Pan Lodowego Ogrodu - tom IV

Okładka książki Pan Lodowego Ogrodu - tom IV
Jarosław Grzędowicz Wydawnictwo: Fabryka Słów Cykl: Pan Lodowego Ogrodu (tom 4) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Pan Lodowego Ogrodu (tom 4)
Fabryka Słów

bestsellery TaniaKsiazka.pl

Oficjalne recenzje i

Lodowy Ogród, Wąż i Ogień Pustyni. Wielki finał

587 33 105

Cała seria godna polecenia.

Cała seria godna polecenia.

Niestety opus magnum Jarosława Grzędowicza utknęło gdzieś w czwartym tomie pomiędzy "co by tu jeszcze wycisnąć z tego pomysłu" a "nic mi nie przychodzi do głowy, więc zakręćmy kołem fortuny", zupełnie jakby autor nie miał na powieść planu, tylko wątki wymyślał na poczekaniu.
Autor zrobił wszystko, żeby mnie zniechęcić do swojej opowieści w czwartym tomie, kończę tą tetralogię niemal zniesmaczony, że tak naprawdę nie wiem co ja przeczytałem. Lanie wody bowiem nie uważam za coś, co świadczy o poziomie literatury, a gmatwanie już i tak mocno wydziwionej opowieści, zdaje się nie być niczym więcej niż pójściem za ciosem, tyle tylko, że w mojej ocenie koniec końców mocno niecelnym. Patrzę na wysokie oceny ostatniego tomu i oczom nie wierzę, że nikt nie miał odwagi powiedzieć, że "król jest nagi".

Po słabszym drugim tomie nastąpiły świetne trzeci i czwarty. Będę tęsknić za Midgaardem. Bardzo podobała mi się konwencja przeplatania fabuły rozdziałami Vuko i Filara i ostateczne skrzyżowanie ich historii, na które czekałam od pierwszego tomu. Uwielbiam Vuko vel. Nitj'sefni, a "perkele" przyjmuję na stałe do mojego słownika :)
Polecam wszystkim, to kawał dobrej fantastyki i chciałabym, żeby saga Pana Grzędowicza była bardziej popularna.

Polecam wszystkim, to kawał dobrej...

Dobre zakonczenie serii, polecam

Dobre zakonczenie serii, polecam

Trochę leniwe wyjaśnienie magii, ale akceptowalne.

Cały cykl - bardzo dobry.

Trochę leniwe wyjaśnienie magii, ale akceptowalne.

Cały cykl - bardzo dobry.

Bardzo dobra książka, trzyma w napięciu kiedy nadejdzie bitwa Pieśniarzy i jak ona przebiegnie. Bardzo fajne rozwiązanie z martwym śniegiem. Trochę mnie jednak zakończenie rozczarowało i aż chciałoby się jeszcze poczytać co dalej się wydarzy z Vuko.

Ciekawe zakończenie czterotomowej sagi. Ostatnia część czasami niezwykle irytuje długością opisów, które praktycznie nic nie wnoszą do fabuły (vide szukanie przez Nocnych Wędrowców kryjówki Szkarłata w Lodowym Ogrodzie), postacie drugoplanowe zdają się nie mieć do końca głębi (nawet po czterech tomach nie jestem zbytnio w stanie określić, jakie cechy charakteru odróżniają Spallego od Grunaldiego). Kilka drobnych zarzutów dałoby się jeszcze pewnie znaleźć, ale nie powinno to zatrzeć ogólnego wrażenia - saga zasługuje na wysoką popularność nie tylko w naszym kraju, zdecydowanie powinna stać się polskim towarem eksportowym (może filmowy blockbuster albo gra z segmentu AAA byłaby punktem zwrotnym w jego popularyzacji?). 4 tomy "Pana Lodowego Ogrodu" zasługują moim zdaniem na najwyższe uznanie nie tylko wśród fanów S-F czy fantasy, ale przede wszystkim miłośników dobrej literatury. Polecam gorąco i wierzę, że z jakiś czas dane będzie nam wszystkim zapoznać się z dalszymi przygodami Nocnych Wędrowców!

Książka przyprawia człowieka o rumieńce z emocji, czuć zbliżający się wielki konflikt, "wojnę ostateczną". Aż z każdą stroną czeka się czy to już, czy zaraz zaczną się walki. A książka ocieka takimi polityczno-szpiegowskimi klimatami. Człowieka ciekawi czy zaraz też nie pojawi się ta mgła "resetująca" pamięć mieszkańców planety (uciekła mi teraz nazwa z głowy tej mgły :P).

Nie czytałem fantastyki od wielu lat i był to bardzo przyjemny powrót do gatunku :)

Świetna seria, która nie czyniła historii zbyt przewidywalną. Zakończenie, co rzadkie w przypadku serii, bardzo odpowiednie!

Świetna seria książkowa, moja druga ulubiona po Wiedźminie, kapitalny wykreowany świat i bohater który musi w nim przeżyć i nauczyć się na nowo zyć żeby wypełnić swoją misję. Gorąco polecam całą serię. Zapraszam też na swojego bloga https://okonapopkulture.blogspot.com/

Jarosław Grzędowicz Pan Lodowego Ogrodu - tom IV Zobacz więcej
Jarosław Grzędowicz Pan Lodowego Ogrodu. Tom 4 Zobacz więcej