Powrót Dawida

Wydawnictwo: Wydawnictwa Radia i Telewizji
8321204457
michalbakala

„Powrót Dawida” to reportaże poświęcone Holocaustowi. Ich bohaterem jest Dawid Józefowicz, Żyd pochodzący z Sieradza, były więzień obozów koncentracyjnych. Duża część książki zawiera jego wspomnienia z lat wojennych oraz powojennych. "Że ja żyję – to cud. Wiele cudów, że ja żyję. Bunkier z zimną wodą i co dwie godziny nas biją. Że to idzie wycierpieć, to ja nie wiem. Gumą i kijem przez cały...

"Że ja żyję – to cud. Wiele cudów, że ja żyję. Bunkier z zimną wodą i co dwie godziny nas biją. Że to idzie wycierpieć, to ja nie wiem. Gumą i kijem przez cały tydzień. (...) Już przewracają stół nogami do góry, wiążą mnie za nogi i ręce do nóg stołu i się zaczęło... Bili elektrycznym kablem, dopóki nie straciłem pamięci – tak się to mówi? Oprzytomniałem, to miałem oko na wierzchu i dupę kotlet siekany. A Łajmerowi odbili płuca, umarł w tym bunkrze, w zimnej wodzie. Ja osiem tygodni leżałem na brzuchu i żeby nie jeden Polak, co przynosił lekarstwa z miasta, tobym był trup"

źródło opisu: WRiT, 1989

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

permanentnybrakweny | 2015-07-28

Interesująca i wciągająca książka. Opowiada o nieprawdopodobnych losach sieradzkiego Żyda - Dawida. Historia jak z bajki. Czasem z koszmarnej, czasem usłanej różami, piękna, bo napisana przez życie. Wzruszająca, bo ukazuje ludzkie zachowania w miejscach kompletnego zezwierzęcenia. Wciągająca, pokrzepiająca i przywracająca wiarę w ludzkość.