Zgłosuj na książki roku 2017

Seria: Myśli i Ludzie
Wydawnictwo: Wiedza Powszechna
filozofia i etyka
bastkk

Tematyka pracy dotyczy filozofii pitagorejskiej i jego legendarnego założyciela, matematyka i filozofa z Samos, Pitagorasa. Autorka próbuje przybliżyć nam sprzeczne czasem poglądy filozoficzne pitagorejczyków, ich filozofię, badania nad strukturą kosmosu, problem zasady-liczby, liczby-harmonii, rozważania o nieśmiertelności duszy, państwie, władzy, propagowanie etycznego doskonalenia wewnętrznego jako najlepszego sposobu poznawania rzeczywistości.

źródło opisu: Wiedza Powszechna 1996

źródło okładki: Wiedza Powszechna 1996

Elevander | 2018-01-20
Przeczytana: 20 stycznia 2018

Z lektury tej książki można się dowiedzieć, jak mało pewnych rzeczy jesteśmy w stanie powiedzieć o greckim pitagoreizmie. J. Gajda pokazuje, jak niewiele informacji o Pitagorasie i jego uczniach pochodzi z okresu ich rzeczywistej działalności, jak późniejszy pitagoreizm zlał się z innymi kierunkami filozoficznymi i jak trudno w oparciu o te późniejsze źródła mówić o wspólnocie pitagorejskiej w VI i V wieku p.n.e. W książce "Bios - thanatos - bios" L. Trzcionkowski pisał, że pitagoreizm nieraz mieszał się z orfizmem i kultem Dionizosa. To, co pisze w swojej pracy J. Gajda, współgra z tym obrazem. Co ma być bowiem wyznacznikiem pitagorejskości: styl życia, cytowanie - apokryficznych zresztą - tekstów Pitagorasa, wiara w metempsychozę?

Wszystko to sprawy niełatwe i wymagające dogłębnej analizy tekstów antycznych. Że czasem pewne zagadki udaje się po wiekach rozwikłać, pokazuje świetnie Mirko D. Grmek w "Historii chorób u zarania cywilizacji zachodniej" (polecam rozdział o...

Grobsol | 2016-12-06
Przeczytana: 06 grudnia 2016

Niewielka ta książką jest upakowana zwięzłymi informacjami na temat filozofii i historii związku Pitagorejskiego.

Maseri | 2016-07-21
wrzazgk2 | 2016-04-23