapamiętania, świat wykreowany dokładnie i spójnie do ostatniego szczegółu. Tylko jedno niezbyt mnie usatysfakcjonowało - końcowa bitwa, wyjaśnienie motywów działania pieśniarzy oraz zakończenie - jakby autor zbyt to uprościł i spłycił. Ogólnie jestem zachwycona i polecam fanom fantasy.

boziaczek | 2013-11-16

No i już niestety koniec:) Ostatnia część Pana Lodowego Ogrodu mile mnie zaskoczyła. Autor na pewno nie stracił formy i trzyma świetny poziom poprzednich części.
Szkoda, że to już ostanie spotkanie z Vuko i jego załogą prowadzącą niezwykle niebezpieczną i tajemniczą misję. Szczerze polubiłam bohaterów i zżyłam się z nimi. Vuko zdecydowanie pozostanie jednym z moich najbardziej ulubionych bohaterów. Cenię go przede wszystkim za jego niesamowity dystans do swojej osoby, niepokorność i nietuzinkowość. Chylę czoła przed p. Grzędowiczem za skonstruowanie tak intrygującego, tajemniczego świata, do którego ciągle chce się powracać i który na pewno jeszcze nie raz odwiedzę:)
Szczerze polecam!

Aurora92 | 2016-06-15
Przeczytana: 15 czerwca 2016

I to już koniec.

Czytanie tej części "Pana Lodowego Ogrodu" zajęło mi "prawie" tyle samo czasu co pisanie jej autorowi ;) ale to nie znaczy, że była gorsza czy nudna - tak po prostu wyszło.

Genialnie wykreowany świat i postaci.

Marcin | 2015-07-20
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 20 lipca 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Szkoda że to już koniec. Vuko wypełnił swoją misje, Filar został władcą w Nowym Kirenenie. Żałuje tylko że zakończyło sie to tak szybko i nagle. Generalnie książka super. Od samego początku akcjsa rozpoczyn ająca sie tam gdzie zakończył sie tom 3. Pełno pomysłów autora umila czytelnikom czas. Polecam całą sage Pana Lodowego Ogrodu :)

Tomek | 2012-12-11
Na półkach: Przeczytane, E-book, Posiadam
Przeczytana: 10 grudnia 2012

Gdyby Jarosław Grzędowicz miał szansę wydania Pana Lodowego Ogrodu w kraju, w którym jego społeczeństwo jest na normalnym poziomie czytelniczym, pewnie dawno byłby już bardzo bogaty. Nie martwię się jednak tutaj o kondycję finansową autora, jeno o ciemny naród, który poprzez swoją ignorancję i chęć zabawy na ten przykład telefonem komórkowym, zamiast czytania książki, traci okazję poznania świata wykreowanego w tym dziele literackim jakim jest cały cykl PLO. Bo ten, który czyta pół książki na rok, lub ten, który książki widuje tylko podczas rajdu po centrum handlowym (akurat jest jakaś wyprzedaż książek), nie pozna losów Vuko Drakainena, jego przyjaciół i losów jego wrogów. No i sam nie wie co traci.
Na czwarty tom Pana Lodowego Ogrodu przyszło poczekać spragnionym czytelnikom bodajże trzy lata. Warto jednak było i należy chyba tylko się cieszyć, że Pan Grzędowicz nie uległ żadnym namowom aby przyspieszyć proces twórczy i pozostawił go normalnemu biegowi. Książce wyszło to...

Roland | 2015-11-15
Przeczytana: 15 listopada 2015

Każde zakończenie danej historii dla czytelników, jak i samego pisarza, stanowi niejednokrotnie ciężkie, ale i satysfakcjonujące przeżycie. Dobrej książki nie pisze się szybko, ani tym bardziej pod publikę. Aby stworzyć historię zapadającą w pamięć, trzeba poświęcić sporo czasu, by dopracować swój pomysł pod każdym względem: fabuły, narracji, stylistyki, kreacji bohaterów, dialogów, okrasić to odpowiednią ilością humoru. Tom czwarty „Pana Lodowego Ogrodu” na pewno nie pozostawi żadnego czytelnika obojętnym. W końcu to osiemset stron doskonale napisanej, pełnej akcji powieści osadzonej w naprawdę ciekawym uniwersum.

Vuko i Filar wykonują misję o krytycznym znaczeniu dla wojny Lodowego Ogrodu z Wężami i kultem Pramatki. Wydawało się, że po trudnej przeprawie uda im się przetransportować nieprzytomną Passionarię Callo do wyrosłego z marzeń i koszmarów Fjolsfinna, miasta, ale okazuje się, iż ich wrogowie mają całkiem inne plany. Bohaterowie walczący po stronie Lodowego Ogrodu...

Ewelina S | 2013-12-07
Przeczytana: 04 grudnia 2013

Skoro prawdziwego mężczyznę poznajemy po tym jak kończy... no cóż, żal Pani K.! ;)
Po pierwszej części noszącej ślady geniuszu, drugiej nadal dobrej, trzeciej, której nie pamiętam, nastała i czwarta! O Zgrozo!
- Wszechobecna nuda! Drobiazgowe opisy miejsc i rzeczy nieistotnych dla fabuły! 70% książki to trociny. Kilka razy zasnęłam!
- Niewykorzystywanie potencjału wcześniejszych pomysłów.
- Brak drugoplanowych bohaterów. Autor woli opisywać kolejne schody czy drzwi, czy inną pierdołę, zamiast pozwolić nam ich lepiej poznać. Nie dziwi więc, że kolejne zgony wywołują potem już tylko ziewnięcie. Nie jak u Sapkowskiego ;P
- Widać, że pod koniec samemu autorowi się znudziło i gnał na złamanie karku.
-Finałowa bitwa, od której bardziej emocjonująca jest prognoza pogody. Nijak się ma do kultowej potyczki między bysterkami, przy której łza się w oku kręciła.
-Główny bohater traci cały swój czar i dowcip. W kółko powtarzane różnojęzyczne przekleństwa robią się rozpaczliwie nudne. Jego...

Opinia znajduje się także pod adresem:

Wielu czekało na ten moment z utęsknieniem, między innymi Wujek, który regularnie - przy każdej mojej wizycie w Królewskim Mieście Stołecznym Kraków [oficjalnie nikt nie pozbawił Krakowa tej nazwy urzędowo] - psioczył na autora, że wciąż nie ukazał się ostatni tom. Podobno na wielu konwentach Jarosław Grzędowicz pytany był o tom IV tak często, że... na swoim stoliku umieścił kartkę, że ostatni wolumin napisał i teraz zajmują się nim ludzie z Fabryki Słów.
I słowo stało się ciałem, pod koniec listopada roku 2012, miesiąc przez planowanym "kolejnym, choć podobno ostatecznym Końcem Świata" w ręce fanów trafił ostatni tom sagi.

Nadchodzi ostateczna bitwa. Vuko Drakkainen i Filar Syn Oszczepnika przygotowują Lodowy Ogród do walki z dwójką szalonych Pieśniarzy. Tymczasem obłąkana Passionaria Callo budzi się w przygotowanym przez Fjolsfinna...

Znamy nominacje do Nagrody im. Janusza A. Zajdla

Wczoraj, w warszawskiej Klubokawiarni Grawitacja, uroczyście ogłoszono listę utworów nominowanych do Nagrody Literackiej im. Janusza A. Zajdla, przyznawanej przez czytelników twórcom polskiej fantastyki.

Weekend pełen wrażeń!

Najbliższe dwa dni przyniosą wiele atrakcji kulturalnych. Wymiana książek na Warszawskich Targach Książki, spotkania z autorami, Noc Muzeów i premierowe pokazy ekranizacji Wielkiego Gatsby’ego i Hipnotyzera - jest w czym wybierać.