Baśnie arabskie

Wydawnictwo: G+J
Arab Folktales
baśnie, arabskie
orchisss

Zbiór obejmuje podania ludowe ze wszystkich krajów arabskich, od Maroka po Irak. Każdy z siedmiu rozdziałów zawiera historie o różnej tematyce, w tym przygodowe i o zwierzętach, i rozpoczyna się od wstępu, zawierającego informacje o kulturze arabskiej, ułatwiające interpretację opowieści. Sto trzydzieści zebranych tu arabskich podań ludowych, wybranych z wielu źródeł lub osobiście spisanych...

Sto trzydzieści zebranych tu arabskich podań ludowych, wybranych z wielu źródeł lub osobiście spisanych przez autorkę, to cudowna kolekcja popularnych przekazów ustnych, sformułowanych w błyskotliwy i wciągający sposób.

„Ważna pozycja z zakresu światowej literatury ludowej”.
– The New York Times Book Review

„Znakomita książka, jednocześnie urocza i kształcąca”.
– The Los Angeles Times Book Review

źródło opisu: www.gjksiazki.pl

źródło okładki: www.gjksiazki.pl

Seria baśni etnicznych jest dobrze pomyślanym opracowaniem, które grupuje i przedstawia nie tylko same teksty baśni, ale zapoznaje z kulturą ludową, religią oraz uwarunkowaniami społecznymi, jakie od setek lat wyznaczają drogę w krajach arabskich.
To moje drugie spotkanie z wydawnictwem, gdzie w świat obcej kultury mogę zatopić się poprzez uprzednie zaznajomienia się z jej cechami. Kilkunastostronicowy wstęp przygotowuje nas na zderzenie z tym, co nie musi być oczywiste w pojęciu europejskim. Dostarcza wiedzy na temat wzorców, jakie są wyznawane w islamie i czym rządzi sie arabska kulturowość od wieków. Do tego dochodzi wprowadzenie pojawiające się przy każdym rozdziale dzięki czemu poznamy szerszy wymiar plemiennych kontrastów i odmienności arabskich narodów, życia koczowniczego i społeczeństw zarządzanych w obrębie mniejszych grup. Na to wszystko nakładają się zasady życia w zgodnie z wyznaniem i obrzędami. I tak, jak w każdej kulturze, będziemy mieć tu baśnie o magii i siłach...

Monika | 2015-11-15
Przeczytana: 10 listopada 2015

Baśnie i opowiadania arabskie mają swój specyficzny klimat i atmosferę. Trzeba przeczytać ich kilka, żeby wyłapać perełkę, jednak ten "wysiłek" wart jest nagrody :)

mamuna | 2013-12-07
Przeczytana: sierpień 2013

Ciekawe, tajemnicze, egzotyczne, czasem szokujące, często zaskakujące odmiennością - takie właśnie są baśnie arabskie przedstawione w tym zbiorze. Fascynujące, jak w krótkiej opowieści (a nawet w pojedynczych zdaniach) uwidaczniają się ogromne różnice kulturowe - między nami, mieszkańcami Europy Środkowej, a przedstawicielami kultury arabskiej. Myślę, że ta kwestia szczególnie zainteresuje osoby ciekawe świata, ludzi i kultur.

Bardzo dobry, interesujący i łatwy w odbiorze wstęp, wyjaśniający podstawowe zagadnienia kultury arabskiej i świata muzułmańskiego. Opowieści podzielone tematycznie - podział przemyślany, ciekawy i zachęcający do lektury.

Pozycja godna uwagi - przybliża nieco świat arabski, bardzo pobudza wyobraźnię (piękne metafory, niezbyt rozwlekłe, ale barwne opisy - czasem wręcz czuć zapachy i smaki), może poszerzać horyzonty i otwierać na obce. Czyta się lekko i przyjemnie. Książka idealna do poczytania w podróży (niektórzy docenią takie krótkie opowiastki); warto też...

karla_6 | 2014-09-10
Przeczytana: 09 września 2014

Bardzo dobry zbiór fantastycznych baśni i podań arabskich. Wiadomo, że opowieści te mają zawsze dobre zakończenie, że dobro zazwyczaj wygrywa, ale przecież o to chodzi w tego typu literaturze czy historiach przekazywanych ustnie na przestrzeni wielu pokoleń. Mnie książkę czytało się bardzo dobrze, bardzo szybko. Niektóre opowieści traktują o mądrości, miłości, przebieglości, inne są smutne, jeszcze inne bardzo zabawne, tak więc zbiór, jako całość jest bardzo urozmaicony. Genialnym pomysłem jest wstęp na początku każdego działu baśniowego. Pozwala on dobrze zrozumieć wszystkie aspekty i znaczenia podań. Bez tego krótkiego i także bardzo ciekawego wprowadzenia do tematu, tzw. laikom w dziedzinie arabistyki, byłoby trudno.
Polecam tę książkę każdemu, kto po prostu lubi czytać i ma w sobie nieco ciekawości świata i innych kultur.
Szczególnie podobały mi się baśne o tytułach:
UCIECZKA GOŚCIA,
GAZELA BEDUINA,
POBOŻNY KOT,
BEZMÓZGI DRWAL,
DWA BLISKIE SPOTKANIA,
JAK DJUHA POŻYCZAŁ...

Krzysiek | 2012-09-10
Przeczytana: 10 września 2012

Spora część zawartych opowiadań to warianty baśni które można spotkać gdzie indziej, np. u braci Grimm lub u Ezopa. Trochę mniejsza część to historie których jeszcze nie znałem, mniej lub bardziej interesujące. Jednak jest w tym tomie kilka opowieści naprawdę ciekawych i oryginalnych i choćby tylko dla nich warto sięgnąć po tę pozycję.

Książkę oceniam bardzo pozytywnie. I choć wiadomo, że na końcu źli zostaną ukarani, a dobrzy nagrodzeni, to dla odmiany warto sięgnąć po coś bardziej egzotycznego i posmakować nieco baśni, które wyrosły na gruncie innym niż europejski.

KokodeJaneiro | 2012-11-19
Przeczytana: 24 sierpnia 2012

nie to, czego się spodziewałam. przeczytałam zaledwie kilka z baśni. Chyba dla większych koneserów ludowizny niż ja.

Adalbert67 | 2018-09-28
Na półkach: 2018, Przeczytane