Casthaluth

Na tę chwilę fani czekali długie 3 lata. Trzy lata pytań powtarzanych do znudzenia: kiedy, kiedy, kiedy, kiedy… Niewiele jest na świecie powieści, które w podobny sposób nie poddają się zapomnieniu. To irytujące, kiedy coś odrywa Cię od lektury dobrej książki, prawda? Zawsze, kiedy musiałem przerywać lekturę PLO, byłem wściekły. To świetna powieść. Tomasz Kołodziejczak, autor Dominium...

Tomasz Kołodziejczak, autor Dominium Solarnego

Pan Lodowego Ogrodu – finałowy, czwarty tom cyklu, ozdobionego kompletem nagród przyznawanych w polskiej fantastyce. Sztandarowe dzieło pisarza z legendarnego „Klubu tfurcuff”, grupy której prace złożyły fundament pod współczesną polską fantastykę. Kontynuacja historii uznanej przez portal Onet za „fantastyczną powieścią dziesięciolecia 2000-2010”.

Mnożąc realizm przez fantastykę, Grzędowicz osiąga efekt jeszcze większego autentyzmu

Jacek Dukaj, autor powieści Lód

Ten cykl to właściwie jeden wielki, literacki popis możliwości kreacji współczesnego pisarza popkulturowego. Faszerowany efektami blockbuster z przesłaniem sprowadzony do postaci książki. Perspektywa opisu zmieniająca się w zależności od tempa akcji, wielotorowa fabuła, słowa kreślące dziwaczny, szalony wręcz obraz rodem z sennych widziadeł Hieronima Boscha. Supertechnologia w bezpardonowym pojedynku z magią. Akcja gna przez świat, który nie jest jedynie płaską dekoracją służącą za tło zmagań herosów. Odkrywamy skomplikowany mechanizm z barierami kulturowymi, obsesjami i pragnieniami, który zachowuje prawo do istnienia i funkcjonowania nawet bez galerii pierwszoplanowych postaci.

To już nie jest tylko forma rozrywki. Jarosław Grzędowicz błyskotliwie udowadnia, że uniwersalnym popowym kodem pisarz może mówić o rzeczach fundamentalnych i prowokować do wyciągania wniosków.

Taki jest Pan Lodowego Ogrodu. Porywająca opowieść o konsekwencjach popełnionych czynów.

źródło opisu: Fabryka Słów, 2012

źródło okładki: http://fabrykaslow.com.pl/zapowiedzi/pan-lodowego-ogrodu-t-4-488

Gapcio | 2017-10-07

Satysfakcjonujące zakończenie cyklu, zawierające odpowiedzi na chyba wszystkie pytania postawione w poprzednich częściach. Co ciekawe, gdzieś w połowie tomu autor odchodzi na jakiś czas w budowie fabuły od epizodu ku syntezie, co każe się spodziewać, iż saga miała potencjał na rozrośnięcie się do pięciu części. Może dobrze, że tak się nie stało. Dzięki temu całość zachowała podziwu godną spójność, obok dbałości o szczegół oraz przemyślnej krytyki obecnych kierunków rozwoju cywilizacyjnego stanowiącą jedną z głównych zalet „Pana Lodowego Ogrodu”.

Ech, to już koniec. Moja ukochana opowieść dobiegła końca. Bardzo żałuję, że nie ma jeszcze przynajmniej jednej części. Bardzo zżyłam się z głównym bohaterem i nie tylko.

Zaczynając książkę nie miałam pojęcia,że tak się do niej przywiążę, że zmieni ona moje podejście do pewnych spraw, moje poglądy... Nie myślałam, iż tak bardzo ją pokocham.

Niestety nasza przygoda dobiegła już końca. Mam nadzieję, że Pan Grzędowicz zechce kiedyś dodać jeszcze coś do tej serii.

mclena | 2016-02-19
Przeczytana: 19 lutego 2016

"...To mówiłem ja, Nitj'sefni. Łubu-dubu."

Uwaga, uwaga – będzie niepopularna opinia, jednak aby w pełni ja uzasadnić, muszę zaznaczyć kilka istotnych kwestii, które z pewnością będą wpływały na niższą niż oczekiwaną notę.
Po pierwsze, jak już nadmieniłam w przypadku pierwszego tomu – jestem kobietą, która średnio orientuje się w elementach walki, wszelkich manewrach, elementach zbroi itd. dlatego im więcej szczegółów w tej dziedzinie tym trudniej jest mi utrzymać zainteresowanie. Tom 4 aż tonie w różnego rodzaju opisach, detalach scenografii, nic nie znaczących monologów... wywaliłabym połowę książki, żeby pozostało to co naprawdę mnie interesowało. Samo to, że męczyłam tą książkę cztery dni – co naprawdę nie zdarza mi się często, bo łykam takie tomiszcza nawet w dwa - już mówi samo za siebie jak trudno było mi przez nią przebrnąć i jest mi z tego powodu niezmiernie przykro, gdyż po 3 części byłam tak nakręcona, że nastawiłam się na spektakularny koniec – i się...

Jarek Zawisza | 2018-02-20
Przeczytana: 19 lutego 2018

Ogniska już dogasa blask...
W wieczornej ciszy w świetle gwiazd.
I to by było na tyle, koniec, finito!

A miało być tak pięknie, a tu niestety powrót do poziomu z tomu drugiego. Nie będę się powtarzał i przepisywał zastrzeżeń uprzednio już wyrażonych, dołożę do nich jedynie nadużywanie "stałej kosmicznej" we wszelakich jej odmianach. Kiedy czytałem ów zwrot kolejny, nie wiem który to już raz, przypomniał mi się słynny Lech i jego nieśmiertelny "pluralizm".

W niektórych opiniach wychwalany jest język autora, ba część czytelników wspomina wręcz o mistrzowsko napisanej prozie Grzędowicza i wysławia jego umiejętności w posługiwaniu się polszczyzną?
Pozwolę sobie zgłosić votum separatum, moim zdaniem nadużywanie wulgaryzmów przez pisarza, świadczyć może o brakach w palecie słownictwa wyrażającego emocje.
Poniższe zdanie, bynajmniej nie wygląda na szczytowe osiągniecie prozatorskie, a było takich perełek znacznie więcej..

"Teraz w powietrzu unosiły się tysiące dryfujących...

Villiana | 2017-08-28
Przeczytana: 28 sierpnia 2017

Wreszcie sięgnęłam po ostatnią część Pana Lodowego Ogrodu, miałam przeogromne oczekiwania, w trakcie dwóch pierwszych tomów mój entuzjazm sięgał zenitu, trzeci był niczym przyczajony tygrys, który miał w czwartym tomie rzucić się na mnie z krzaków, rozerwać na strzępy i sponiewierać. Jednak nic takiego się nie wydarzyło. Z bólem muszę przyznać, że jestem z lekka rozczarowana.

Autor bez żadnych wstępów rzuca nas w wir akcji, dokładnie tam, gdzie zakończył się tom trzeci, czyli w środku zamieszania z Passionarią. Trochę ciężko było się w tym odnaleźć, ale wszystko ładnie i płynnie parło do przodu. Dalej Żarłoczna Góra, Robal, Kruczy Dom… wszystko to było klimatyczne i wciągało.

Później zrobiło się nieco bardziej mętnie. W poprzednim tomie ni z gruszki ni z pietruszki doszło do spotkania Vuko z Filarem i niby nigdy nic akcja toczyła się dalej, żeby teraz nagle koło dwusetnej strony wrócić do tego, co porabiał Filar wcześniej. Lubię Filara, nawet lepiej czyta mi się wątki z nim niż...

Łukasz Mielech | 2018-06-12
Przeczytana: 12 czerwca 2018

Jednak Polacy potrafią pisać książki na najwyższym światowym poziomie!!!

Beata | 2016-08-04
Przeczytana: 04 sierpnia 2016

Niestety, to już koniec jednego z najlepszych cykli fantasy, jakie zdarzyło mi się czytać. Akcja dynamiczna i pełna zwrotów, ciągle należało się spodziewać nieoczekiwanego, bohaterowie godni zapamiętania, świat wykreowany dokładnie i spójnie do ostatniego szczegółu. Tylko jedno niezbyt mnie usatysfakcjonowało - końcowa bitwa, wyjaśnienie motywów działania pieśniarzy oraz zakończenie - jakby autor zbyt to uprościł i spłycił. Ogólnie jestem zachwycona i polecam fanom fantasy.

Aurora92 | 2016-06-15
Przeczytana: 15 czerwca 2016

I to już koniec.

Czytanie tej części "Pana Lodowego Ogrodu" zajęło mi "prawie" tyle samo czasu co pisanie jej autorowi ;) ale to nie znaczy, że była gorsza czy nudna - tak po prostu wyszło.

Genialnie wykreowany świat i postaci.

boziaczek | 2013-11-16

No i już niestety koniec:) Ostatnia część Pana Lodowego Ogrodu mile mnie zaskoczyła. Autor na pewno nie stracił formy i trzyma świetny poziom poprzednich części.
Szkoda, że to już ostanie spotkanie z Vuko i jego załogą prowadzącą niezwykle niebezpieczną i tajemniczą misję. Szczerze polubiłam bohaterów i zżyłam się z nimi. Vuko zdecydowanie pozostanie jednym z moich najbardziej ulubionych bohaterów. Cenię go przede wszystkim za jego niesamowity dystans do swojej osoby, niepokorność i nietuzinkowość. Chylę czoła przed p. Grzędowiczem za skonstruowanie tak intrygującego, tajemniczego świata, do którego ciągle chce się powracać i który na pewno jeszcze nie raz odwiedzę:)
Szczerze polecam!

Marcin | 2015-07-20
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 20 lipca 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Szkoda że to już koniec. Vuko wypełnił swoją misje, Filar został władcą w Nowym Kirenenie. Żałuje tylko że zakończyło sie to tak szybko i nagle. Generalnie książka super. Od samego początku akcjsa rozpoczyn ająca sie tam gdzie zakończył sie tom 3. Pełno pomysłów autora umila czytelnikom czas. Polecam całą sage Pana Lodowego Ogrodu :)