Biegnij chłopcze, biegnij

Wydawnictwo: W.A.B.
Lauf Junge, lauf
literatura piękna
joly_fh

Srulik ma osiem lat. Razem z rodzicami trafia do warszawskiego getta. Jego ojcu udaje się zbiec, a matka pewnego dnia znika, jakby za sprawą złowrogiej magii. Od tej pory chłopiec musi radzić sobie sam. Wydostaje się z getta, a jego życie zamienia się w nieustającą ucieczkę - bez celu gwarantującego bezpieczne schronienie. Wiej stąd, mały to historia Yorama Friedmana, którą Uri Orlev poznał podczas spotkania z weteranami wojennymi w Jerozolimie. Książka została przetłumaczona na dwanaście języków, a obecnie trwają prace nad jej ekranizacją.

źródło opisu: Wydawnictwo W.A.B.,2013

źródło okładki: www.wab.com.pl

Sylvv | 2019-04-10
Przeczytana: 06 kwietnia 2019

Przepiękna wzruszająca historia.

zufiPL | 2019-03-30
Przeczytana: 25 marca 2019

Historia opowiada o żydowskim chłopcu o imieniu Srulik. Akcja dzieje się podczas II WŚ.
Młody Srulik trafia do żydowskiego getta w Warszawie, gdzie wraz z rodziną próbuje przetrwać każdy następny dzień.

Jednego dnia, ojcu chłopca udaje się uciec, matka niedługo później przepada bez wieści. Dzieciak zostaje sam, gdyż nie jest w stanie wskazać drogi do domu z miejsca, gdzie ostatni raz przebywał z matką. Nie wie również, jak odnaleźć rodzeństwo.
Dołącza do grupki dzieciaków spotkanych na podwórku i od tego momentu rozpoczyna się jego tułaczka.

Nie będę się rozpisywała nt. wszystkich przygód chłopaka, ponieważ jest ich całe mnóstwo. Zapewniam, że niektóre z nich są niebywałe i ciężkie do zaakceptowania.

Autor dość dobrze operuje językiem pisanym i wyśmienicie opowiada świat widziany oczami dziecka. Zaznaczę może od razu, że książka oparta jest na prawdziwych zdarzeniach z życia Srulika, obecnie Jorama Fridmana.
Orlev osobiście udał się do Jerozolimy, aby wysłuchać historii i na jej...

Anna | 2019-01-06
Przeczytana: 06 stycznia 2019

Nie umiem określić, kto jest odbiorcą tej książki.
Na pewno nie dorosły - dla dorosłych jest zbyt uproszczona.
Czy dziecko? Nie wiem. Nie jestem dzieckiem, nie umiem określić jak zrozumiałoby ją dziecko.
Wyczuwam jakiś fałsz i manipulację. Nie kupuję tej historii.

ilovebooooks44 | 2018-09-01
Przeczytana: 05 maja 2019

Wzruszająca historia, którą warto przeczytać.

Anna | 2018-07-25
Przeczytana: 25 lipca 2018

Bardzo trudno byłoby towarzyszyć Srulikowi w jego wojennej odysei, gdyby narrator nie wcielił się w dziecko postrzegające rzeczywistość ograniczoną możliwościami każdego ośmiolatka.. Żydowski chłopiec, uciekając przed śmiercią, dopiero uczy się rozpoznawać dobrych i złych ludzi, uczy się przetrwania w dżungli nienawiści. Wola życia daje mu jednak niezwykłą siłę, pozwalającą na przetrwanie. Popełnia błędy, jest naiwny, kradnie i kłamie, traci rękę... Autor nie nazywa emocji i uczuć chłopca, czytelnik jest w stanie sam je zidentyfikować. To najlepszy sposób na opowiedzenie historii Srulika - Jurka. Czy inny język mógłby oddać okropności przeżyć żydowskiego chłopca?

JaMajka | 2018-03-18
Przeczytana: 16 marca 2018

Świetnie napisana książka, autor zapisał swoje wspomnienia z ucieczki z getta i liczne lata podróży- tułaczki w poszukiwaniu chociażby namiastki domu czy przychylnych mu gospodarzy.
Jest napisana w stylu który pozwala uzmysłowić sobie jak wielkim przeżyciem dla dziecka były lata wojny, śmierć bliskich praktycznie na jego oczach...
Podejrzewam że wielu dorosłych nie sprostałby życiu jakie prowadził Jurek. Wszak nie wyraził swojej rozpaczy w prostym, słownym przekazie, to jednak po zakończeniu tej trudnej historii łzy same cisną się do oczu.
NIGDY WIĘCEJ WOJNY!

AndyDufresne | 2017-10-31
Przeczytana: 2016 rok

Trudna książka do oceny, o ile w ogóle powinno się ją oceniać. To prosta, ale przejmująca relacja dziecka, które przeżywa koszmar wojny. Mam wrażenie, że autor ukrył się za głównym bohaterem, co wcale nie jest zabiegiem będącym minusem opowieści; wręcz przeciwnie, serwuje nam ją bez zbędnego upiększania bagażem późniejszych doświadczeń i refleksji już dojrzałego człowieka. Właśnie dlatego traktuję to jako atut tej książki, punkt widzenia i oglądu świata dziecka jest zdecydowanie uboższy, niż dorosłego, ale jednocześnie bardziej prawdziwy i lepiej oddaje tę dramatyczną historię. Ona nie odbiega od naszych wyobrażeń dotyczących tego trudnego okresu historii, jest tożsama z losem innych dzieci, które przeżyły to piekło na własnej skórze, a mimo to trafia do naszej wrażliwości, jest autentyczna, niewydumana i pouczająca.

Aleksandra | 2017-10-30
Przeczytana: 30 października 2017

Książka przeczytana w jeden dzień. Niesamowicie piękna, wciągająca, ciekawa i poruszająca opowieść o dziecku, które musiało stać się dorosłym, by przeżyć. Srulikowi udało się uciec z getta, ale to tylko połowa sukcesu. Równie trudną rzeczą, a może trudniejszą, było przetrwać. Chłopiec musiał odłożyć na bok strach i tęsknotę i nauczyć się wielu nowych rzeczy, żeby poradzić sobie w okrutnym świecie. Często spotykał ludzi na swojej drodze, ale tak naprawdę był w tym wszystkim sam. Podczas swojej wędrówki poznał wiele dobrych osób, dowiedział się, czym jest bezinteresowna pomoc i przyjaźń, zdobył nowe umiejętności, ale spotkał się też ze złem. Mimo tego nie poddawał się i biegł dalej.
Książka jest cudownie napisana! Autor nie rozwodzi się nad uczuciami, nie jest sentymentalny, omija drastyczne opisy wojny, skupia się na faktach. Pokazuje nam wojnę z perspektywy dziecka. Dla dzieci wszystko jest proste- jest dobro lub zło, prawda lub kłamstwo, czerń lub biel. Życie po prostu jest i nie...

PanPe | 2017-07-20
Przeczytana: luty 2014

Ładnie wydana książka. Mam sporo wątpliwości. Napisana bardzo naiwnie, ale takie było założenie.
W tej historii główny bohater spotyka dobrych niemieckich i radzieckich żołnierzy i okropnych Polaków, niestety stereotypowo - ponownie.

Zakręcony Druk | 2017-07-12

Taka cieniuteńka, okładka niezbyt barwna, a opis zapowiada coś dramatycznego, ale nie epickiego. Po takich wnioskach można się bardzo pomylić. Dlaczego?

Opowieść o Sruliku zaczyna się dość niewinnie, gdy ten opisuje swoje życie w warszawskim getcie wraz z rodziną. Pamięta on czas sprzed wojny i tęskni, ale przyzwyczaja się do nowej rzeczywistości, która otwiera przed nim dotąd nieznany świat: skrajne zło i skrajne dobro. Książka jest tym naszpikowana i daje to zdumiewający efekt. Bez rozlewu krwi i widoku ciał autor pokazał nam brutalną rzeczywistość wojny.

Srulik przeżywa wiele przygód, wesołych i smutnych. Dla tego małego żydowskiego chłopca nie istnieje bariera społeczna, czy językowa. Ze swoją determinacją i zaangażowaniem trwa w najgorszym piekle, jakie rozpętała ludzkość i nie poddaje się. Jego siła bije po oczach z stron powieści i sprawia, że czytelnik jest w stanie tylko wydusić ''biegnij...''.

Tytuł choć nie ma nic wspólnego z piosenką ''Woodkid - Run Boy Run'', to...