Biegnij chłopcze, biegnij

2013-12-01
2013-12-01
Magdalena Sommer
getto II wojna światowa holocaust Magdalena Sommer

Książkę, mimo że kierowaną do młodszego czytelnika, pochłonęłam w ciągu dwóch wieczorów i nie czułam, że czytam infantylną historię. Pomijając już samo zainteresowanie wojennymi przeżyciami Srulika/Jurka i moje nieograniczone współczucie dla niego, ugrzęzłam we własnym świecie, zastanawiając się nad promowaną na siłę koncepcją multikulturowego społeczeństwa. Bez pełnej integracji są oni i my, podział, który w ekstralnych warunkach wojennych prowadzi do katastrofalnych skutków i różnorakich wypaczeń.
Orlev, sam ofiara holocaustu, na szczęście nie wykreował schematycznych postaci, gdzie narodowość decydowała o tym, czy protagonista był dobrym lub złym człowiekiem. Nie oburzam się więc, że w książce pojawiają się też nikczemni Polacy i ludzcy Niemcy, bo takie były fakty. I, mimo że te dwubiegunowe relacje polsko-niemiecko-żydowskie są jak najbardziej do zaakceptowania, to właśnie tego pierwiastka zabrakło mi w opisie Rosjan. Dżentelmeńsko zachowujący się Rosjanin w stosunku do kobiet, to był istny cud nad Wisłą!

Prawdziwa historia pełnego determinacji żydowskiego chłopca, a w zasadzie dziecka. Być może trochę podkolorowana, a może całkowicie autentyczna, nie nam to stwierdzać. Zastanawiam się, jak wielu z nas dałoby radę przeżyć te czasy jak Srulik i inni, nieznani, bezimienni bohaterowie?

Tragiczne oblicze wojny ukazane oczami małego dziecka. Srulik jest chłopcem uciekającym z getta, tak jak tytuł wskazuję, kilka kolejnych lat jego życia polega na bieganiu i uciekaniu zarówno przed dobrymi i złymi Niemcami jak i Polakami. Ciężko jest przejść obojętnie obok książek o tej tematyce, każde ukazanie wojny jest niezwykle dojmujące a tu na dodatek w roli głównej mamy małego chłopca. Urli Orlev za pomocą prostego języka w bardzo dosadny sposób ukazał tragiczne wydarzenia które miały miejsce między umieszczeniem chłopca w Warszawskim getcie a czasami po wojnie. Książka jest dobra do polecenia zarówno dla dorosłym jak i dla młodzieży chcącej zapoznać się z literaturą wojenną.

Jak to jest być zwierzyną łowną? Jak to jest nosić w rozporku wyrok śmierci? Jak to jest traktować każdego napotkanego człowieka jako śmiertelne niebezpieczeństwo? Bez zbędnych figur stylistycznych, w sposób prosty i bezpośredni Uri Orlev opowiedział prawdziwą historię małego uciekiniera z warszawskiego getta. Oto pragnienie życia w swej kwintesencji.

Na półkach: , , , , , , ,

Autor, Uri Orlev, to nikt inny jak Jurek Orłowski, mieszkaniec żoliborskiej kolonii WSM, wspomniany przez Jarosława Abramowa-Newerlego w „Lwach z mojego podwórka”. A więc człowiek, który przeżył holocaust. Ale to nie jego historia, lecz powieść bazująca na wspomnieniach Yorama Friedmana, także ocalałego z Zagłady.
Książka adresowana jest dla młodzieży. Napisana jest bardzo prostym językiem, z punktu widzenia 9-(na początku) i 12-letniego chłopca. Mądrego, chociaż niepiśmiennego, samotnego i dzielnego, pełnego woli życia i przetrwania.
Srulik-Jurek dość szybko i w zbyt młodym wieku traci kontakt z członkami swojej rodziny. W przeżyciu pomagają mu rożni ludzie, Żydzi, Polacy, Niemcy a nawet rosyjski żołnierz. Inni dybią na jego życie lub nagrodę za wydanie Żyda, bądź są po prostu zazdrośni o jego umiejętności, jak niektórzy rówieśnicy. Dość powiedzieć, że niemal każdy spośród wielu rozdziałów – niczym w serialu „Czarne chmury” – kończy się sytuacją zagrażającą życiu bohatera.
Zaletą powieści są dobrze pokazane realia Polski wiejskiej. Biednej, przeważnie przeludnionej, przepracowanej oraz pełnej różnych postaw wobec wojny i jej przejawów. Co najmniej dwa razy Jurek słyszy od chłopów, że Chrystus też był Żydem. Dość powiedzieć, że z lektury wynika, że bohater bardziej przywiązał się do swoich ostatnich gospodarzy, niż oni do niego.
Ostatnie rozdziały i epilog nie dorównują reszcie książki. Zbyt skrótowo i pokazują dalsze losy tych, którzy przeżyli. Ale w końcu to powieść dla młodych Izraelczyków, których ma zainteresować historią Zagłady i ucieczki przednią ich współrodaków. Literacko przeciętna, ale tę wadę niweczy autentyczność wspomnień oraz poznanie realiów okupacji na wsi oczami żydowskiego chłopca.

Książka adresowana jest dla młodzieży. Napisana jest bardzo...

Bardzo fajna książka, momentami dziwiło mnie to, że może być oparta na faktach, wciągająca, miło się czyta, boli mnie tylko, że nie wyjaśniono kilku spraw, ale no dobra, jest to czyjaś relacja, nie mogę za wiele wymagać. Serdecznie polecam.

Książka przyjemna w czytaniu, wciągająca, bardzo prosta, o zawrotnym tempie akcji.
Jak dla mnie może być.

Jednak uważam, że niektóre sceny nie powinny trafiać do zbyt młodych czytelników... Wiem, że pewne rzeczy w czasach II wojny światowej były częstością, ale sądzę, że mogą być źle zrozumiane przez dzieci...

Jak dla mnie może być.

Historia żydowskiego chłopca, który musiał przeżyć wojnę ukrywając się w lesie. Powieść napisana prostym językiem, prostą narracją, ale mimo wszystko bardzo wzruszająca.

Widać, że książka skierowana jest bardziej do dzieci- prostota wręcz powala. Być może dzięki temu książkę tak szybko się czyta i jest niezwykle przyjemna, pomimo tematu, o którym mówi. Film mam jednak wrażenie, był trochę lepszy.

Wzruszająca historia żydowskiego chłopca, który mimo przeciwności nie poddał się i... przeżył wojnę. Polecam gorąco!

• II wojna światowa
  • 2015