Widzialny świat

Wydawnictwo: Czarne
The visible world
9788375361995
mantra

Widzialny świat to poruszająca opowieść o synu, który w matce zaczyna dostrzegać pełną namiętności, żywiołową kobietę. Narrator, nowojorczyk, urodzony w Ameryce syn czeskich emigrantów, dorasta w atmosferze tajemnicy i powtarzanych szeptem strzępków rodzinnych wspomnień. Już jako dorosły człowiek postanawia pojechać do Pragi, mając nadzieję, że zrozumie burzliwą przeszłość Ivany. Marzy, by poznać sekret młodzieńczej miłości matki łączącej ją z tajemniczym Tomasem, członkiem ruchu oporu. Nie jest w stanie odtworzyć zdarzeń z przeszłości, pozwala więc działać wyobraźni, w której kochankowie stają się uczestnikami jednego z najdramatyczniejszych wydarzeń II wojny światowej... Rzadko się zdarza, że tak złożona i wieloznaczna książka trafia prosto w serce. (...) Powieść Marka Slouki nie tylko zadaje pytanie o celowość narracji i związek między historią a teraźniejszością, ale jest także żywo opowiedzianą historią miłosną. The Washington Post W Widzialnym świecie Slouka, syn czeskich emigrantów, zagląda w twarz śmierci i w głąb ciemnej studni miłości, by przedstawić spokojną, ale zapierającą dech w piersiach liryczną opowieść, która raz rozpoczęta, nie da się odłożyć. The Seattle Times Slouka opowiada tę historię niemal zbyt pięknie. The Independent Mark Slouka już w pierwszym zdaniu uderza w ton łagodnej, prawie nieśmiałej melancholii i przepełnia nią całą fabułę, opowiadającą o drobnych smutkach, z których składa się życie. The Irish Times Zdanie za zdaniem, słowo za słowem ? Mark Slouka to jeden z naszych najlepszych pisarzy. To książka, która przetrwa i zapisze się w pamięci. Collum McCann Piękna, imaginacyjna podróż Marka Slouki w przeszłość swojej rodziny utwierdza mnie w przekonaniu, że pamięć jest najciekawszą z fikcji literackich. Piotr Kofta Dziennik

źródło opisu: Wydawnictwo Czarne, 2010

źródło okładki: http://czarne.com.pl/

Matt Cobosco | 2013-03-17
Przeczytana: 17 marca 2013

Ta książka ma wszystko to, czego potrzeba doskonałej powieści obyczajowej: ciekawą historię doprawioną tyle, ile trzeba; poruszającą, ale ani za słodką, ani za gorzką. Początek może nie zapowiada rewelacji (przez kilkadziesiąt pierwszych stron dość trudno było mi się "wstrzelić" w tę książkę), ale później już tylko zachwyt. Polecam bardzo gorąco!

ciociasamozloeluta | 2015-02-19

Historia zamachu na zycie Richarda Heydricha. Zastepcy protektora Czech i Moraw. Tak po krotce mozemy opisac ksiazke marka Slouki. Syna czeskich emigrantow, ktory dorastal w Nowym Yorku. Gdy dorastal nie znal calej prawdy. Otaczaly go skrawki historii, ktore byly nie do konca wypowiedziane. Jako dorosly czlowiek Slouka postanawia jechac do Czech i zbadac swe rodzinne korzenie. Nie ma pojecia na co sie moze natknac. Tam milosc i zemsta. krwawa prawda o pierwszej milosc Marka matki. Ciekawosc to krotka historia opowiedziana bardzo zgrabnie, ze Widzialny swiat czyta sie dobrze.

karla_6 | 2014-03-24
Przeczytana: 24 marca 2014

Przepiękna historia napisana w poruszający, ale nie ckliwy czy przesłodzony sposób. Chciałoby się nią delektować, ale ja nie umiałam. Bardzo chciałam dowiedzieć się jakie wydarzenia doprowadziły do tego, że narrator ma takie, a nie inne wspomnienia z dziecinstwa i młodości. Od poczatku wiemy, że nie będzie to wesoła książka, ze szczęśliwym zakończeniem. Ale ja jednak do samego końca bardzo denerwowałam się, bałam się o bohaterów... M.in. w tym tkwi właśnie piękno tej powieści.
Myślę, że jeszcze kiedyś do niej wrócę.

Marta | 2014-07-11

Pierwsza połowa jest pełna niejasności, czyta się lekko, ale ciężko się wczuć, bo nie bardzo wiadomo o co chodzi. Przyznam, że bliska byłam w pewnym momencie odłożenia książki niedoczytanej, bo nudziły mnie te wszystkie niedopowiedzenia. Potem jednak następuje nagły zwrot i wszystko zaczyna się układać w całość, a wtedy ciężko już się oderwać i do końca trzyma w napięciu. Niesamowita historia o miłości i pokrętności ludzkiej psychiki.

czytankianki | 2012-01-05
Przeczytana: 01 sierpnia 2010