Weganizm - schudnij, uzdrów ciało, zmień świat

Okładka książki Weganizm - schudnij, uzdrów ciało, zmień świat Kathy Freston
2012-09-17
2012-09-17
978-83-7377-546-6
Robert Gołębiewski
weganizm dieta zdrowe odżywianie ekologia zdrowie

Niektóre rozdziały bardzo fajnie napisane, a niektóre nieco tendencyjne. No i te "wegetariańskie kiełbasy", do których namawia autorka...

Czytając książkę miałam wrażenie, że autorka bardzo mocno korzysta z tego, co widziałam w filmie 'Widelec zamiast noża'. Rozumiem, że inspiracja dokonaniami dra T. Colina Campbella i dra C. Esselstyna była silna, ale tutaj miało to już poziom irytujący.
Nie zmienia to jednak faktu, że książka porusza wiele ważnych kwestii diety wegańskiej, jak choćby stosunek do cierpienia zwierząt. Autorka daje nam 10 obietnic, dzięki którym zmienimy swoje życie i zdrowie. Czy obiżenie wagi, zachorowalności na raka, choroby serca i cukrzycę nie jest kuszącą wizją? :) Jeśli do tego dołożymy trochę ideologii, będziemy skłonni pójść za byłą wielbicielką steków po talerz warzyw i owoców.
Lektura była naprawdę przyjemna i lekka, biorąc pod uwagę niewielką ilość terminów medycznych, które często spędzają sen z powiek przeciętnemu czytelnikowi. Książka napawa nadzieją i optymizmem, więc serdecznie polecam każdemu, kto potrzebuje kopa w drodze do zmian :)

Kathy Freston nie urodziła się weganką. W dzieciństwie żywiła się stekami, żeberkami z serem i waniliowymi szejkami. I była święcie przekonana, że to co je, jest zdrowe. Na dietę roślinną przeszła w wieku 30 lat, a teraz jest autorytetem w dziedzinie zdrowego odżywiania.

Książka "Weganizm", to zbiór dziesięciu obietnic, które spełnią się, gdy jej czytelnik zdecyduje się wcielić w życie wskazówki, które zawierają. Każda obietnica dotyczy innej kwestii - szczupłej sylwetki, zdrowia, ekonomii, ideologii, czy cierpienia zwierząt (co w przypadku weganizmu odgrywa istotną rolę). Teorie, które przedstawia Freston są poparte prawdziwymi historiami ludzi, którzy na własnej skórze przekonali się o cudownych właściwościach diety oraz wywiadami ze specjalistami badającymi wpływ diety wegańskiej na zdrowie człowieka.

O diecie wegańskiej słyszałam nie raz. Często jawiła mi się jako coś koszmarnie trudnego, niemal niewykonalnego i "pozbawiającego życie sensu" (cytatuję tutaj moją przyjaciółkę). Książka Kathy Freston jest chyba drugą z tej tematyki, jaka wpadła mi w ręce, jest też zdecydowanie lepsza, bo bardziej nakierowana na sam weganizm ("Superodporność" mocniej skupiała się na kwestii wypracowania odporności i zdrowiu samym w sobie).

Autorka przekonuje do diety roślinnej, ale wyraźnie zaznacza, że nic na siłę, że niektórzy potrzebują sporo czasu by całkowicie zrezygnować z mięsa i produktów odzwierzęcych. Jak mówi, sama powoli i stopniowo wykluczała ze swojego jadłospisu kolejne rodzaje mięs. Równocześnie, kobieta udowadnia, że dieta wegańska wcale nie jest trudna, że można znaleźć wiele odpowiedników mięsa i sera w wersji sojowej (podobno bardzo zbliżonych smakiem).

Nie chcę tutaj wygłaszać peanów na cześć Kathy Freston i jej książki, nie chcę też trąbić, że ta pozycja zmieniła moje życie, ale chyba faktycznie tak jest. Czasem potrzebny jest odpowiedni bodziec, by zmienić czyjeś życie. Dla mnie tym bodźcem jest "Weganizm". Co z tego, że słyszałam o paskudnych rzeźniach, w których zabijane są kurczaki i krówki. Co z tego, że koleżanka jest weganką i zapraszała mnie na spotkania dotyczące diety roślinnej. Dopiero "Weganizm" uświadomił mi wielkość problemu i to, jak powinnam jeść. I cieszę się z tego, bo wiem, że podjęłam słuszną decyzję.

Od strony merytorycznej na prawdę nie ma się do czego przyczepić. Książka jest przejrzysta, czyta się ją z łatwością. Kathy Freston nie operuje żadnymi trudnymi do odczytania terminami, o których zwykły śmiertelnik nie ma bladego pojęcia. Stara się też przekazać wszystko w przystępny dla niego sposób. Myślę, że każdy może przeczytać "Weganizm". Ostatecznie to od niego zależy czy zechce zastosować się do rad w niej zawartych, czy nie. Myślę, że warto zapoznać się z nią chociażby dla samej wiedzy na ten temat.

Jak powinniśmy się odżywiać?
Co nam szkodzi?
Czy mięso/ mleko/ ... są zdrowe?

Pytania dotyczące zdrowych posiłków na stałe zagościły w mediach, aby kolejni naukowcy z kolejnych uniwersytetów (czy innych ośrodków badań) prześcigać się mogli w coraz to nowszych wynikach badań. Skutkiem zmian w podejściu do niektórych składników żywieniowych są różnorodne diety. Weganizm, wegetarianizm, dukana, bezglutenowa, zgodna z grupą krwi to tylko kilka z tych, które na szybko mogę tutaj przytoczyć. Przyznać się jednak muszę, że mimo iż ogólnie umiałabym zarysować, na jakich zasadach każda z nich się opiera, nigdy w żadną konkretnie się nie zagłębiałam, ponieważ nie miałam takiej potrzeby. Niestety w ostatnim czasie mój organizm zaczął strajkować, szczególnie po spożyciu niektórych produktów w tym- o zgrozo- także mięsa. Stojąc przed wyborem leki, a zmiana sposobu żywienia postanowiłam zapoznać się więc z najpopularniejszymi dietami odrzucającymi mięso- weganizmem i wegetarianizmem.

Chociaż podchodzę dość sceptycznie do odstawienia wszystkiego, co odzwierzęce (nigdy nie zrezygnuję z nabiału) sięgnęłam na początek po książkę Kathy Freston pt. Weganizm. Z tego, co udało mi się dowiedzieć ta amerykańska autorka, koncentrująca się w swych książkach na zdrowym i świadomym odżywianiu, jest osobą dość sławną i cenioną. Z ciekawostek warto dodać, że wystąpiła nawet w tak popularnych programach, jak The Oprah Winfrey Show, Ellen czy Good Morning America.

Weganizm to lektura mająca na celu przede wszystkim przedstawienie czytelnikowi, jakie skutki ma odstawienie produktów mięsnych i odzwierzęcych. Rozdziały w niej zaprojektowane zostały na zasadzie obietnic (składanych nam przez autorkę) ściśle powiązanych z zaproponowaną dietą.

W krótkim zarysie prezentują się one następująco:
Obietnica pierwsza: Zrzucenie i utrzymanie masy ciała
Obietnica druga: Zmniejszenie ryzyka zachorowań, polepszenie stanu zdrowia
Obietnica trzecia: Dłuższe życie
Obietnica czwarta: Mniejsze narażenie na czynniki zagrażające zdrowiu
Obietnica piąta: Oszczędność pieniędzy
Obietnica szósta: Dbanie o środowisko
Obietnica siódma: Zaopatrzenie w pokarm biednych
Obietnica ósma: Redukcja cierpienia zwierząt
Obietnica dziewiąta: Zgłębienie duchowości
Obietnica dziesiąta: Rozwój osobisty i światowy

Jak pisarka sama zaznacza nie ma w przypadku tej książki przymusy czytania od pierwszej do ostatniej strony, a wręcz ważne jest, by zacząć od tego, co nas interesuje. Podążając za jej radą zapoznałam się więc na początku z obietnicą drugą, nawiązującą do najciekawszej dla mnie problematyki zdrowotnej. Później przeszłam do rozdziału pierwszego, udowadniającego, że schudnę, a potem... potem już po prostu przeczytałam do końca.

Freston lubi powoływać się na historie innych, co powoduje, że obiecane przez nią efekty zdają się być bardziej prawdopodobne (oczywiście, jeżeli ktoś wierzy w istnienie zacytowanych osób). Oprócz przykładów z życia, są tutaj także wywiady z lekarzami, statystyki czy wyniki różnych badań dotyczących relacji między odżywianiem a zdrowiem. Autorka stara się logicznie i konkretnie wyjaśniać, jak negatywny wpływ ma na nas jedzenie mięsa i jak szybko widoczne są pozytywne efekty jego odstawienia. Nie proponuje nam ona drastycznych zmian, lecz stopniowe wyłączanie kolejnych produktów czy też świadomą ich zamianę na inne. Nie obiecuje też nam cudów z dnia na dzień, bo sam proces odejścia od swoich przyzwyczajeń jest dość długi i niełatwy.

Nie wiem sama, co powinnam sądzić o tej książce. Z jednej strony wydawała się sensowna, z drugiej nie przekonała mnie do siebie w pełnych 100%. Wiem, że nigdy nie zrezygnuję z jajek, jogurtów czy serów (mimo iż wg tejże lektury te ostatnie mają właściwości uzależniające),ponieważ je lubię i póki co sytuacja tego ode mnie nie wymaga. Jednocześnie odnośnie skutków spożywania mięsa dowiedziałam się wiele i zamierzam tę wiedzę jeszcze pogłębić, gdyż prawdopodobnie wypróbuję dietę wegetariańską. Chociaż przypadły mi do gustu ostatnie mini rozdziały poświęcone na pytania i odpowiedzi oraz zawierające przykładowe menu weganina, przyznam się, że według mnie zdobycie zaproponowanych przez autorkę produktów może w Polsce sprawiać sporo trudności. Nasz poziom i realia życia są jednak trochę inne niż w USA.

Jak powinniśmy się odżywiać?
Co nam szkodzi?
Czy mięso/ mleko/ ... są zdrowe?

Schudnij
Uzdrów ciało
Zmień świat

Napisanie tej recenzji, a raczej opinii na temat tej książki jest dla mnie trudne. Choć ten poradnik bardzo mnie zachwycił i zainspirował to nie wiem jakich słów użyć aby i was przekonać po jego sięgnięcie.

Już drugi semestr uczę się zawodu w technikum gastronomicznym, więc zainspirowana zdobytą wiedzą na lekcjach postanowiłam, że trzeba zacząć czytać jakieś książki o odżywianiu. Zaczęło ciągnąć mnie do takiej tematyki zatem skusiłam się na Weganizm.

Przed przeczytaniem tej książki myślałam, że wegańskie odżywianie jest nudne i niedobre, bo jak można nie jeść mięsa? [ Totalny KOSMOS. :P]
Przecież właśnie mięso nadaje całemu daniu tego czegoś, a jednak! Da się bez niego wytrzymać, a dzięki temu możemy zyskać wiele dla siebie i innych.

Można zauważyć, że książka Kathy Freston jest swojego rodzaju Dekalogiem, składa się z dziesięciu obietnic. We wstępie autorka zaznacza, że czytelnik ma zacząć od "obietnicy", która najbardziej go zainteresowała. Też tak uczyniłam, jednak przez swoją ciekawość przeczytałam bardzo dużo rzeczy na temat jajek. Niekoniecznie tych dobrych rzeczy.

Autorka przekonuje, że dzięki przejściu na wegańską dietę można w dosyć szybkim czasie stracić na wadze. Udowadnia swoją rację dodając różne historie z życia przeciętnych amerykanów oraz przedstawia wiele ciekawych wywiadów z różnymi lekarzami, jednak nie jest to tylko nudna lektura.

Co do uzdrawiania ciała, pani Kathy wraz z licznymi badaniami chce udowodnić, że dzięki zaprzestaniu jedzenia mięsa, serów i jaj możemy wyleczyć się z różnych chorób. Oczywiście oprócz przestania jedzenia tych rzeczy, należy codziennie ćwiczyć, aby być wiecznie zdrowym, a nawet przeżyć kilka lat więcej! Nie pamiętam dokładnie w jakim rozdziale to wyczytałam, ale podobno weganie są bardziej radośni i pełni życia niż zwykli ludzie. [ Myślę, że razem z Draculą znamy taki jeden przypadek. :P ]

Ale jak zmienić świat? Tego niestety nie mogę skrócić, należy sięgnąć po Weganizm i samemu się przekonać.
Dzięki tej książce jestem [MEGA GIGA TERA] zainspirowana do zmiany diety, jednak jak sama autorka mówi - nic od razu. Należy stopniowo pozbywać się swoich przyzwyczajeń, próbować, smakować i żyć lepiej! :)

Dodatkowym atutem tego poradnika jest Trzytygodniowe menu, gdzie pani Freston przedstawia jadłospis, powiem szczerze, że chyba kilka z tych rzeczy, które tam są sama przetestuję i znajdę swoje "wegańskie smaki". Autorka pisze w delikatny sposób na trudne i niedelikatne tematy, takie jak hodowle kurczaków czy innych zwierząt.

Myślę, że to świetna książka dla ludzi, którzy chcą zmienić swoje życie i świat na lepsze. :)

Schudnij
Uzdrów ciało
Zmień świat

O książce: To przewodnik o dokonywaniu wyboru – wyboru, przynoszącego same korzyści. Autorka zachęca w nim do zdrowego stylu życia poprzez łatwą modyfikację ulubionych potraw tak, by stały się one smacznymi, odżywczymi wersjami dań, które do tej pory uwielbiałeś.

Bycie na diecie składającej się z ziaren, produktów strączkowych, warzyw i owoców, wraz z zastępnikami mięsa takimi jak wegetariańskie burgery, pasty, i sojowe parówki sprawi, że Twoje ciało ulegnie zmianom na wielu poziomach. Twój metabolizm wzmocni się, umożliwiając łagodne i stopniowe zrzucenie zbędnych kilogramów. Twoja skóra oczyści się i nabierze trwałego blasku, krążenie (a razem z nim możliwości doznań seksualnych!) poprawi się, i jak na to wskazują badania, znacząco zredukujesz ryzyko zachorowań na choroby serca, cukrzycę, a nawet raka.

Książka wypełniona jest również faktami, opowieściami ludzi, którzy poprawili swoją wagę oraz stan zdrowia po wprowadzeniu drobnych zmian w swoim jadłospisie. Zawiera również rozdziały, w których odpowiedzi na pytania udzielają znani naukowcy. Znajdziesz w niej także praktyczny przewodnik, dzięki któremu stopniowo staniesz się coraz zdrowszy i pełen harmonii.

Teraz i Ty też możesz zrobić coś dobrego dla siebie i świata.

Książka jest typowym poradnikiem dotyczącym Weganizmu czyli nowego sposobu na dietę. W poradniku znajdziemy wiele rytuałów związanych z tymi zagadnieniami.

Oprawa graficzna jest świetna, piękna okładka oraz bogato zdobione strony oraz tytuły rozdziałów aż przyciągają do tego poradnika...

Podsumowując: Poradnik ten mogę polecić każdemu kogo interesuje Weganizm, ponieważ znajdzie tu wiele ciekawych informacji...

Moja Ocena: 8/10

Jesteś zwolennikiem zdrowego odżywiania? Testujesz kolejną dietę cud? Zastanawiasz się co znajduje się na Twoim talerzu zanim podniesiesz widelec do ust? Przykładasz wagę do kupowanych produktów i zanim wrzucisz coś do koszyka zapoznajesz się ze składnikami? A może nawet więcej – analizujesz sposób produkcji danego produktu? Jeśli choć na jedno z powyższych pytań Twoja odpowiedź była twierdząca, to znaczy, że książka zatytułowana "Weganizm - schudnij, uzdrów ciało, zmień świat” to tytuł, który dostarczy Ci wielu przydatnych informacji na powyższe tematy.

Kluczowym słowem w tytule publikacji autorstwa Kathy Freston jest weganizm. To, jak podaje wikipedia „styl życia, jedną z cech którego jest wegetarianizm, ale zwolennicy dążą do wyeliminowania produktów pochodzenia zwierzęcego nie tylko z diety, ale również ze wszystkich innych aspektów życia. Zatem wegetarianizm jest częścią składową weganizmu. Weganie unikają nie tylko mięsa, ale także żywności pochodzenia zwierzęcego, przy produkcji której nie zostało zabite zwierzę, tzn. nabiał (w tym jajka) oraz miód (chociaż część wegan zgadza się na jedzenie miodu); pragną nie kupować kosmetyków i ubrań powstałych z odzwierzęcych surowców (skóry, futra, wełna, jedwab),nie korzystać z rozrywek, w których wykorzystuje się zwierzęta (polowania, zoo, rodeo, cyrk),oraz z produktów, które co prawda nie zawierają składników odzwierzęcych, ale były na nich testowane.” Kathy Freston w swoim poradniku oprócz wyników badań naukowych przedstawia także prawdziwe historie ludzi, którzy zdecydowali się przejść na dietę wegańską i dzięki której osiągnęli zadziwiające efekty. Nie dotyczą one jedynie spadku wagi, a przede wszystkim pozytywnego wpływu na stan zdrowia oraz budującego samopoczucia.

Książka podzielona jest na dziesięć rozdziałów nazywanych przez autorkę obietnicami. Obietnicami, których powinniśmy dotrzymać, jeśli decydujemy się na zamianę naszego sposobu odżywiania. Każdy rozdział opatrzony jest słowem wstępnym, w którym w punktach wymienione są najistotniejsze wątki rozwinięte na następnych stronach poradnika. Dowiemy się w jaki sposób dieta wegańska wpłynie na naszą wagę, poznamy opowieści potwierdzające pozytywny wpływ diety na zdrowie czy też sposób w jaki traktowane są zwierzęta hodowlane. Dodatkowo książka zaopatrzona jest w pomocną listę zakupów i przykładowe menu. Znajdziemy też strony na których lekarz odpowiada na najczęściej pojawiające się pytania związane z weganizmem.

„Weganizm – schudnij, uzdrów ciało, zmień świat” to świetny poradnik, który w klarowny, przystępny sposób wyjaśnia na czym polega weganizm, oraz wskazuje na pozytywne aspekty diety wegańskiej. To idealny tytuł dla osób poszukujących odpowiedzi na nurtujące ich pytania związane z weganizmem, a osoby preferujące zdrowy styl odżywiania mają możliwość pogłębienia swojej wiedzy w tym temacie. Osobiście z przyjemnością wykorzystam wiele porad i wskazówek dotyczących zdrowego odżywiania, które znalazłam w omawianej książce. I jestem przekonana, że wpłyną one korzystnie nie tylko na moje ciało, ale i ducha :)

Myślicie nad tym, co jecie? Pewnie rzadko. Po prostu, rano jakieś śniadanie, potem obiad, kolacja. Zazwyczaj nie czytamy składu na etykietach, ani też nie myślimy o tym, jak coś zostało wyprodukowane. Nie patrzymy na to, jakie ma wartości odżywcze ani na to, czy jest dla nas dobre. A są to poważne błędy.

Weganizm jest formą odżywiania, która odrzuca wszelkie produkty pochodzenia zwierzęcego – łącznie z nabiałem i jajkami. Eliminujemy więc nie tylko mięso, ale także mleko i sery. Powiem szczerze, że kiedyś myślałam nad tym, jednak zostałam przy wegetarianizmie. I tak to już jestem sobie wegetarianką jakieś 8 lat i miewam się świetnie. Jednak byłam bardzo ciekawa tej książki, ponieważ po prostu leży ta tematyka w moich zainteresowaniach, więc chciałam poznać weganizm nieco bliżej. Ta książka wiele mi ułatwiła.

Zdecydowanie mogę ją zaliczyć do poradników, ale jest to także coś znacznie więcej. Książka zawiera bowiem sporo odniesień do badań naukowych oraz do historii ludzi, którzy dzięki diecie wegańskiej znacznie poprawili swój stan zdrowia i stali się szczęśliwsi. Rozdziały noszą miano dziesięciu obietnic autorki, które mają się spełnić, gdy postanowimy zmienić nasz sposób odżywiania się. Uważam to za bardzo sympatyczny i oryginalny pomysł. Książka jest napisana bardzo przystępnym językiem i nikt nie będzie miał problemów w jej zrozumieniu, a dodatkowo coś sprawia, że czyta się ją bardzo przyjemnie.

Czego się dowiemy z tej książki? No nie zdziwię was, mówiąc, że na pewno tego, czym jest weganizm. Poznamy wiele pozytywnych wpływów tej diety, nie tylko na nas samych, ale także na ludzi wokół nas i na cały świat. Autorka naprawdę przedstawiła to tak, że nie sposób Myślec o weganizmie negatywnie. Chociaż osobiście uważam, że momentami popadała w zbytni fanatyzm, ponieważ osobiście twierdzę, że lepiej zjeść batonika, jak się ma na to ochotę, niż sobie ciągle odmawiać i myśleć, żeby się go zjadło. A autorka zdecydowanie wyklucza z jedzenia wszystko to, co niezdrowe. Z tym podejściem akurat się nie zgadzam, ponieważ uważam, że jak organizm czasem się domaga czegoś innego, to powinien to dostać, oczywiście w umiarkowanej ilości.

Plusem są na pewno krótkie streszczenia na początku rozdziałów, dodatki takie jak lista zakupów czy trzygodniowe menu oraz całkowite podsumowanie książki, które mówi nam, jak zacząć zmieniać sposób odżywiania. Niestety wiem z własnego doświadczenia, że pewne rzeczy naprawdę ciężko dostać w sklepach i wbrew temu, co twierdzi autorka, są one dosyć drogie. Jednak można stworzyć menu na własne możliwości, a po prostu tylko nieco się wzorować na tym podanym przez autorkę. Był też rozdział, który mnie przeraził – mianowicie o tym, jak traktowane są zwierzęta hodowlane. Nie chodzi nawet o samo mordowanie ich, ale o warunki, w jakich są trzymane i zmuszane do większej produkcji. Ciężko było mi przebrnąć przez te strony…

Cała książka z pewnością potrafi zachęcić do zmiany diety, jest bardzo przekonująca i świetnie napisana. Poza tym jednym drobnym minusem, o którym wspomniałam, nie widzę żadnych innych. A i tak chowa się on, przy tych wszystkich plusach, które ta książka oferuje. Jestem naprawdę bardzo zadowolona, że ją przeczytałam, okazała się znakomita! A czy przejdę na weganizm? W sumie na diecie wegetariańskiej czuję się naprawdę dobrze, a nie zjadam znowu tak wielkich ilości nabiału i jajek, więc myślę, że zostanę przy tym, przy czym jestem.

Weganizm jest formą odżywiania, która odrzuca wszelkie produkty...

• Zdrowe odzywianie
  • Weganizm