Ukryta rzeczywistość. W poszukiwaniu wszechświatów równoległych
- Kategoria:
- astronomia, astrofizyka
- Seria:
- Na ścieżkach nauki
- Tytuł oryginału:
- The hidden reality
- Wydawnictwo:
- Prószyński i S-ka
- Data wydania:
- 2012-10-25
- Data 1. wyd. pol.:
- 2012-10-25
- Liczba stron:
- 488
- Czas czytania
- 8 godz. 8 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788378393801
- Tłumacz:
- Marek Krośniak
- Tagi:
- fizyka wszechświaty czas przestrzeń
Na początku XX wieku Einstein pokazał, jak znaleźć wszystkie wszechświaty niesprzeczne ze znanymi prawami fizyki oraz naturą oddziaływań grawitacyjnych, odtworzyć ich przeszłość i poznać przyszłość. Jednak w praktyce okazało się to wcale nie takie łatwe. Od tamtego czasu astronomowie, matematycy i fizycy zadają sobie wiele trudu, by uzyskiwać kolejne rozwiązania skomplikowanych równań Einsteina odpowiadające poszczególnym wszechświatom. „Ukryta rzeczywistość” przedstawia ich wysiłki i możliwości, jakie się dzięki nim stopniowo otwierają.
W książce Briana Greena napotkamy wszechświaty, w których prawa fizyki zmieniają się w czasie i przestrzeni, wszechświaty z ukrytymi wymiarami czasoprzestrzennymi, wszechświaty, które są wieczne, wszechświaty znajdujące się wewnątrz czarnych dziur, wszechświaty, których ewolucja nieoczekiwanie dobiega końca, wszechświaty zderzające się ze sobą, wszechświaty inflacyjne oraz wszechświaty, które powstają z czegoś innego – albo i wręcz z niczego.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Oficjalne recenzje
Piękno nauki
Jeśli czytelnik usłyszy słowo wszechświaty równoległe od razu rzuca hasło - fantastyka. A co, gdy mamy do czynienia z nauką, a nie fikcją? Matematycznymi równaniami i mechaniką kwantową we współczesnej fizyce? Wszechświaty wieczne, te znajdujące się w czarnych dziurach, inflacyjne, zderzając się ze sobą lub powstające z niczego? A jeśli weźmiemy pod uwagę koncepcję multiświata czyli cały ogół wszechświatów? Prawda to czy tylko kolejna porywcza wyobraźnia autora?
Brian Green wprowadza czytelnika do wizji wszechświatów w sposób wyjątkowo klarowny. Nie rzuca na głęboką wodę, nie używa naukowego języka, tłumaczy rzeczy mniej pojęte. Wszystko podparł przykładami i rysunkami, co dało jeszcze bardziej czytelny obraz, czym jest teoria strun, hologramy, promieniowanie Hawkinga i gdzie znajdują się obecnie granice badań wieloświatów.
Książka, którą nawet oporny humanista jest stanie ogarnąć i to bez najmniejszego problemu. Fakt, pojawia się wiele opisów teorii, ale opisane są one przystępnie. Co ważne autor nie zamęcza czytelnika matematycznymi równaniami, tylko wszystko zamieścił w obszernych przypisach znajdujących się na końcu powieści. Więc jeśli ktoś chce się zagłębić w owe teorie, to będzie w pełni usatysfakcjonowany.
„Ukryta rzeczywistość” zmusza do własnych przemyśleń i poszukiwań. Autor przedstawił wysiłki wszystkich naukowców, zaczynając od Jamesa Maxwella i Alberta Einsteina, a skończywszy na Hugh Everetta bazującym na równaniach obu twórców.
Green nie stara się nas na siłę przekonywać do swoich racji. Sam powiedział, że nikt nie powinien być przekonany do czegokolwiek, co nie jest dowiedzione za pomocą potwierdzonych danych. Dlatego pokazuje jedynie jedną z dróg obraną w dziedzinie nauki, którą analizuje od kilku lat: „Moją intencją jest wyjaśnienie jasno i ściśle wszystkich intelektualnych przesłanek i teoretycznych założeń, dzięki którym fizycy stawiają tezę, że nasz Wszechświat jest tylko jedynym z wielu”.
Warto sięgnąć po „Ukrytą rzeczywistość” chociażby po to, aby mieć szerszy pogląd na to, co pewnego dnia może się stać z granicami rzeczywistości, dzięki tak szybko rozwijającej się nauce. Nawet, a może i przede wszystkim wtedy, gdy uważamy je tylko za spekulacje.
Katarzyna Barańska
Książka na półkach
- 360
- 81
- 39
- 9
- 8
- 5
- 5
- 5
- 4
- 3
Cytaty
Bądź pierwszy
Dodaj cytat z książki Ukryta rzeczywistość. W poszukiwaniu wszechświatów równoległych
Dodaj cytat
OPINIE i DYSKUSJE
Książka jest ciekawa i może nawet godna polecenia, jednak odczuwam niedosyt po jej przeczytaniu. Zrozumienie treści nie zawsze było dla mnie łatwe, czasami okazywało się wręcz niemożliwe. Trudności wynikały z kilku powodów.
Po pierwsze, autor założył, iż wyjaśnienia niektórych pojęć będzie pomijał, by skupić się na najważniejszych kwestiach. Nie lubię przyjmować czegoś na wiarę, dlatego sądzę, że pewne rzeczy należało opisać szerzej, np. koncepcję ujemnej energii. Dołączane niekiedy przypisy ujmowały tego typu kwestie zbyt skrótowo.
Kolejnym problemem były nietrafione analogie. Miały one służyć zobrazowaniu danego zagadnienia przy pomocy rzeczy i zjawisk zrozumiałych dla czytelnika. Niestety, wielokrotnie miałem tzw. mindfuck, gdy starałem się powiązać porównanie z omawianym problemem.
Ostatnia kwestia to krótkie opisy pewnych wątków i sygnalizowanie powrotu do ich szerszego wyjaśnienia w kolejnych rozdziałach. Powoduje to zamieszanie, najpierw poprzez wytrącenie z wywodu, później w związku z koniecznością przypomnienia sobie, co autor chciał przekazać kilkadziesiąt stron wcześniej.
Dużo miejsca poświęciłem krytycznym uwagom, co wynika z oczekiwań, jakie miałem odnośnie tej pozycji. Dowiedziałem się wprawdzie co nieco o wszechświatach równoległych, ale temat nie został dla mnie wyczerpany.
Książka jest ciekawa i może nawet godna polecenia, jednak odczuwam niedosyt po jej przeczytaniu. Zrozumienie treści nie zawsze było dla mnie łatwe, czasami okazywało się wręcz niemożliwe. Trudności wynikały z kilku powodów.
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toPo pierwsze, autor założył, iż wyjaśnienia niektórych pojęć będzie pomijał, by skupić się na najważniejszych kwestiach. Nie lubię przyjmować czegoś na...
Teorie fizyczne wykładane w sposób niematematyczny coś zyskują, a zarazem coś tracą. Autor sprawnie posługuje się metaforami i obrazami w swoich wyjaśnieniach i opisach teorii fizycznych (a w zasadzie ich granic). Wydaje mi się jednak, że w przypadku tych teorii istotne jest skrajnie precyzyjne rozumienie znaczeń, które zapewniają im ich matematyczne podstawy i pewnych rzeczy nie da się bez użycia tego złożonego niestety aparatu pojęciowego przekazać. Niemniej próba podjęta przez Greene'a jest raczej udana, a czytelnik, który - podobnie jak ja - odczuwa pewien niedosyt ma szansę eksplorować obszerną bibliografię zamieszczoną na końcu książki.
Teorie fizyczne wykładane w sposób niematematyczny coś zyskują, a zarazem coś tracą. Autor sprawnie posługuje się metaforami i obrazami w swoich wyjaśnieniach i opisach teorii fizycznych (a w zasadzie ich granic). Wydaje mi się jednak, że w przypadku tych teorii istotne jest skrajnie precyzyjne rozumienie znaczeń, które zapewniają im ich matematyczne podstawy i pewnych...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toBardzo ciekawa książka i napisana w przystępny sposób, mimo że temat dość trudny. Autor wprowadza pojęcia stopniowo i na przykładach, a równania matematyczne zostawił w przypisach - mniej matematycznie/fizycznie zorientowanym pozwala to podążać za tematem w miarę sprawnie i bez zniechęcenia.
Bardzo ciekawa książka i napisana w przystępny sposób, mimo że temat dość trudny. Autor wprowadza pojęcia stopniowo i na przykładach, a równania matematyczne zostawił w przypisach - mniej matematycznie/fizycznie zorientowanym pozwala to podążać za tematem w miarę sprawnie i bez zniechęcenia.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toKsiążka opisuje jak równania fizyki kwantowej sugerują możliwości istnienia równoległych rzeczywistości. Czytelnik wybiera się z autorem w podróż, w której próbuje je odnaleźć.
Książka opisuje jak równania fizyki kwantowej sugerują możliwości istnienia równoległych rzeczywistości. Czytelnik wybiera się z autorem w podróż, w której próbuje je odnaleźć.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toPozycja traktująca o współczesnych koncepcjach dotyczących wszechświata, wieloświatów, światów równoległych,światów bran i wielu, wielu innych. Niestety autor wdaje się również w filozoficzne rozważania o naturze nauki, teorii. Odpowiedz na pytanie :,,czy żyjemy w Matrixie?" po przeczytaniu tej książki pozostaje nadal otwarta...
Pozycja traktująca o współczesnych koncepcjach dotyczących wszechświata, wieloświatów, światów równoległych,światów bran i wielu, wielu innych. Niestety autor wdaje się również w filozoficzne rozważania o naturze nauki, teorii. Odpowiedz na pytanie :,,czy żyjemy w Matrixie?" po przeczytaniu tej książki pozostaje nadal otwarta...
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toPiękne kompendium wiedzy a właściwie przypuszczeń współczesnych naukowców na temat możliwości występowania innych wszechświatów. Od tych tworzących się w naszej przestrzeni na skutek wiecznej inflacji, przez te wynikające z wielowymiarowości przestrzeni koniecznej w Teorii Strun czy też będących składową Interpretacji Everetta mechaniki kwantowej aż po Wszechświaty Wirtualne powstałe wewnątrz komputerów. Różnych typów autor prezentuje znacznie więcej.
Jako że książka nie jest bo nie może być stricte naukowa bowiem dywagacje nt. Wszechświatów Równoległych nie wyszły poza stadium nieśmiałych hipotez jest napisana łatwym i przystępnym językiem bez żadnej skomplikowanej matematyki. Czyta się więc łatwo, lekko i przyjemnie o ile kogoś tematyka interesuje :-)
Piękne kompendium wiedzy a właściwie przypuszczeń współczesnych naukowców na temat możliwości występowania innych wszechświatów. Od tych tworzących się w naszej przestrzeni na skutek wiecznej inflacji, przez te wynikające z wielowymiarowości przestrzeni koniecznej w Teorii Strun czy też będących składową Interpretacji Everetta mechaniki kwantowej aż po Wszechświaty...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to