rozwińzwiń

Pitagorejczycy

Okładka książki Pitagorejczycy Janina Gajda-Krynicka
Okładka książki Pitagorejczycy
Janina Gajda-Krynicka Wydawnictwo: Wiedza Powszechna Seria: Myśli i Ludzie filozofia, etyka
167 str. 2 godz. 47 min.
Kategoria:
filozofia, etyka
Seria:
Myśli i Ludzie
Wydawnictwo:
Wiedza Powszechna
Data wydania:
1996-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1996-01-01
Liczba stron:
167
Czas czytania
2 godz. 47 min.
Język:
polski
ISBN:
8321409598
Tagi:
Filozofia filozofia pitagorejska Pitagoras pitagorejczycy Starożytność Filozofia grecka
Średnia ocen

6,3 6,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki W kręgu filozofii klasycznej Bogdan Dembiński, Janina Gajda-Krynicka, Janusz Jaskóła, Mieczysław Albert Krąpiec OP, Dariusz Kubok
Ocena 6,0
W kręgu filozo... Bogdan Dembiński, J...
Okładka książki Żywoty Pitagorasa Janina Gajda-Krynicka, Jamblich, Porfiriusz z Tyru
Ocena 7,5
Żywoty Pitagorasa Janina Gajda-Krynic...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,3 / 10
7 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
350
94

Na półkach: ,

Ogromny zasób wiedzy - podany w bardzo nieprzystępny sposób, praktycznie opis starożytnej bibliografii krążącej wokół tematu „pitagorejczycy”. Trzeba przyznać, że bogaty, wnikliwy i rzetelny, ale z ujęcia tematu pozostał raptem jeden rozdział. Cenny jest natomiast wybór pism, na podstawie którego sami możemy pokusić się o interpretację zagadnienia. Doceniam bogaty zasób wiadomości, ale tekst napisany w celu pokazania "ile wiem" zamiast PRZEKAZANIA wiedzy, jest z natury skierowany do wybitnie wąskiego grona odbiorców do którego, przyznaję, nie mogę się zaliczyć.

Ogromny zasób wiedzy - podany w bardzo nieprzystępny sposób, praktycznie opis starożytnej bibliografii krążącej wokół tematu „pitagorejczycy”. Trzeba przyznać, że bogaty, wnikliwy i rzetelny, ale z ujęcia tematu pozostał raptem jeden rozdział. Cenny jest natomiast wybór pism, na podstawie którego sami możemy pokusić się o interpretację zagadnienia. Doceniam bogaty zasób...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1273
1372

Na półkach: , , , ,

Z lektury tej książki można się dowiedzieć, jak mało pewnych rzeczy jesteśmy w stanie powiedzieć o greckim pitagoreizmie. J. Gajda pokazuje, jak niewiele informacji o Pitagorasie i jego uczniach pochodzi z okresu ich rzeczywistej działalności, jak późniejszy pitagoreizm zlał się z innymi kierunkami filozoficznymi i jak trudno w oparciu o te późniejsze źródła mówić o wspólnocie pitagorejskiej w VI i V wieku p.n.e. W książce "Bios - thanatos - bios" L. Trzcionkowski pisał, że pitagoreizm nieraz mieszał się z orfizmem i kultem Dionizosa. To, co pisze w swojej pracy J. Gajda, współgra z tym obrazem. Co ma być bowiem wyznacznikiem pitagorejskości: styl życia, cytowanie - apokryficznych zresztą - tekstów Pitagorasa, wiara w metempsychozę?

Wszystko to sprawy niełatwe i wymagające dogłębnej analizy tekstów antycznych. Że czasem pewne zagadki udaje się po wiekach rozwikłać, pokazuje świetnie Mirko D. Grmek w "Historii chorób u zarania cywilizacji zachodniej" (polecam rozdział o pitagorejczykach i bobie).

Tomasz Babnis

Z lektury tej książki można się dowiedzieć, jak mało pewnych rzeczy jesteśmy w stanie powiedzieć o greckim pitagoreizmie. J. Gajda pokazuje, jak niewiele informacji o Pitagorasie i jego uczniach pochodzi z okresu ich rzeczywistej działalności, jak późniejszy pitagoreizm zlał się z innymi kierunkami filozoficznymi i jak trudno w oparciu o te późniejsze źródła mówić o...

więcej Pokaż mimo to

avatar
130
61

Na półkach: ,

Niewielka ta książką jest upakowana zwięzłymi informacjami na temat filozofii i historii związku Pitagorejskiego.

Niewielka ta książką jest upakowana zwięzłymi informacjami na temat filozofii i historii związku Pitagorejskiego.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    11
  • Chcę przeczytać
    11
  • Filozofia
    4
  • Posiadam
    2
  • Starożytność
    1
  • Grecja i świat grecki
    1
  • Studia
    1
  • (o)magija/psychologia/filozofia
    1
  • 008.02 Filozofia (Przed)Sokratejska
    1
  • Filozofia/socjologia/popularnonaukowe
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Pitagorejczycy


Podobne książki

Przeczytaj także