Wielkie serce Mike'a Larssona

978-83-7544-436-0
Monika Koczur
literatura szwedzka

Okładka książki Dziewczyna w tunelu Börge Hellström, Anders Roslund
Dziewczyna w t... Börge Hellström, An...
Okładka książki Doktor Jeremias Sebastian Koperski, Wojciech Stamm
Doktor Jeremias Sebastian Koperski,...
Okładka książki Krzyk pod wodą Jeanette Øbro Gerlow, Ole Tornbjerg
Krzyk pod wodą Jeanette Øbro Gerlo...

"Mike Larsson to człowiek urodzony pod nieszczęśliwą gwiazdą. Nikomu nie przynosi niczego dobrego".

Świetna opowieść o ludziach uwikłanych w różne życiowe sytuacje, wyczuwalny fatalizm, który z góry nakazuje ci założyć, że to wszystko nie może skończyć się dobrze. Czytasz więc z pewną przyjemnością, bo to w końcu całkiem dobra historia ale z obawą oczekujesz na rozwój wypadków, podskórnie czując że nie będzie tu happy endu.

Historia o próbie ucieczki od przeszłości i chęci zaczęcia nowego życia. Mike to mężczyzna, który ma dar wpadania w tarapaty przez co ostatni czas spędził za kratami. Po wyjściu postanawia wrócić do Tomelilli gdzie mieszka jego syn. Postanowił być teraz prawdziwym ojcem i nigdy więcej nie opuścić syna. Mimo szczerych chęci los mu nie sprzyja. Każdy jest przeciwko niemu, wpada w nowe tarapaty. Odzyskuje syna i zamieszkują razem u Rollego. Jak potoczą się ich wspólne plany? Co z wybrykami syna, które mogą zaważyć na losie obu mężczyzn? Czy los zacznie im sprzyjać? Musicie przeczytać tę książkę opisującą miłość między synem, a ojcem, siłę przyjaźni, życie ludzi przebywających w więzieniu. Piękna powieść, którą polecę każdemu ze szczerym sercem.

Nie tego spodziewalam sie po kryminale,ale warto przeczytac i dowiedziec sie o nowo budowanej relacji ojciec-syn.

Ja wiem, że rozczarować pozytywnie to się nie da, ale ja się rozczarowałem bardzo pozytywnie. Często kupuję książki w bardzo okazyjnych cenach, jednak "Wielkie serce..." było strzałem w dziesiątkę, choć oceniłem na siódemkę.

Oczywiście wypożyczyłam ją z uwagi na wątek bałkański. Kolejna do niej w bibliotece była ogromna, więc spodziewałam się jakiegoś szału, ale go nie było. Książkę czyta się łatwo i szybko, ale fabuła nie powala. Główny bohater to typowy "zawadiaka", który pomimo iż próbuje wyjść w życiu na prostą ciągle ładuje się w jakieś problemy. A to alkohol, a to przestępstwa, więzienie, dziecko z narkomanką itp. Akcja rozgrywa się w czasach kiedy bohater wychodzi w więzienia i stara się zająć dorastającym synem. Oczywiście w tle jest mafia serbska oraz szwedzcy naziści- czyli standard.
Ogólnie książka nie jest zła, jednak nie zachwyca.

Dla mnie ta książka jest zajebistą odskocznią od szarej rzeczywistości. Bardzo podobna do buszującego w zbożu. Główny bohater jak i jego otoczenie to naprawdę oryginalne charaktery i bardzo szybko chcemy wiedzieć więcej oraz jak potoczą się ich losy ,w szczególności dla mnie Mike'a i jego kolegi Rollego.

Nastawialem się , że to jakaś melodramatowa historia ojca i syna, a tutaj książka która bardzo przypadnie do gustu czytelnikom , którzy poszukją szalonych przygód,alkoholu,seksu i zwariowanych niekiedy zmian wydarzeń. BARDZO POLECAM , jeśli traktjecie to jako odskocznie od czegoś ambitnego , a chcecie po prostu miło spędzić kilka wieczorów z książką. Może czasami trochę nierealna i dziecinna ale mi właśnie taka przypadła do gustu

Nastawialem się , że to jakaś melodramatowa historia ojca i syna, a...

Zaczyna się niespecjalnie wciągająco i po pierwszych kilkudziesięciu stronach można odnieść błędne wrażenie, że będzie to kolejna propagandowa szwedzka książka o złych nazistach i cudownych socjaldemokratach. Ale nie - na szczęście nie tym razem. Kobiety może będą trochę kręcić nosem, ale mężczyzn historia ojca szukającego relacji z dorastającym synem naprawdę może urzec.

Trochę szkoda czasu który się poświeciło na jej przeczytanie, jakoś tak nic nie wniosła do mojego życia. No ale może za bardzo wymagająca jestem.

• Skandynawia
  • Kryminał skandynawski