rozwińzwiń

Żywoty Pitagorasa

Okładka książki Żywoty Pitagorasa Janina Gajda-Krynicka, Jamblich, Porfiriusz z Tyru
Okładka książki Żywoty Pitagorasa
Janina Gajda-KrynickaJamblich Wydawnictwo: Epsilon filozofia, etyka
134 str. 2 godz. 14 min.
Kategoria:
filozofia, etyka
Tytuł oryginału:
Peri biou Puthagorikou
Wydawnictwo:
Epsilon
Data wydania:
1993-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1993-01-01
Liczba stron:
134
Czas czytania
2 godz. 14 min.
Język:
polski
ISBN:
83-85585-00-1
Tłumacz:
Janina Gajda-Krynicka
Tagi:
Filozofia antyczna Pitagoras biografia pitagoreizm -nurt filozoficzny
Średnia ocen

7,5 7,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
12 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
372
206

Na półkach:

Oryginał jest ciekawy, jest tam przysięga Pitagorejczyków — ten niepozorny tetraktys — który symbolizuje czworościan lub sympleks.

Trójca Święta, nos, antropocentryzm: jakże ludzki jest ten czworościan!

Ujeło mnie gdy rzeka pozdrowiła samego Pitagorasa. Dla mnie to wydarzyło się naprawdę a innej intepretacji nie jestem wstanie przyjąć! :)

Oryginał jest ciekawy, jest tam przysięga Pitagorejczyków — ten niepozorny tetraktys — który symbolizuje czworościan lub sympleks.

Trójca Święta, nos, antropocentryzm: jakże ludzki jest ten czworościan!

Ujeło mnie gdy rzeka pozdrowiła samego Pitagorasa. Dla mnie to wydarzyło się naprawdę a innej intepretacji nie jestem wstanie przyjąć! :)

Pokaż mimo to

avatar
351
94

Na półkach: ,

Zanim sięgnęłam do tekstów starożytnych, przeczytałam (idąc na łatwiznę) trzy prace dotyczące nurtu pitagorejskiego – wszystkie niezmiernie poprawne akademicko i jednocześnie ciężkostrawne dla postronnych. Bo jak wobec szacownego grona profesorskiego można pisać o kolejnych wcieleniach Pitagorasa, jego koneksjach z Apollinem (tym od muzyki, wróżb i uzdrawiania, który z muzą Kaliope miał syna Ofreusza),czasami tez z Hermesem (tym od liczb),albo o jego podróżach na tajemniczej strzale, o zdolnościach przepowiadania, o oczyszczaniu miast z zarazy, powstrzymywaniu wichur czy opowiadaniu ludziom o ich wcześniejszych wcieleniach? Bo to przecież nie mitologia, to ten sam Pitagoras o którym młodzież uczy się oswajając geometrię... Nic dziwnego, że o żywocie tego niezwykłego męża profilaktycznie wszystkie te opracowania milczą lub wspominają lakonicznie, gdzieś w przypisach.

Natomiast Porfiriusz, Jamblich i pewien Anonim nie musieli się wcale krępować, ograniczał ich jedynie dostęp do wiedzy, bo ta była pilnie strzeżona i przeznaczona jedynie dla jego uczniów, którzy „woleli umrzeć, niż wyjawić to, co zostało ustanowione przez Pitagorasa”. Dzięki skrupulatności starożytnych filozofów, oraz niemałej pracy jaką w tłumaczenie ze starożytnej greki włożyła Janina Gajda-Krynicka (pisma Porfiriusza i Anonima są pierwszymi przekładami na język nowożytny),możemy z przyjemnością zgłębiać zagadnienia „pitagoreizmu”, który na wieki pozostał wielką zagadką, do której wielu próbuje dotrzeć zbierając okruchy informacji.

Jak powiedział Zbigniew Herbert: „Płynie się zawsze do źródeł, pod prąd, z prądem płyną śmiecie.” Może w tym przypadku nie aż tak dosłownie, ale na pewno u źródeł jest ciekawiej.

Zanim sięgnęłam do tekstów starożytnych, przeczytałam (idąc na łatwiznę) trzy prace dotyczące nurtu pitagorejskiego – wszystkie niezmiernie poprawne akademicko i jednocześnie ciężkostrawne dla postronnych. Bo jak wobec szacownego grona profesorskiego można pisać o kolejnych wcieleniach Pitagorasa, jego koneksjach z Apollinem (tym od muzyki, wróżb i uzdrawiania, który z muzą...

więcej Pokaż mimo to

avatar
396
34

Na półkach: , ,

Czytając, można tylko pomarzyć, jaki piękny byłby świat, gdyby ludzie żyli według etyki pitagorejczyków.

Czytając, można tylko pomarzyć, jaki piękny byłby świat, gdyby ludzie żyli według etyki pitagorejczyków.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    25
  • Przeczytane
    18
  • Filozofia
    4
  • Posiadam
    3
  • Teraz czytam
    2
  • 2021
    2
  • Biografie
    1
  • •filozofia•
    1
  • 2o17
    1
  • 2013
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Żywoty Pitagorasa


Podobne książki

Przeczytaj także