Zwrot. Jak zaczął się renesans

Tłumaczenie: Magdalena Słysz
Wydawnictwo: Albatros
The swerve. How the world became modern
Renesans, sztuka, Nagroda Pulitzera
historia
Bridget

Prawie 600 lat temu, zimą 1417 roku, pewien niski mężczyzna pod czterdziestkę - włoski humanista, pisarz, sekretarz apostolski i łowca ksiąg Poggio Bracciolini - zdjął z bibliotecznej półki bardzo stary rękopis, zobaczył podekscytowany, co odkrył, i polecił to skopiować. Dziełem tym był ostatni istniejący tekst przepięknego poematu O rzeczywistości autorstwa rzymskiego filozofa Lukrecjusza. Ponowne wprowadzenie do obiegu antycznej książki zawierającej rewolucyjne (jak na owe czasy) koncepcje dotyczące stworzenia wszechświata - bez pomocy bogów, z atomów poruszających się bezładnie w przestrzeni w niekończącym się procesie tworzenia i destrukcji - dało początek nowej epoce w dziejach kultury, nazwanej renesansem. Zainspirowało artystów, takich jak Botticelli, i filozofów, takich jak Giordano Bruno ukształtowało myślicieli, m.in. Galileusza, Freuda, Darwina i Einsteina miało rewolucyjny wpływ na pisarzy: od Montaigne`a i Szekspira do Thomasa Jeffersona. W swojej barwnej opowieści Stephen Greenblatt przedstawia historię owego niezwykłego odkrycia, opisując je na szerokim tle historycznym i kulturowym, począwszy od starożytnej Grecji i działalności Epikura, poprzez starożytny Rzym, w którym poemat powstał, oraz średniowiecze, renesans i oświecenie, aż po czasy współczesne.

źródło opisu: Wydawnictwo Albatros, 2012

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com

MisEwelina | 2019-09-06

Książka arcydzieło. Przenosi czytelnika do XV wieku. Pozwala rozwinąć skrzydła wyobraźni a zarazem edukuje. Znajdziemy tu szereg cennych informacji o tym, jak wyglądał proces powstawania książek w późnym średniowieczu oraz życie mnichów. Autor odtwarza podróż szlakiem zakonów oraz zabytkowych uliczek włoskich miast.

SocjoFantasy | 2019-07-15
Przeczytana: 10 lipca 2019

Książka właściwie ma charakter mocno eseistyczny i gawędziarski, czyta się ją przyjemnie, aczkolwiek jest zlepkiem różnych myśli autora, które zebrał w całość. Mamy trochę biografii jednego człowieka, trochę opisu średniowiecza, trochę historii jednego tekstu. We wszystkich tych przypadkach bardzo trudno ocenić wiarygodność podawanych treści, ponieważ są one dość luźne, czasami życzeniowe - jak na przykład znaczne przecenianie wpływu jednej przypadkowo odnalezionej pozycji na nagły zryw renesansu. Aż dziw bierze, że książka otrzymała "prestiżowe" nagrody (co tylko świadczy o tym jak niewiele te nagrody dziś znaczą). W kontekście wielu innych podobnych niczym się nie wyróżnia, jest przeciętna i mało konkretna, a jakieś porównanie mam ponieważ trochę tych popularnonaukowych pozycji w życiu przeczytałem. Oparta na spekulacjach i gawędziarskim stylu, nie wzbogaciła mnie o nową wiedzę ani żadne szokujące informacje. Do przeczytania (szybkiego, bo niedługa), lecz bez fajerwerków.

rzepka | 2018-10-08
Przeczytana: 08 października 2018

Książka, która jest ucztą dla umysłu. Niezwykłej klasy opowieść o ideach filozoficznych, które zakiełkowały w Starożytności, były ukryte przez 1000 lat, a potem przypadkowo zostały odkryte w zapadłym klasztorze na terenie Niemiec. Poemat Lukrecjusza ponownie wpłynął na umysły ludzi Renesansu, napędzając rewolucję i nieodwracalnie zmieniając świat.
Oprócz tego, że sama historia odnalezienia książki jest bardzo dobre opowiedziana, przystępnie opisana panorama średniowiecznych Włoch, stanu papiestwa oraz horyzontów umysłowych współczesnych ludzi, to autor w niesamowicie sprawny sposób przedstawia jak odkryty rękopis był ideologicznie totalnie sprzeczny z tym, w co wierzyli chrześcijanie w XV wieku. Snuje opowieść przez kolejne 2 wieki, pokazując wpływ Lukrecjusza na twórczość Galileusza, Kopernika a nawet Szekspira. Tragiczna historia Giordano Bruno jest ostrzeżeniem przed fanatyzmem przedstawicieli Kościoła.
Serdecznie polecam każdemu, kto ma chwilę na zastanowienie się w co wierzy...

MorsMetaMalorum | 2018-04-12
Na półkach: Przeczytane, Historia
Przeczytana: 12 kwietnia 2018

Znakomita książka, która tak naprawdę jest historią recepcji myśli Lukrecjusza, szczególnie jego ponownego okrycia w 1417 r. przez Poggia Braccioliniego.
Autor swobodnie przemieszcza się przez życie osobiste Poggia, klimat XV w. Florencji, śmierć Hypatii i starożytny epikureizm (i neoplatonizm), historię księgozbiorów starożytnych i ich średniowiecznego powielania, wpływ Lukrecjusza na myśl Bruna, czy nawet Deklarację Niepodlegości Stanów Zjednoczonych. Napisana (jak to u Greenblatta bywa) niesamowicie ciekawie, wypełniona szczegółami i smaczkami.
Nie jest to napewno historia renesansu, ale historia pewnego "fermentu" w myśli XV w. jakiego symbolem jest powrót atomizmu do ówczesnego dyskursu.

1travel | 2018-02-18
Na półkach: Przeczytane, Non-fiction
Przeczytana: 18 lutego 2018

bardzo ciekawe, choć mocno szczegółowe. Cenne jak dla nie szczególnie opisy bibliotek i gromadzenia książek, jak i upadek biblioteki w Aleksandrii i późniejsza historia bibliotek w klasztorach i opactwach.
Fascynująca książka

kasiarzyna | 2018-02-06

historyczna ksiazka napisana jak sensacja
bierzcie i jedzcie!

Świetna lektura nie tylko dla historycznie dociekliwych i ciekawych świata, ale chyba dla wszystkich miłośników książek i racjonalistów.

Zaczyna się jak powieść sensacyjna i dalej wcale nie traci na dynamice. Oto Poggio Florentczyk, były sekretarz papieski - łowca ksiąg - w wyścigu po odnalezienie starożytnych dzieł, których ślady odnaleziono w innych księgach. Odwiedza więc Poggio klasztorne biblioteki, co nie jest wcale sprawą łatwą. Dowiadujemy się z tej okazji, jak funkcjonowały takie przybytki w średniowieczu oraz że przepisywanie ksiąg naprawdę było pracą benedyktyńską, która owocowała nieraz rozpaczliwymi uwagami na marginesach. A skoro odnajduje Poggio swój skarb - poemat "O naturze rzeczy" Lukrecjusza, który zacznie szerzyć zamęt w Europie - to przeniesiemy się do starożytności, aby przekonać się, jaki to w zasadzie cud, że poematowi udało się przetrwać: zestawi autor podejście średniowiecznych, chrześcijańskich kopistów z rzeczywistością rzymską i grecką, gdzie...

mdadamiec | 2016-04-06

Modelowo napisana popularnonauka. Dostarcza wiedzy, ale nie zadręcza nadmierną ilością faktów. Stawia na zrozumienie, koncentrując się na opowieści. Autor rozumie, że znacznie więcej mogę się dowiedzieć o epoce, jeśli uczyni bohaterów historii bliższymi, odsłoni ich motywacje i charakter, osadzi całość w wiarygodnym i zrozumiałym świecie. Czyta się to jak powieść, ale to przecież ewidentnie nie jest powieść - to prawdziwa książka historyczna i historycznoliteracka.

Mankamentem jest polska wersja podtytułu. "How the World Became Modern" oddaje główną myśl książki, pokazującej ogromny wpływ Lukrecjusza, ale przede wszystkim jego zupełną obcość wobec łacińskiego średniowiecza i dominującego światopoglądu. "Jak zaczął się Renesans" z kolei po prostu wprowadza w błąd - Greenblatt nic nie mówi na ten temat. Czasy Poggia to już dość dojrzały renesans, kilkadziesiąt lat po Petrarce, ponad sto po Dantem. Odnalezienie Lukrecjusza jest jednym z ważniejszych osiągnięć tej epoki, ale...

Marta Ginter | 2016-01-25
Przeczytana: 12 stycznia 2016

Momentami czyta się jak powieść, w innych fragmentach okazała się dla mnie trudniejsza, ale naprawdę warto po nią sięgnąć i poczytać o czasach, kiedy mroki średniowiecza zaczęły rozjaśniać się. Nie miałam pojęcia, że odkrycie starożytnego dzieła Lukrecjusza miało tak duży wpływ na nastanie nowej epoki - Nowożytności. Sam Lukrecjusz również mnie zaskoczył. Nie podejrzewałam, że starożytni uczeni mieli aż tak śmiałe poglądy. Z zaskoczeniem przeczytałam, że uznawał on ewolucję, teorię, na którą nie miał żadnych namacalnych dowodów. A przecież nawet dzisiejszych czasach, kiedy mamy na nią dowody, cała masa ludzi nie chce przyjąć jej do wiadomości.

Iwona | 2016-01-03

niezwykle pouczająca lektura. Jak Kościół katolicki, a tak naprawdę każda religia, zastrasza, wywołuje nienawistne emocje i zabija, wcale nie fizycznie, człowieka. W świetle tego, co dzieje się obecnie na świecie, niemal wywrotowa książka. Czytajmy, zanim wielcy tego świata, skażą "Zwrot" na nieistnienie.