Zakopane odkopane. Lekko gorsząca opowieść góralsko-ceperska

Seria: Literatura [Pascal]
Wydawnictwo: Pascal
9788376420462
Zakopane, Tatry
Matacz

Zakopane Odkopane to pierwsza tak lekko i dowcipnie napisana książka o Zakopanem. O mieście, gdzie turystyka zabija oryginalność, bogaci stawiają wielkie gargamele, a kłótnie górali kończą się zamknięciem stoku na Gubałówce. Autorki „odkopują” cudowne miejsca, w których bywał Witkacy, a doktor Chałubiński leczył wielkomiejskich pacjentów. Tytuł książki wymyślił sam Wojciech Młynarski, który w Zakopanem napisał niejedną piosenkę.

Czego nie kupować pod Gubałówką? Kim jest Pan Rysio z kawiarni Europejska? Dlaczego w obecności górali lepiej nie śpiewać „Góralu, czy ci nie żal”? Jak bawił się półświatek pod Tatrami? Dlaczego miś na Krupówkach ma białe futro? Czy przez halny górale popełniają samobójstwa?... Odpowiedzi na te pytania i dużo, dużo więcej znajdziesz w tej książce.

źródło opisu: www.pascal.pl

źródło okładki: www.pascal.pl

Monika | 2017-09-20

Doczytałam do połowy. Albo książka nie trafiła w swój czas w moim czasie ;-) albo jednak zostałam przytłoczona masą wiadomości niekoniecznie mnie interesujących. Podkreślam mnie, bo pewnie dla kogoś kto czynnie "zwiedza" Tatry będzie kopalnią potrzebnych wiadomości i inspiracji. Nie oceniam zatem.

Katherina87 | 2014-07-31

Nazwa „Dolina Pięciu Stawów Polskich” nie oddaje ściśle rzeczywistości, bo stawów jest tam aż sześć: Wielki Staw Polski, z którego wypływa potok Roztoka, który- spadając 120 metrów dalej ze skalistego progu...

Kocham Zakopane i góry najmocniej na świecie dlatego przeczytałam książkę jednym tchem i bardzo mi się podobała,sprawia że chcę natychmiast jechać w góry i zostać tam na zawsze:)

Ela | 2013-05-29
Przeczytana: 29 maja 2013

Lubię Zakopane, ale nie jestem pasjonatką ani narciarstwa, ani wspinaczki. Nie jestem wielbicielką klanu Młynarskich. Biorąc pod uwagę te przesłanki nie spodziewałam się po książce niczego nadzwyczajnego. A tu miła niespodzianka - opowieść w lekki, zabawny sposób przedstawia historię i codzienne życie oraz ciekawe miejsca zimowej stolicy Polski. Może nie ma tu wielkich odkryć czy nowych informacji, ale czyta się szybko, poszczególne rozdziały skomponowane są tak, że czytelnik ani na chwilę nie traci zainteresowania lekturą. Całość jest ładnie wydana, uzupełniona pięknymi zdjęciami, zawiera wykaz ważnych adresów. Polecam zarówno fanom Zakopanego, jak i tym, którzy bywają w górach od czasu do czasu.

ardnaskela | 2016-02-13

Jest to nade wszystko solidnie napisany przewodnik po Zakopanem. Tak więc jeżeli znamy to miejsce niektóre rozdziały są mało odkrywcze. Nie zmienia to faktu, że miło się czyta i jest tu zawartych wiele informacji których w standarowym przewodniku nie znajdziemy. Trochę historii, trochę topografii, dużo o zwyczajach i charakterze górali. Gorąco polecam.

Literatura wysokich lotów to nie jest, ale jeśli ktoś od takowej potrzebuje odpoczynku i na dodatek pokochał Tatry, to z powodzeniem, i z przymrużeniem oka, może się tutaj sporo dowiedzieć o stolicy tego nadzwyczajnego miejsca.
Miejscami bardzo zabawnie, najczęściej ciekawie i inspirująco, a niekiedy nudnawo. Bilans ogólny jednak na plus.

To co stworzyły Paulina Młynarska i Beata Sabała-Zielińska to arcydzieło i nazwałabym ich książkę wybitnym przewodnikiem po Zakopanem. Wybitnym, bo poruszającym wątki i miejsca szczególnie ważne dla tego miejsca, budowanego wielowiekową tradycją, a nie ceperskim odbiorem przez pryzmat Krupówek.
Od kilkunastu lat odwiedzam Tatry, a więc także Zakopane i zawsze planuję czas pobytu pomiędzy górskie szlaki turystyczne a szlaki muzealno-historyczne. Wiele informacji z książki utwierdziło mnie w przekonaniu, że wybierałam „wartościowe miejsca”, których teraz wymienić nie sposób. Na zawsze jednak w pamięci pozostanie mi Harenda jako dzielnica z uroczym modrzewiowym kościółkiem, do którego mam osobisty sentyment, ale także ta właściwa Harenda – kasprowiczowska, z nasturcjowym gankiem i olbrzymim kocurem. Pomimo miejsc odwiedzonych przeze mnie, mających odzwierciedlenie w tej książce muszę podziękować autorkom, za ukazanie mi nowych horyzontów i nowych propozycji oraz za garść nowych...

savon | 2013-12-26
Przeczytana: 26 grudnia 2013

Jeśli chodzi o formę, nie oceniam tej książki wysoko. Liczne literówki, błędy stylistyczne, składniowe, a nawet ortograficzne (!) nie pozostawiają złudzeń dotyczących pracy redaktora. Przykro się czyta takie książki. Również styl autorek mi nie do końca odpowiada. Silą się na dowcip, lekkość - ale przeważnie efekt jest dość żenujący. Uciążliwe są także powtórzenia w tekście.
Ze względu jednak na treść, która miejscami jest naprawdę zajmująca, uważam że warto sięgnąć po tę pozycję. Można się z niej wiele dowiedzieć na temat Zakopanego, choć jest to raczej wiedza powszechna, autorki nie odkrywają Ameryki. Niemniej - całkiem przyjemna lektura na świąteczne dni.

Internetowa_cela | 2018-09-08
Przeczytana: 08 września 2018

Zakopane, które znamy, cenimy, kochamy, do którego wracamy co jakiś czas, choć mnie tam dawno już nie było, a jednak. Polska mekka turystyczna, polskie ludowe góralskie zagłębie, miasto, o którym tak naprawdę nie wiemy zbyt wiele, a jego historia, rozwój i kultura, to tematy i zjawiska, obok których w prosty sposób nie da się przejść obojętnie.

To opracowanie, bo nie przewodnik z prawdziwego zdarzenia jest wyjątkową kopalnią wiedzy praktycznej, odkrywając przed czytelnikiem tak wiele zjawisk i informacji, iż czasem trudno wyjść nam z podziwu, że to tu, w Polsce, na Podhalu. A jednak. Ja wciąż daleki jestem do końca tej interesującej lektury i to nie dlatego, że nie jest tego godna. Wprost przeciwnie, czytam jednak fragmentami, rozdziałami, nie śpiesząc się, sięgając po „Zakopane odkopane” kiedy mi tylko na to czas pozwala.

Autorki – Paulina Młynarska i Beata Sabała-Zielińska – wykonały wyjątkowo piękną robotę. Obie blisko, wręcz bardzo blisko związane z tym miastem opowiedziały o...

Jagoda | 2013-02-18

Jeżeli otworzyło się ją do przeczytania to czytać, czytać a potem do Zakopanego i przekonać się samemu jak to nasze "legendarne" miejsce wygląda.W/g mnie to z pewnością mają zastosowanie te słowa "Cudze chwalicie swego nie znacie ,sami nie wiecie co posiadacie".Rozbudowany choć lekki w formie przewodnik,ale jak to zaznaczyły autorki to tylko "Lekko gorsząca opowieść ".Warto przeczytać.