Księga est

The Book of Est
Złote Myśli
2010-01-01
2010-01-01

Gdy ktoś widzi opis typu "Ta książka odmieniła moje życie.", aż nie chce się wierzyć, że tak może być. Pomimo sceptycznego podejścia spróbowałem, przeczytałem i... cóż faktycznie światopogląd przedstawiony w Księdze est pozwolił mi spojrzeć na pewne sprawy z zupełnie innej strony.

Interesujące, kilka przydatnych punktów można wyciągnąć, choć jak mówi autor książka nie zastąpi rzeczywistego szkolenia

Ciężka do oceny - totalnie nie przemawia do mnie część merytoryczna - o ile w ogóle można tu o takiej mówić? Przez mogą negatywną ocenę samego est źle więc czytało mi się całość i była dla mnie totalnie nużąca - dobrnięcie do końca było dużym sukcesem. Jednak kilka gwiazdek się należy - za warsztat. Faktycznie opis przebiegu treningu był bardzo realistyczny, ma sie wrażenieuczestnictwa w nim - za co ukłon w stronę autora.

Nie wiem co sądzić o tej książce,a może bardziej o treningu est, bo o nim jest w całości. Książka jeśli chodzi o przekaz wydarzeń jakie miały miejsce na treningu est, oddaje bardzo dobrze atmosferę tam panującą, przyjemnie się ją czyta. Na pewno będę chciał sięgnąć kiedyś po nią kolejny raz, bo mam wrażenie, że nie wszystko zrozumiałem. Pewne jest też, że po tej lekturze przeczytam jakąś pozycję o Zen. Wiele elementów, które były wykorzystane w est, znałem - pewnie dlatego, że est czerpało z wielu religii i filozofii. Jeśli po przeczytaniu informacji o książce (od wydawcy) zastanawiasz się czy warto po nią sięgnąć, to na pewno nie będzie to zmarnowany czas.

Niezwykle ciekawa książka. Zanim zabrałam się za jej przeczytanie sporo o niej słyszałam. Czytałam wychwalające ją recenzje.
Niechętnie przerywałam czytanie, stale byłam ciekawa co wydarzy się za chwilę. Jak się ostatecznie okazało nie była ona dokładnie i tak do końca tym, za co ją podawali, natomiast nie żałuję, że po nią sięgnęłam.

Książka jest nieco sfabularyzowanym zapisem dwutyweekendowego semianarium EST. Erhard Seminars Training (Seminaria Treningowe Erharda) to rozwijający się w USA w latach 70. i 80. program treningowy łączący najskuteczniejsze formy terapii. To wydarzenie wstrząsnęło najpierw Ameryką, a następnie całym światem. Ludzie ogarnęło totalne szaleństwo. Płacili grubą kasę za szkolenie, które w ich życiu nie zmieniało nic. Co więcej to szkolenie nie miało nawet takiego celu, by zmieniać czyjekolwiek życie. Mało tego. Trener już na samym początku kilkakrotni podkreśla, żeby nie wierzyć w ani jedno słowo, które wypowie podczas całego treningu!

Absolwenci jednak niemal jednogłośnie głosili genialność tego seminarium, choć próbując opisać szkolenie i to co tam się dzieje wychodzili w oczach znajomych na głupków :) Niemniej jednak liczba osób zainteresowanych stale rosła.

Po prostu jedno wielkie wariactwo. Fenomenalne zjawisko. Est rozwijało się w tak dynamicznym tempie, że tysiące chętnych musiało czekać całymi miesiącami by wziąć w tym udział. 250 osób płaciło 250 dolarów (na tamte czasy to strasznie dużo),by przeżywać to, że się na nie krzyczy, komenderuje nimi, obraża, wygłasza się do nich kazania i poddaje przeróżnym „procesom” (ćwiczeniom obserwacji podczas odmiennych stanów świadomości). W wyniku tego zaczynają one dzielić się intymnymi przeżyciami, odkrywać ukryte aspekty siebie, a w końcu, w cudowny sposób, zostają doprowadzone do przeżycia „odnalezienia tego czegoś”: Wreszcie zaczynają dostrzegać, czym naprawdę jest życie i jak pozwolić mu działać.

Książka jest napisana w rewelacyjny sposób i pozwala doświadczyć tego, co miało miejsce podczas est. Niestety obecnie nie można wziąć udziału w tym szkoleniu, gdyż było ono tak kontrowersyjne, że zostało w latach '80 zakazane!

Tak na prawdę cokolwiek bym tutaj nie napisała i tak nie uda mi się oddać całej genialności zarówno tego szkolenie jak i tej książki, stanowiącej jego zapis. To prostu trzeba doświadczyć na własnej skórze. W żaden inny sposób nie będziesz w stanie zrozumieć o co w tym wszystkim chodzi.

Książka jest nieco sfabularyzowanym...

jedna z najlepszych książek jakie przeczytałem. byłem bardzo zajawiony (i dalej jestem) tego typu szkoleniami, w ogóle rozwojem osobistym, i na prawdę polecam, z resztą kto to poczuje - ten kupi. na prawdę, przyciąga wciąga, i chce się to przeżyć w pełni (szkolenie wraz z pełnymi kwestiami hipnotycznymi, wyobrażeniem bezpiecznego pokoju, czym jest umysł, i jakimi to maszynami nie jesteśmy). przepiękne, mniam! 10/10

Książka to raczej ciekawostka, niż rzetelne źródło informacji na temat terapii. Twórcy terapii stosują znane nauce i szeroko opisane metody psychomanipulacji, by wpływać na życie uczestników - z różnym skutkiem. Radzę podchodzić do niej sceptycznie.

• Psychologia
  • Rozwój
  • Lit. faktu
  • 🎀 Niedoczytane
  • Wyzwanie-Rozwój

Dodaj cytat z książki Księga est