Godzina Kobiet? Recepcja nauczania Kościoła Rzymskokatolickiego o kobietach w Polsce w latach 1978-2005

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Studia i Materiały". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza
978-83-60598-290
Aletheiczna

Nadchodzi godzina, nadeszła już godzina, w której powołanie kobiety realizuje się w pełni. Godzina, w której kobieta swoim wpływem promieniuje na społeczeństwo i uzyskuje władzę nigdy dotąd nie posiadaną. Tak odczytywali swój czas i jego znaki ojcowie Soboru Watykańskiego II, zapisując te słowa w „Orędziu do kobiet" (8 grudnia 1965 r.), sformułowanym na zakończenie obrad Soboru. Od tego czasu miało miejsce wiele zmian. Padło też wiele nowych słów ze strony przedstawicieli Magisterium Kościoła dotyczących kobiet. Niniejsza książka stawia sobie za cel określenie, na ile ostatnie dekady były dla Kościoła w Polsce i polskiego społeczeństwa „godziną kobiet". Na ile wzrastająca w Kościele powszechnym świadomość rangi tematyki kobiecej czy szerzej, związanej z problematyką gender, czyli rodzaju, płci kulturowej, przeniknęła do Kościoła w Polsce i społeczeństwa polskiego.

Czy lata pontyfikatu Jana Pawła II to dla Kościoła w Polsce „godzina kobiet"? Trudno o jednoznaczną ocenę. Tak, wzrasta bowiem świadomość rangi tematyki kobiecej w teologii i praktyce życia Kościoła. Nie, ponieważ jest to zainteresowanie w dużej mierze selektywne, jeśli chodzi o poruszane zagadnienia, jak i zawężone do niektórych środowisk kościelnych. (...) Istnieje nagląca potrzeba pogłębionej refleksji teologicznej nad takimi zagadnieniami społecznymi jak praca zawodowa jako realizacja powołań kobiet, bezrobocie pośród nich, przemoc, również domowa, wobec kobiet, prawa kobiet i ich udział w życiu publicznym, seksualność kobiet. Również tematy wewnątrzkościelne – konsekwencje prawdy o równej godności i równego udziału w łasce i zbawieniu kobiet i mężczyzn dla posługi Kościoła, jak też zagadnienia naszego języka o Bogu powinny zyskać więcej zainteresowania wśród teologów-naukowców, teologów-duszpasterzy i teologów-popularyzatorów. Przemiana myślenia powinna przynieść też przemianę praktyki życia Kościoła. Tak nakreślone zadanie jest jednak nie do pomyślenia bez umożliwienia szerszego udziału kobiet w naukowej refleksji teologicznej.

SPIS TREŚCI

I. NAUCZANIE KOŚCIOŁA RZYMSKOKATOLICKIEGO O KOBIETACH

ELŻBIETA ADAMIAK - Nauczanie Kościoła rzymskokatolickiego o kobietach. Ujęcie dogmatyczne

MAŁGORZATA CHRZĄSTOWSKA - Nauczanie Kościoła rzymskokatolickiego o kobietach. Ujęcie społeczne

JADWIGA CHOŁODNIUK - Miejsce kobiet w Kościele rzymskokatolickim w Polsce - sytuacja prawna

II. SYTUACJA KOBIET W INNYCH KOŚCIOŁACH CHRZEŚCIJAŃSKICH W POLSCE

ELŻBIETA PRZYBYŁ-SADOWSKA - Miejsce kobiet w Cerkwi, czyli pytania bez odpowiedzi

MAŁGORZATA GRZYWACZ - Kobiety a nieustająca reformacja Kościoła na przykładzie współczesnego ewangelicyzmu

III. REFLEKSJA TEOLOGICZNA O KOBIETACH I KOBIECOŚCI

JACEK BOLEWSKI - Teologiczne tropy tajemnicy kobiecości

HANNA LEJBMAN - Tajemnica stworzenia — objawieniem godności kobiety. Rozważania w świetle nauczania Jana Pawła II

JUSTYNA MELONOWSKA - Tajemnica kobiety? Pomiędzy wolnością a macierzyństwem

EWELINA DRZYCIMSKA - Maria z Magdali — „Apostołka Apostołów"

MONIKA WALUŚ - Świętość kobiet i kategoria płci. Recepcja nauczania Kościoła na temat kobiet a opisy hagiografii

ELŻBIETA ADAMIAK - Recepcja nauczania Kościoła o kobietach w polskiej literaturze teologicznej. Aspekt antropologiczny i mariologiczny

SONIA SOBKOWIAK - „Kobiet — oprócz nielicznych wyjątków — nie widać". Recepcja nauczania Kościoła o kobietach w polskiej literaturze teologicznej. Aspekt eklezjologiczny

SONIA SOBKOWIAK - Recepcja nauczania Kościoła o kobietach w polskiej literaturze teologicznej. Aspekt społeczny

SYLWIA KUPCZYK, SONIA SOBKOWIAK - Recepcja nauczania Kościoła o kobietach w tygodnikach katolickich

KRYSTYNA WOJTAROWICZ - Formy realizacji „pełni bycia kobietą" w życiu konsekrowanym

IV. SPOŁECZNA PERCEPCJA NAUCZANIA KOŚCIOŁA O KOBIETACH

BARTOSZ BYNOWSKI - Kobiety na wydziałach teologii chrześcijańskiej w Polsce

ANNA SZWED - „Nie ma Kościoła bez kobiet". Obraz roli kobiet w wypowiedziach księży katolickich (na podstawie badań jakościowych)

MAŁGORZATA CHRZĄSTOWSKA - Recepcja nauczania Kościoła o kobietach w społeczeństwie polskim (na podstawie badań ilościowych)

SONIA SOBKOWIAK - Inna perspektywa. Dyskusja wokół nauczania Kościoła rzymskokatolickiego o kobietach w polskiej literaturze feministycznej

źródło opisu: http://150.254.193.77/thfac/abc/index.php?lp=ma

źródło okładki: http://150.254.193.77/thfac/abc/index.php?lp=ma