Jesteś Bogiem. Historia Paktofoniki

Wydawnictwo: Krytyka Polityczna
Paktofonika, hip-hop
einsatz

Dramatyczna opowieść o najważniejszym zespole hiphopowym w Polsce. Losy Magika, Rahima i Fokusa to historia o marzeniach (spełnionych i nie) oraz trudach ich realizacji w brutalnej rzeczywistości ubogiego Śląska i raczkującego przemysłu muzycznego. Paktofonika stała się symbolem czasów kapitalistycznej transformacji i pokolenia, które chciało więcej. Unikatowe zdjęcia z planu filmu w...

Unikatowe zdjęcia z planu filmu w reżyserii Leszka Dawida, wywiad z reżyserem i scenarzystą. A także: skany zeszytów z tekstami Magika i Rahima, fotografie rodzinne, klatki z niepublikowanych filmów. Efekt kilku lat pracy faktograficznej i literackiej Macieja Pisuka.

Maciej Pisuk  –  scenarzysta, pisarz, fotograf. Publikował m.in w „Brulionie” i antologii „Macie swoich poetów”. Autor sztuki telewizyjnej „Gwiazdy i los człowieka” oraz scenariusza o Jacku Kuroniu. Absolwent Studium Scenariuszowego w PWSFTviT w Łodzi. Mieszka w Warszawie.

Jest to wznowienie książki „Paktofonika. Przewodnik Krytyki Politycznej”.

źródło opisu: Wydawnictwo Krytyki Politycznej, 2012

źródło okładki: http://sklep.krytykapolityczna.pl

Ania | 2014-01-31

Przyznam ze nie przepadam za muzyką,jaką tworzył ten zespół lecz historia tej powieści poruszyła mnie.Jestem bardzo przeciwna używką a niestety moim zdaniem miały wpływ na tragedię jaką spotkał jednego z muzyków w tym zespole.Zdobywali popularność dzięki swoim piosenką,mogli zajść daleko,dużo osiągnąć a skończyło się katastrofą.
Poruszająca historia słynnego zespołu hip hopowego,która wstrząsnęła mną,tym że w tak młody wieku człowiek odebrał sobie życie.

Dominika | 2013-10-17

Niezwykła historia Paktofoniki,najpierw obejrzałam film potem przeczytałam książkę chodź muzyka ich nie była mi nigdy obca to nie znałam dogłębnie ich historii .Uważam że dokonali bardzo dużo książka jak i film super,

Olaf | 2013-07-06
Przeczytana: 06 lipca 2013

W chwili ukazania się debiutu Paktofoniki, nie słuchałem już hip-hopu. Przeprowadziłem się na wieś i uważałem, że słuchanie tej nutu na łąkach i polach jest totalnym nie porozumieniem. To są miejskie refleksy na tematy, w których nie ma miejsca na prowincje. Tak uważałem. Jednak nie zmienia to faktu,że właściwie wszystkie teksty Kalibra znałem na pamięć, a pierwszą ich płytę (kasetę) zajechałem na śmierć. Nie zapomnę, jak kiedyś z ojcem pojechalismy do Krakowa, a on kupił mi właśnie tą kasete w którymś z muzycznych sklepów i w drodze powrotnej odpaliłem to w Polonezie :D :D :D Ojcie się mnie pytał, czy w nie jestem w jakiejś sekcie. Paktofonika, jej hisoria i to wszystko, to tak jakbym się teleportował na swoje dawne osiedle, widział kumpli (brat jednego z nich też poleciał z wieżowca, bo ciśnienie życia go powaliło). Też na dziewiątym piętrze bloku siedzieliśmy paliliśmy szlugi, staff i żyliśmy analogicznymi problemami. W ksiażce najzabawniejsze jest to, że fabuła totalnie anty -...

MsSurrealist | 2010-04-17
Przeczytana: marzec 2010

Nigdy nie myślałam, że książkę w formie scenariusza można czytać z taką przyjemnością. Ciężko właściwie opisać własne wrażenia, bo wydanie opowiada o rzeczywistości i o ludziach, którzy prze swoją muzykę są, mi przynajmniej, bliscy. Na pewno nie czyta się jej 'jednym tchem' - raczej 'od przerwy do przerwy'. Uważam, że należy nad nią pomyśleć, kilka razy przeczytać dany fragment, postarać się zrozumieć bohaterów i wczuć w nich. To jedna z nielicznych książek, po których odłożeniu na półkę byłam jeszcze przez wiele dni pod jej 'wrażeniem', ciągłym wpływem. I chyba jedyna, po której szczerze i długo płakałam.

fulmir | 2013-01-20
Przeczytana: 2012 rok

Poruszająca historia legendy hip-hopu Paktofoniki. Jest swoistym głosem pokolenia które dorastało w trakcie przemian ustrojowych, opisem co czuje i myśli dorastający człowiek.

Białowłosa Żmija | 2017-08-16
Przeczytana: 16 sierpnia 2017

Scenariusz do filmu "Jesteś Bogiem" Macieja Pisuka, z którym mamy tu do czynienia, wzbogacony o wywiady z samym autorem czy reżyserem wyżej wspomnianego filmu, to prawdziwa gratka dla fanów Paktofoniki czy filmu. To też ukazanie transformacji gospodarczej, która dotykała Polskę na przełomie wieków, więc to nie tylko historia Fokusa, Magika i Rahima oraz ich problemów, marzeń i dążenia do kariery. W środku, prócz samego scenariusza, znajdziemy zdjęcia z planu czy z okolic Bogucic, skany zeszytów z tekstami i tym podobne.
Podchodziłam nieco sceptycznie do tej książki, choć jestem wielką fanką Paktofoniki jak i samego filmu "Jesteś bogiem", który mam na DVD, byłam na jego premierze w kinie i widziałam go już niezliczoną ilość razy. Jednakże w miarę czytania i pomijając nieciekawe dla mnie wywiady, to zostałam pozytywnie zaskoczona. Znów mogłam powrócić wyobraźnią do Katowic, tych brudnych i ubogich, szarych blokowisk i kopalnianego krajobrazu. Znów mogłam poczuć złość, sympatię i inne...

W pierwszej kolejności zobaczyłem film, dopiero potem zetknąłem się z ową książką którą przeczytałem od deski do deski pomimo powtarzającego się tam scenariusza. Czasami dobrze jest również poznać opinie i wrażenia twórców danego dzieła, w tym wypadku filmu. Rozmowy jakie zostały przeprowadzone m.in z Maciejem Pisukiem pokazują Nam w jakich realiach żyjemy, jak ludzie potrafią robić z konkretnego i życiowego problemu banał czekając i oczekując tylko tego żeby mieć z tego jak największe zyski, ze zgrozą czytałem o tym jak to polscy "wielcy" reżyserowie i wspaniałe "wielkie" wytwórnie miały za przeproszeniem w dupie historię, prawdziwą ważną i cenną historie próbując zmienić ją w kiepski chłam, ciesze się ze Maciek dopiął swego i na swojej drodze znalazł reżysera który sprostał wyzwaniu i nakręcił bardzo dobry baaa w tej chwili chyba najlepszy polski film. Brawo!

rude_recenzuje | 2015-01-01

Pisana w formie scenariusza. Łatwa i przyjemna lektura, dla tych, którzy jako tako interesują się takim gatunkiem muzyki.
Opisuje dramatyczną historię młodych ludzi, którzy nie do końca potrafili sobie poradzić ze swoimi problemami, co jednego z nich doprowadziło do grobu.

Książka bardzo dobra, urozmaicona zdjęciami.

Film dla mnie był nieporozumieniem, zupełnie nie przypadł mi do gustu. W moich oczach bardziej pełnił rolę dodatkowego zarobku dla Fokusa i Rahima, no i oczywiście kilku innych osób. A do tego jeszcze wszystkie suweniry sprzedawane po premierze ekranizacji i koncerty pozostałych dwóch członków PFK.. Jak dla mnie- za bardzo na siłę.

Karolina | 2010-09-08
Na półkach: Ulubione, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 2009 rok

Czytałam ją już wielokrotnie. Rzuca zupełnie inne światło na członków legendarnej grupy hip-hopowej, jaką jest Paktofonika. Każdy fan powinien przeczytać ją przynajmniej raz. Polecam także tym, którzy uważają, że raperzy to ćpuny i nie roby, a hh to żadna sztuka...zobaczą w tym coś innego niż do tej pory.

nana | 2011-09-13
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2011, Posiadam
Przeczytana: 12 września 2011

Moja ulubiona książka?
Jeszcze wczoraj rano spokojnie mogłabym się nad tym zastanawiać i zastanawiać. Może wybrałabym Zanim Umrę, może Zieloną Milę albo jakiś szmatławiec o wampirach. Ale najlepsze książki czyta się takie, z którymi jesteś związany. Osobiście interesuję się hip hopem kilka lat, ale tak bardziej, to rok, dokładnie 12 miesięcy. I wczoraj do moich rąk trafiła książka pt.: Paktofonika, Przewodnik Krytyki Politycznej. W skrócie jest ona, jak sam tytuł wskazuje, o trzech najwybitniejszych polskich raperach wszechczasów, czyli o Magiku, Rahimie i Fokusie - niegdyś nastolatkach, którzy mimo wielu problemów rodzinnych w tamtych czasach odnieśli tak wielki sukces, że do dzisiaj nie mówi się o kimś bardziej, niż o kolesiach z Paktofoniki.
Książka jest otyle ciekawa, że pierwsze kilkadziesiąt stron to wywiad z Maciejem Pisukiem, którym rok po śmierci Magika zainteresował się chłopakami i postanowił nagrać film "Jesteś Bogiem".
Ale dlaczego Magik zginął? Większa połowa powie:...