Tam, gdzie nikt cię nie znajdzie

Tłumaczenie: Joanna Skórnicka
Wydawnictwo: Noir sur Blanc
Donde nadie te encuentre
978-83-7392-399-7
powieść hiszpańska

Jest rok 1956. Renomowany francuski psychiatra, doktor Lucien Nourissier, udaje się do Barcelony. W swej pracy naukowej zajmuje się badaniem osobowości przestępców. Przedmiotem zainteresowania doktora jest Teresa Pla Meseguer, znana jako Pasterka, kobieta oskarżona o dwadzieścia dziewięć morderstw. Należy ona do maquis — antyfrankistowskiej partyzantki, dlatego też od dawna poszukuje jej Guardia Civil. Pasterka myli ścigającym tropy, ukrywa się samotnie w górach. Barceloński dziennikarz, Carlos Infante, jako jedyny, może mieć kluczowe informacje na temat poszukiwanej. Doktor Nourissier proponuje mu niecodzienne przedsięwzięcie: nie zadowalają go poznane dotychczas fakty dotyczące tajemniczej Teresy, marzy o osobistym spotkaniu z nią.

Lucien Nourissier i Carlos Infante wyruszają w podróż do regionu Maestrazgo, gdzie ukrywa się poszukiwana. Podczas wyprawy będą musieli zmylić czujność strażników, odróżnić tropy prawdziwe od fałszywych i stawić czoło tysiącom przeszkód.

Pasterka, bohaterka tej surowej, przejmującej opowieści, jest postacią autentyczną. Autorka kreśli sugestywny obraz zdumiewającej osoby, będącej zarówno kobietą, jak mężczyzną, całe życie uciekającej przed światem i samą sobą. Tam gdzie nikt cię nie znajdzie to powieść o ponownym odkrywaniu mrocznych okresów historii Hiszpanii, a także o bezbrzeżnej samotności człowieka.

źródło opisu: Oficyna Literacka Noir sur Blanc, 2012

źródło okładki: http://www.noir.pl/ksiazka/564/Alicia-Gim%C3%A9nez...»

MikeParcero | 2014-08-09
Przeczytana: 09 sierpnia 2014

Świetny przykład jak zepsuć naprawde dobry temat. Ja wiem, że ostatnio modnie jest pisać umieszczając akcje w przeszłości i aktualnie dla wydarzeń w książce. Ale to trzeba umieć! Umieć zainteresować czytelnika, nie tylko zapożyczonymi faktami historycznymi czy postacią jak w tym przypadku(co też jest modne) ale przede wszystkim fabułą.
Sama postać Pasterki jest fascynująca-zmuszony do życia jako kobieta czując się mężczyzną znajduje zrozumienie dopiero u psrtyzantów.
Ale fabuła-słabo, nudno. Monologi Pasterki opisujące jej życie przeplatające się z jej poszukiwaniem przez psychiatrę i diennikarza są zupełnie niefascynujące.
Zbyt wcześnie ujswniono też, że poszukiwany niebezpieczny bandyta wcale nie jest winny 29 morderstw, zabrakło elementu zaskoczenia, zabrakło wszystkiego.

Beatriz_Aguilar | 2013-09-09
Przeczytana: 04 września 2013

W wielu pozycjach hiszpańskich pisarzy czy też pozycjach pisarzy innych narodowości piszących o Hiszpanii jest coś takiego na wskroś hiszpańskiego. To "coś" jest mi bardzo ciężko precyzyjnie zdefiniować w kilku słowach ale na pewno w skład tego czegoś wchodzi atmosfera siesty, mañana, słońce i wysuszony promieniami słonecznymi krajobraz ale także ludzkie dramaty, mnóstwo przelanej krwi i śmierć. Akcja tych książek zwykle toczy się powoli i sennie, jednak daleka jestem od stwierdzenia, że jest nudna.

Obok książek pasujących do powyższego opisu, wśród których jako pierwsze mogę wskazać Don Kichota Cervantesa, "Bezludny raj" Matute oraz "Drogi do Santiago" Nooteboom'a swoje miejsce znajdzie także historia opisana przez Alicię Gimenez-Bartlett.

"Tam, gdzie nikt cię nie znajdzie" to dość zgrabne połączenie biografii i fikcji. Biograficzne są fragmenty odnoszące się do postaci Teresy Pla Mesenguer - legendarnej Pasterki, partyzantki walczącej z reżimem Franco. Pasterka to postać...

prawdziwyninja | 2016-11-06
Na półkach: 2016

Po książkę sięgnęłam zupełnie na ślepo, nic o niej nie wiedząc. Ot, kolejny tytuł w Kindle. Całe szczęście, gdyż tym większe było moje zaskoczenie pod koniec lektury.
Współczesna Hiszpania w moich oczach jawi się jako kraj bardzo słoneczny, a ta lektura dobitnie przypomina, że jednak potrafi być również niesamowicie ciemny. Ciemne dusze, ciemna historia, smutek, rozpacz i brak nadziei. I strach, ciągły strach. I to tak całkiem niedawno...
Jeśli ktoś będzie czuł się znużony jej tokiem, powolnością, brakiem akcji, to jednak polecam doczytać ją do końca, naprawdę warto.

tajga17 | 2016-01-02
Przeczytana: listopad 2015

Byłam zaskoczona jak bardzo ta książka mnie porwała...podobała mi się podwójna - jednoczesna , ale nie 'jednoczasowa" narracja - być może to ona rozbudzała we mnie ciekawość zakończenia historii.

Tusia | 2013-04-25
Przeczytana: 2013 rok

Niestety chyba tłumaczenie jest dość kiepskie.

Violla92 | 2015-11-02
Na półkach: Z biblioteki