Kobiety w Biblii. Stary Testament

Wydawnictwo: Znak
religia
emm

"Kobiety w Biblii. Stary Testament" to zbiór krótkich tekstów publikowanych przez Elżbietę Adamiak w rubryce pod tym samym tytułem w „Tygodniku Powszechnym”. Autorka, znana teolożka feministyczna, tropi w Starym Testamencie ślady kobiet, zarówno tych znanych wszystkim, jak Ewa, Sara, Judyta czy żona Lota, jak i tych mniej znanych czy wręcz bezimiennych, wspomnianych w jednym zdaniu, jako „cudza żona” czy „mądra kobieta”. Celem tej książki jest przybliżenie ich postaci czytelnikom, przedstawienie pewnych idei teologicznych dotyczących kobiet i odnalezienie w biblijnym rozumieniu kobiecości tego, co jest bliskie kobietom współczesnym.

Karo | 2014-01-24
Przeczytana: 24 stycznia 2014

Po pierwsze - pamiętać, żeby nie rozumieć wszystkiego dosłownie.
Po drugie - pamiętać, aby Biblię czytać jako całość.
Bo ja mimo 5 lat studiów teologicznych, mam problem z różnymi kwestiami ST.
Niemniej jednak oddaje autorce zaangażowanie i uchwycenie wszelakich opisów, wspomnień, które dotyczą kobiet. Z autopsji wiem, że w Biblii wszystko ma znaczenie, każde słowo - a więc i wzmianka o jakiejś postaci. Żałuję, że na studiach praktycznie w ogóle nie słyszało się o kobietach Biblii - prócz oczywiście najważniejszych - Maryi i Ewie. I oczywiście wbrew twierdzeniom współczesnych feministek, będę się upierała, że mimo wszystko Biblia jest również Księgą Kobiet - i nie sprowadza kobiet do roli kur domowych - jakby to stereotypowo ujęły "feministki". Debora - kobieta jest jedną spośród dwunastu sędziów Izraela. Sędzia miał wówczas większe znaczenie niż dzisiaj. Oczywiście rzuca się w oczy brak "zachowanych parytetów", jednakże i tak w kulturze patriarchalnej, znalezienie kobiety na takim...

Podoba mi się niezwykle oryginalny sposób napisania tej książki, mianowicie to, że autorka nie tylko przywołuje konkretne postaci, ale wiele rozdziałów poświęca także symbolom kobiecym (np. Mądrość, Córka Syjonu czy Bóg-Matka) jak też ogólnej problematyce dotyczącej kobiet w Biblii. E. Adamiak-doktor teologii i zarazem praktykująca katoliczka dokonała rzetelnej egzegezy tekstów biblijnych, a swoje wnioski przedstawiła w sposób niezwykle interesujący i przystępny. Dzięki odczytaniu tekstu natchnionego we właściwym kontekście i dotarciu do źródeł, do języków oryginalnych, autorka obala wiele stereotypów, wyciąga zaskakujące wnioski.Nie waha się również stawiać krytycznych pytań mając świadomość, że Słowo Boże jest również słowem napisanym przez ludzi żyjących w określonym kontekście kulturowym. Z drugiej strony, E. Adamiak poprzez swoje teksty ukazuje wielką mądrość Boga, wobec którego wszyscy ludzie niezależnie od płci, czy statusu społecznego są równi.

Dlatego też, pozycję tę...

Elisheva | 2012-10-12
Przeczytana: 12 września 2012

Świeże spojrzenie na wiele biblijnych postaci. Każdy może znaleźć tu coś nowego.

Aleksandra | 2015-12-28
Kalayit | 2015-10-27