Ze szkockich legend i mitów. Opowieści niezwykłe

Tłumaczenie: Grzegorz Ciecieląg
Seria: Biblioteka Celtycka
Wydawnictwo: Armoryka
Wonder Tales from Scottish Myths and Legend
mity, legendy
Aleksander

Po raz pierwszy po polsku tak obszerne opracowanie mitologii Celtów szkockich. Napisane żywym, barwnym językiem, czyta się z prawdziwą przyjemnością. Autor umie znakomicie opowiadać, przekazać nam i wiedzę, i obrazy, i niepowtarzalny nastrój tajemniczej Szkocji.

źródło opisu: http://armoryka.pl/

źródło okładki: http://armoryka.pl/

Dociekliwy_Kotek | 2015-05-09
Przeczytana: kwiecień 2015

Ciekawe, kiedy ja się wreszcie przestanę po Armoryce spodziewać fajerwerków i pogodzę z tym, że książka o ciekawym tytule i intrygującej treści dorasta co najwyżej do połowy moich oczekiwań jako słabo przetłumaczona, banalna średniowieczna historyjka albo zbiorek opowieści dla dzieci, z którego niewiele wynika poza tym, że można by go okroić o połowę. W przypadku książeczki Mackenziego okrajać nie ma co, bo zostałaby co najwyżej sama okładka.

Ja oczywiście spodziewałam się dobrego czytadła na miarę "Za dziewiątą falą", a dostałam króciutki zbiorek nawet nie mitologii, ale dosłownie legend, jak zauważył któryś z czytelników - idealnych dla dzieci.
Dowiemy się zatem, dlaczego na świecie pojawia się zima (zła królowa Beira) i dlaczego odchodzi (bo pojawia się dobra królowa Bride), dlaczego przejście między porami roku przynosi zmienną aurę i skąd się bierze lato (pojawia się król Angus), wyjaśni się także, jakie jest pochodzenie dnia i nocy (niekończąca się walka dwóch rycerzy o...

wolanka | 2013-10-05
Na półkach: Historia

Szkockie legendy i mity zdecydowanie są tematem, który sam się borni. Tu zostały zebrane dość metodyczne, same opowiadania pisane są lekko, acz konkretnie. Książka dobra, acz nie wybitna, drugi raz bym jej nie kupiła, ale z pewnością drugi raz ją przeczytam. Przy okazji - myślę, że może posłużyć jako bajki do poduszki dla dzieci, a przy okazji nie zanudzi rodziców.

izkaa191 | 2016-10-20
Ismena Frąckowiak | 2015-10-19