rozwińzwiń

Do końca czasu. Umysł, materia i nasze poszukiwanie sensu w zmieniającym się Wszechświecie

Okładka książki Do końca czasu. Umysł, materia i nasze poszukiwanie sensu w zmieniającym się Wszechświecie Brian Greene
Okładka książki Do końca czasu. Umysł, materia i nasze poszukiwanie sensu w zmieniającym się Wszechświecie
Brian Greene Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Seria: Na ścieżkach nauki popularnonaukowa
504 str. 8 godz. 24 min.
Kategoria:
popularnonaukowa
Seria:
Na ścieżkach nauki
Tytuł oryginału:
Until the End of Time: Mind, Matter, and Our Search for Meaning in an Evolving Universe
Wydawnictwo:
Prószyński i S-ka
Data wydania:
2021-01-26
Data 1. wyd. pol.:
2021-01-26
Liczba stron:
504
Czas czytania
8 godz. 24 min.
Język:
polski
ISBN:
9788382340174
Tłumacz:
Tomasz Krzysztoń
Tagi:
wszechświat kosmos czas nauka
Średnia ocen

7,1 7,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,1 / 10
34 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
6
6

Na półkach:

Książka Briana Greene`a to połączenie literatury popularno-naukowej z obszaru fizyki oraz biologii i psychologii ewolucyjnej z rodzajem esseju filozoficznego.
Wybranie takiej formy przekazu przez autora przekłada się na pewne konsekwencje w odbiorze tej książki oraz na zbiór jej zalet i wad. Na szczęście zalet jest zdecydowanie więcej.
Autor prowadzi nas przez ewolucję wszechświata od wielkiego wybuchu aż do czasu powstania życia na Ziemi oraz ewolucji tego życia w jego formę świadomą. Czyli prezentuje w mocno skrótowej formie ewolucję fizycznej rzeczywistości w której żyjemy i której jesteśmy częścią.
Konsekwencją ujęcia tak obszernego i złożonego tematu w dosyć skrótowej formie jest dosyć powierzchowne jego potraktowanie. Zasada, że o wszystkim należy mówić (pisać) w sposób tak prosty jak to tylko możliwe, ale nie prostszy, ociera się tutaj o granicę jej stosowalności w praktyce.
Ale można byłoby czepiać się autora jeśli nie rozwinąłby on części swoich myśli zawartych w „Do końca czasu..” w innych swoich książkach. A jak wiadomo zrobił to. Omawiana książka jest więc zarysem najważniejszych wątków związanych z oglądem fizycznej rzeczywistości, stworzona aby umożliwić czytelnikowi holistyczne spojrzenie na jej naturę i ewolucję. I ewentualne późniejsze zgłębianie w innych opracowaniach zagadnień, które szczególnie wzbudziły zainteresowanie.
To co pozornie może dla niektórych czytelników być wadą książki (czyli dosyć powierzchowne potraktowanie wielu ważnych wątków) ma też swoją zaletę. I to jest zaleta wszystkich książek Greene`a. Otóż brak zbytniego wchodzenia w zawiłości i złożoność poruszanych zagadnień, połączone z wielkim talentem do popularyzowania wiedzy na poziomie idei. Brak obaw o ocieranie się o banalną wręcz prostotę opisu złożonych problemów. Świetne stosowanie analogii pozwalających rozumieć lub mieć wyobrażenie o rozumieniu kompletnie nieintuicyjnej fizyki relatywistycznej czy mechaniki kwantowej. Brian Greene jest w takim wydaniu zdecydowanie mistrzem.
Wadą przekazu autora – rzeczywistą lub pozorną, bo to może być subiektywne – jest forma narracji prowadzona mniej z perspektywy niezależnego badacza, a bardziej z pozycji naukowca o ugruntowanych, niedyskutowalnych poglądach. Greene bardziej pozwala czytelnikowi czerpać satysfakcję z pełnego rozumienia prowadzonego wywodu niż pobudza do myślenia zasiewaniem wątpliwości i stawianiem znaków zapytania. Problem w tym, że dotyczy to kwestii które nie są jednoznacznie rozstrzygnięte przez świat nauki, a za takowe autor te problemy uznaje. Np. kwestia pełnej redukowalności fenomenu świadomości do procesów opartych o ogromną złożoność oddziaływań cząstek elementarnych. Wg. autora opis i „rozebranie na czynniki pierwsze” wszystkich zjawisk fizycznych (dotyczących także materii ożywionej i przejawów jej złożoności biologicznej, włączając w to fenomen świadomości i samoświadomości),jest tylko problemem odpowiednich mocy obliczeniowych, którymi obecnie nie dysponujemy. Z drugiej strony trudno do końca stawiać powyższe jako zarzut w stronę Greene`a. Wszak to on jest autorem swojej pracy i przedstawia w niej własne poglądy i przemyślenia.
Słabsza w mojej ocenie jest druga połowa książki, ta zawierająca więcej wątków filozoficznych i przemyśleń autora dotyczących człowieka i ludzkości. Jest zbyt mało wnikliwa i dosyć powierzchowna.
Książka jest jednak zdecydowanie godna polecenia. Mierzenie się z próbą zrozumienia natury Rzeczywistości w oparciu o jej naukowy opis jest wielką przygodą intelektualną. I nie tylko intelektualną zresztą. Moim zdaniem nie ma większej pożywki dla umysłu i ducha niż zgłębianie jej natury. Dla mnie to jedyny obszar do eksploracji, który daje poczucie wyjścia poza egzystencjalną ramę w jakiej przyszło funkcjonować nam jako gatunkowi.
Ta książka jest doskonała dla tych wszystkich czytelników, którzy w pierwszej kolejności trafili na trudniejsze pozycje (napisane w mniej zrozumiały sposób lub z większą dawką fizyki matematycznej) i zrazili się brakiem możliwości zrozumienia zagadnień z tego obszaru lub wręcz uznali, że ich to przerasta. „Do końca czasu..” pozwala zacząć tę przygodę jeszcze raz od początku i następnie szukać dalej bardziej szczegółowych opracowań. Ale jest to książka także dla tych dla których takie trudniejsze, szczegółowe wykłady są w pełni zrozumiałe. Holistyczne ujęcie jakie przedstawił Brian Greene daje bowiem pewną perspektywę z którą zdecydowanie warto się zapoznać na każdym poziomie zaawansowania w zgłębianiu tej tematyki.

Książka Briana Greene`a to połączenie literatury popularno-naukowej z obszaru fizyki oraz biologii i psychologii ewolucyjnej z rodzajem esseju filozoficznego.
Wybranie takiej formy przekazu przez autora przekłada się na pewne konsekwencje w odbiorze tej książki oraz na zbiór jej zalet i wad. Na szczęście zalet jest zdecydowanie więcej.
Autor prowadzi nas przez ewolucję...

więcej Pokaż mimo to

avatar
63
56

Na półkach:

Autor ma niewątpliwą łatwość pisania i rozległą wiedzę, ale wnioski sprowadzają się do podobnych, jakie w młodości słyszałem w ówczesnej przestrzeni medialnej - marksistowska nauka radziecka z pobłażliwością patrzy na Zachód, bo dawno odkryła, że wszystko sprowadza się do materii. Może tak, może nie - nie wiem. Autor jest pewien , i nawet jeśli nie ma dowodów , to stwierdza,że za sto , może tysiąc lat nauka potwierdzi jego przewidywania. Cała książka jest napisana jakby właśnie w celu potwierdzenia jego poglądów na kosmos,życie, świadomość, religię itd. I to od początków Wszechświata. Astronomia, fizyka, matematyka, biochemia, psychiatria i inne - jest tam wszystko. Robi wrażenie wiedza autora, umiejętność argumentacji. Są ciekawe fragmenty, są drobiazgowe i męczące opisy. Autor podkreśla,że jest niewierzącym Żydem i rodzi się refleksja,że żadna inna religia nie zrodziła tak wielu klasyków materializmu i religijnych fanatyków równocześnie.

Autor ma niewątpliwą łatwość pisania i rozległą wiedzę, ale wnioski sprowadzają się do podobnych, jakie w młodości słyszałem w ówczesnej przestrzeni medialnej - marksistowska nauka radziecka z pobłażliwością patrzy na Zachód, bo dawno odkryła, że wszystko sprowadza się do materii. Może tak, może nie - nie wiem. Autor jest pewien , i nawet jeśli nie ma dowodów , to...

więcej Pokaż mimo to

avatar
23
14

Na półkach: ,

Jednym słowem? Miszmasz.

Lubię takie "renesansowe" podejście, ale z książek tego rodzaju bardziej przypadła mi do gustu "Konsiliencja" E.O. Wilsona - spójniejszy wywód. Tutaj natomiast wydaje mi się, że autor próbuje swoje holistyczne przemyślenia przekazać zbyt chaotycznie. Za dużo lepsze uważam jego poprzednie książki - np. "Piękno wszechświata", gdzie koncentrował się na tym, czym się zajmuje na co dzień - teorii strun.

Jednym słowem? Miszmasz.

Lubię takie "renesansowe" podejście, ale z książek tego rodzaju bardziej przypadła mi do gustu "Konsiliencja" E.O. Wilsona - spójniejszy wywód. Tutaj natomiast wydaje mi się, że autor próbuje swoje holistyczne przemyślenia przekazać zbyt chaotycznie. Za dużo lepsze uważam jego poprzednie książki - np. "Piękno wszechświata", gdzie koncentrował się...

więcej Pokaż mimo to

avatar
230
108

Na półkach:

Książka jest bardzo różnorodna. Wstęp dziwny, pierwszy rozdział jak wstęp, potem zaczyna się fizyka i biologia. I próba tłumaczenia biologii na poziomie fizyki (dla mnie to zbyt duży przeskok, żeby budować teoretyczne mosty i tłumaczyć czym jest świadomość lub wola przy pomocy atomów i kwantów).
Dobra lekcja fizyki do samego końca książki.

Pozdrawiam i oby pole Higgsa nie zmieniło się zbyt wcześnie!

Książka jest bardzo różnorodna. Wstęp dziwny, pierwszy rozdział jak wstęp, potem zaczyna się fizyka i biologia. I próba tłumaczenia biologii na poziomie fizyki (dla mnie to zbyt duży przeskok, żeby budować teoretyczne mosty i tłumaczyć czym jest świadomość lub wola przy pomocy atomów i kwantów).
Dobra lekcja fizyki do samego końca książki.

Pozdrawiam i oby pole Higgsa nie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
165
86

Na półkach:

Książka Brian'a Greena (profesora fizyki i matematyki) przekracza ramy publikacji popularnonaukowej. W poszukiwaniu sensu (życia, kosmicznej ewolucji) autor opowiada o kosmologii, fizyce kwantowej, antropologii, religii, wplatając wątki biograficzne. Książka (nie da się tego uniknąć przy tak określonym temacie) niemal o wszystkim. A skoro o wszystkim to każdy znajdzie coś dla siebie. I chyba nikt nie będzie usatysfakcjonowany całością.

Książka Brian'a Greena (profesora fizyki i matematyki) przekracza ramy publikacji popularnonaukowej. W poszukiwaniu sensu (życia, kosmicznej ewolucji) autor opowiada o kosmologii, fizyce kwantowej, antropologii, religii, wplatając wątki biograficzne. Książka (nie da się tego uniknąć przy tak określonym temacie) niemal o wszystkim. A skoro o wszystkim to każdy znajdzie coś...

więcej Pokaż mimo to

avatar
292
15

Na półkach:

Autor bardzo szybko rozszerza swój wywód o obszary poza fizyką i kosmologią, dzięki czemu, niestety, zamiast filozoficznego wywodu o czasie, dostajemy bajania o historii języka i świadomości.

Autor bardzo szybko rozszerza swój wywód o obszary poza fizyką i kosmologią, dzięki czemu, niestety, zamiast filozoficznego wywodu o czasie, dostajemy bajania o historii języka i świadomości.

Pokaż mimo to

avatar
201
114

Na półkach:

Bardzo naukowy język. Fizyka kwantowa. Chemia. Kosmologia. Ale dość ciekawa.

Bardzo naukowy język. Fizyka kwantowa. Chemia. Kosmologia. Ale dość ciekawa.

Pokaż mimo to

avatar
536
88

Na półkach:

pan Brian stawia ciekawe pytania, ale ma tendencję do lania wody i powtarzania się, poza tym klasyczne amerykańskie "sprawdźcie w mojej poprzedniej książce", "sprawdźcie w mojej poprzedniej książce"

pan Brian stawia ciekawe pytania, ale ma tendencję do lania wody i powtarzania się, poza tym klasyczne amerykańskie "sprawdźcie w mojej poprzedniej książce", "sprawdźcie w mojej poprzedniej książce"

Pokaż mimo to

avatar
302
21

Na półkach:

Za mało faktów, za dużo filozofii

Za mało faktów, za dużo filozofii

Pokaż mimo to

avatar
38
6

Na półkach:

Wow wow wow!!! Po prostu rewelacja. Brakuje skali!

Wow wow wow!!! Po prostu rewelacja. Brakuje skali!

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    225
  • Przeczytane
    42
  • Posiadam
    23
  • Popularnonaukowe
    8
  • Teraz czytam
    6
  • Chcę w prezencie
    3
  • Chcę kupić
    2
  • Legimi
    2
  • Kupić
    2
  • 2021
    2

Cytaty

Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne