Łotr

2012-10-04
2012-10-04
Opracowanie zbiorowe

Wilk w owczej skórze

Jak zwykle dobra powieść Cornwell'a.Po lekturze tej książki mam wrażenie, że lepiej rozumiem zjawisko terroryzmu. Ogólnie rzecz ujmując: ciekawa, pouczająca książka - polecam :)

No tak,trudno się oprzeć pokusie,zgarnięcia kilku milionów w złocie,nawet wiedząc,że będzie się ściganym przez organizacje,do których złoto to należy.A jeśli już,to chyba trzeba by się ukrywać,a nie wracać jak nigdy nic,do swego domu.To właśnie te wybory i decyzje głównego bohatera wpłynęły na obniżoną ocenę powieści.Ale poza tym postać tytułowa,akcja,tło historyczne i geograficzne - ciekawe.Nawet wtedy-jak to sam autor ocenił-gdy trudno zrozumieć o co komu chodzi w tym Irlandzkim bajzlu.

Świetna, jak cały Cornwell, choć wolę jego powieści historyczne. Tu mamy o dziwo współczesny thriller.

2034

Bernard Cornwell jest angielskim pisarzem powieści historycznych i thrillerów. Do tej pory znałam tylko jego jedno jego oblicze, czyli powieści historyczne. Czas było zapoznać się z drugą stroną medalu, czyli thrillerem sensacyjnym, jakim jest „Łotr”.
Efekt – nie było źle, ale wolę klimat jego powieści historycznych :) Jak na mnie to zaskakująca postawa, bowiem nie przepadam za książkami historycznymi, a w thrillerach się zaczytuję. I muszę dodać, że to Cornwell przekonał mnie do powieści historycznych. Jak widać w życiu literackim i czytelniczym, różnie bywa ...

Akcja powieści „Łotr” rozgrywa się we współczesnych czasach, mamy 1990 rok. Saddam Hussein atakuje Kuwejt i tym samym rozpoczyna się wojna w Zatoce Perskiej. Oczy świata skupiają się na narastającym konflikcie, zagrożenie rozlewa się wokół strefy działań wojennych.

Paul Shanahan, główny bohater powieści, jest Amerykaninem o pochodzeniu irlandzkim. Mieszka w Belgii, gdzie prowadzi swoją firmę zajmującą się serwisem i naprawami łodzi. Jego życie jest na etapie przełomu – skończył 40 lat i rozstał się z kobietą, wchodzi na nowe tory. W jego życie niespodziewanie powraca przeszłość, zostaje wezwany na spotkanie przez swoich byłych mocodawców, organizację IRA. Tam dowiaduje się o tajnych negocjacjach z terrorystami i dostaje do wykonania zadanie. Każda ze stron chce w tej akcji zgarnąć jak najwięcej dla siebie. Powraca fala wspomnień związanych ze śmiercią dziewczyny Shanahana….

„Łotr” to całkiem nieźle napisany thriller sensacyjny z wątkiem miłosnym w tle. Ciekawie napisany i intrygujący, ale brak mi w nim klimat, jaki mają książki historyczne Cornwella. Trzeba jednak przyznać Autorowi , że i w tej powieści przemyca wiele historycznej prawdy w sposób lekki i interesujący – nie każdy pisarz to potrafi. Na łamach „Łotra” możemy się dowiedzieć wiele ciekawych informacji nie tylko o wojnie w Zatoce Perskiej i ruchach Husseina, ale również o IRA i jej działalności. Doskonale udało mu się też odzwierciedlić sytuację społeczną i polityczną lat 90-tych.

Powieść jest napisana lekko i ciekawie, czyta się ją z dużą przyjemnością. I choć nie powala na kolana, jest naprawdę wartą przeczytania książką.

Z początku obawiałam się, że ta książka okaże się być jednym wielkim i przewidywalnym romansem udającym sensację. Bałam się, że wszystko będzie jasne niczym słońce, że będzie się to czytało powoli. Bo nie lubię tego typu opowieści. Skusiłam się na "Łotra" przez to, że uwielbiam inne książki autora. I teraz nie żałuję tej decyzji, bo chyba dzięki temu przekonam się do historii opowiadających o terrorystach, agentach służb specjalnych i potyczkach na międzynarodową skalę.
Historia wydaje się być dość prosta, błaha wręcz, ot - jeden z członków IRA dostaje nowe zlecenie. Dość absurdalne zlecenie, ale czy ktokolwiek dyskutuje ze swoimi przełożonymi? W między czasie pojawia się kobieta, wydaje się, że wszyscy doskonale wiedzą, co będzie działo się dalej. Zakocha się, wszystko pójdzie nie tak i będzie trzeba odwracać kota ogonem. Każdy, kto tak sądzi powinien sięgnąć po tę książkę. Żeby przekonać się, że nawet historie zaczynające się dość banalnie, mogą okazać się czymś wspaniałym.

Pierwszą wojnę w Zatoce pamiętają dziś tylko ci,co mają dziś więcej nisz 30 lat.Cały świat wstrzymał oddech kiedy Irak zajął Kuwejt.Akcja książki dotyczy wydarzeń z tamtego okresu.
Poznajemy Paula,40 latka który służy w dobrej wierze.Przynajmniej tak mu się wydaje.Bo wiem,pracuję on dla/IRA.Nie lubi Wielkiej Brytanii.Mieszkańców tego kraju nazywa Brytolami.
Nasz bohater nawiązuje kontakty z pewnym Tunezyjczykiem.Typowy bandzior,który ma jednak swoje cele.
Jakie ? O tym dowiecie się z książki.
Łotr to fajna książka,którą czyta się bardzo dobrze.

Nasz bohater...

Rok 1990, Saddam Husajn atakuje Kuwejt rozpętując wojnę w Zatoce Perskiej. Cały świat zwraca swoje oczy ku narastającemu konfliktowi a w tym samym czasie organizacje terrorystyczne wykorzystują zamieszanie do planowania swoich działań. Paul Shanahan wiodący spokojne życie w Belgii zostaje wezwany przez swoich byłych pracodawców z IRA. Dowiaduje się o prowadzeniu przez nich tajnych negocjacji z terrorystami z Libii i dostaje do wykonania specjalne zadanie. Ponieważ każdy w tym czasie próbuje ugrać coś dla siebie, Shanahan postanawia skorzystać z tej okazji i jednocześnie po części zapracuje na tytułowy przydomek. Nie wszystkie jednak punkty jego planu przebiegają tak jak powinny.
Bernard Cornwell znany jest głównie z powieści historycznych a jego sztandarowym bohaterem jest Richard Sharpe, którego przygody osadzone w czasach napoleońskich gościły już na kartach ponad dwudziestu powieści. „Łotr” uwydatnia skłonność autora do prób zainteresowania czytelnika historią i muszę przyznać, że czyni to w bardzo przystępny sposób. Potrafi zaciekawić informacjami o IRA, jej strukturach i działaniach a także sytuacją świata na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Nie ominął również innego ze swoich ulubionych tematów, czyli żeglarstwa jednak nie jest to podane w nadmiarze przez co osoby nie obeznane w tej dziedzinie (jak ja) nie będą aż tak bardzo męczyć się czytając tajemniczo brzmiące nazwy elementów będących na wyposażeniu łodzi.
„Łotr” nie jest może dziełem wybitnym, które na długo pozostanie w pamięci ale na pewno wartym przeczytania. Intrygi, wątki szpiegowskie i polityczne a także elementy thrillera doprawione ciekawostkami historycznymi zapewniają dobrą rozrywkę napisaną przez człowieka, który doskonale wie jak przykuć uwagę czytelnika.

• Sensacja - thriller - horror - kryminał
  • Bernard Cornwell