Z dziejów polskich wojsk powietrznodesantowych

Wydawnictwo: Towarzystwo Słowaków w Polsce
7 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
978-83-7490-279-3
historia
Koval

Opracowanie „Z dziejów polskich wojsk powietrznodesantowych” to obszerna monografia opisująca meandry powstania i rozwój wojsk powietrznodesantowych w Polsce na tle przemian społeczno – politycznych i zmian w siłach zbrojnych. Książka przybliża początki wojskowego spadochroniarstwa w przedwojennej Polsce, opisuje historię legendarnej 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej i jej udział w operacji Market – Garden. Szczególne miejsce w opracowaniu zajmuje 6 Pomorska Dywizja Powietrznodesantowa i jej udział w wydarzeniach lat sześćdziesiątych i osiemdziesiątych oraz jej przeformowanie w 6 Brygadę Desantowo – Szturmową aż po czasy współczesne. Książka przybliża także osoby byłych dowódców spadochroniarzy oraz kierowniczej kadry dywizyjnej artylerii, zawiera kluczową dla historii wojsk powietrznodesantowych korespondencję i rozkazy dotyczące najważniejszych momentów w ich historii. Autorem książki jest Roman Baszczuk, były oficer wojsk rakietowych i artylerii pełniący służbę w pododdziałach i oddziałach artylerii 6 Pomorskiej Dywizji Powietrznodesantowej

źródło opisu: http://www.tsp.org.pl/wydawnictwa,5,,,3.html

źródło okładki: http://www.tsp.org.pl/wydawnictwa,5.html

Koval | 2012-10-04
Na półkach: Przeczytane, Militaria
Przeczytana: 01 października 2012

Ksiązka Romana Błaszczuka należy do kategorii tych, które trudno zrecenzować. Nie wynika to z nieumiejętności czytelnika, ale specyficznego jej układy i budowy. Nie mamy tutaj do czynienia z typową akcją (nie jest to powieść sensacyjna ani nawet przygodowa utrzymana w klimacie Drugiej Wojny), trudno o jakąś fabułę (brak dialogów), a całość przypomina bardziej sprawozdanie i wyciąg z wielu różnych dokumentów, rozkazów czy rozporządzeń. Owszem, trafiają się elementy beletrystyczne, ale nie książka na pewno nie jest powieścią w pełnym tego słowa znaczeniu.
Dla miłośników tematu jest to jednak nie lada gratka. Rzecz zaczyna się wraz z powołaniem 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej i to na niej bazują później tworzone pododdziały, nawet jeśli tylko powołują się na jej spuściznę. Możemy więc poznać sylwetkę generała Sosabowskiego, proces formowania grupy, jej szkolenia i przygotowania do słynnej operacji Market-Garden, w której to brygada wzięła udział, okupując go dużymi stratami...

spec_johny | 2015-08-02