historia
Marcin

"Ballady kaliskie" pióra znakomitego znawcy dziejów miasta, Bogumiła Kunickiego, powstały na przełomie lat 60. i 70. i publikowane były na łamach "Ziemi Kaliskiej", pisma życzliwego tego typu inicjatywom publicystycznym. Pomysł edycji książkowej narodził się znacznie później, w latach 80. i został podjęty przez Federację Towarzystw Kulturalnych Ziemi Kaliskiej. Trudności edytorskie uniemożliwiły jednak ukończenie tego przedsięwzięcia.
(...)
Niespodziewana śmierć autora postawiła wydawnictwo w trudnej sytuacji. (...) Nazewnictwo ulic Kalisza uległo bowiem odtąd zmianie. Ulice powróciły do starych, często od wieków używanych nazw. W tej sytuacji zdecydowaliśmy pozostawić tekst w proponowanym przez autora kształcie (...). Jesteśmy (...) przekonani, iż mimo zbiegu niekorzystnych dla książki okoliczności "Ballady kaliskie" B. Kunickiego zachowały swoją wartość i stanowią świadectwo niezwykłych dziejów tego miasta. Wyznaczają także miejsce, jakie w historiografii Kalisza zajmie postać ich Autora. /fragment wstępu/

źródło opisu: Kaliskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk, 1991

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!