Eichmann. Jego życie i zbrodnie

Tłumaczenie: Jacek Lang
Wydawnictwo: Replika
Eichmann. His Life and Crimes
978-83-7674-197-0
II wojna światowa, nazizm, hitler
historyczna
AMisz

Wykorzystując ujawnione kilka lat temu dokumenty, David Cesarani – brytyjski historyk specjalizujący się w historii Holocaustu – przedstawia pełny i wyczerpujący obraz działań Eichmanna. Pierwsza tak wyczerpująco udokumentowana biografia Eichmanna „Washington Times” David Cesarani jest najbliższy rozwiązania zagadki mówiącej o tym, co zmusiło Eichmanna do zrobienia tego, co zrobił „Literary...

Pierwsza tak wyczerpująco udokumentowana biografia Eichmanna „Washington Times”
David Cesarani jest najbliższy rozwiązania zagadki mówiącej o tym, co zmusiło Eichmanna do zrobienia tego, co zrobił „Literary Review”
Od 1941 do 1945 roku Adolf Eichmann, jeden z kluczowych urzędników nazistowskich realizujących program ludobójstwa europejskich Żydów, zorganizował transport ponad dwóch milionów osób do obozu Auschwitz-Birkenau i innych ośrodków zagłady. Do 1960 roku ukrywał się w Argentynie pod zmienionym nazwiskiem. W wyniku spektakularnej akcji agentów Mossadu, został uprowadzony do Izraela, osądzony i skazany na śmierć.
Pokazowy proces Eichmanna posłużył zaprezentowaniu światowej opinii publicznej odkrywanych na bieżąco szczegółów nazistowskich zbrodni. Wina Eichmanna była niezaprzeczalna, niemniej proces obfitował w uchybienia godzące m.in. w podstawowe prawo oskarżonego – prawo do obrony. Oskarżyciele przypisywali mu pełną odpowiedzialność za wszystkie aspekty ludobójstwa. W następstwie procesu i późniejszych publikacji powstał uproszczony obraz człowieka traktującego eksterminację narodu jako biurokratyczne wyzwanie.

źródło opisu: Wydawnictwo Replika, 2012

źródło okładki: www.replika.eu

gwiazdka | 2014-12-22
Na półkach: Rok 2014
Przeczytana: 22 grudnia 2014

Przebrnęłam przez większość dzieła Cesaraniego, ale mimo to oceny nie wystawię. Tytuł mnie zmylił, więc oczekiwałam zupełnie innego podejścia do tematu, tym samym jestem rozczarowana. Jednocześnie dostrzegam, że autor swój cel osiągnął, w dodatku włożył w to ogrom pracy, odjęcie lub dodanie kolejnych gwiazdek zawsze byłoby niewłaściwe.

Czego więc oczekiwałam po tym tomie? A tego, co zasugerował mi tytuł: „Eichmann. Jego życie i zbrodnie", postaci człowieka z wadami i zaletami, życia codziennego na tle środowiska czy rodziny. Tymczasem tutaj są tylko dokumenty, ustawy i kariera, a nie ma osoby prywatnej, o której mogłabym wyroić sobie jakikolwiek osąd, bo autor też nie posuwa się do żadnych opinii, nakłada klapki na oczy i pokazuje nam Eichmanna tylko w kontekście kwestii żydowskiej.

Pomimo, że jest to praca historyczna, tekst pod względem językowym jest łatwy w odbiorze. Gorzej rzecz ma się z treścią, bo autor skupia się po kilka razy na tych samych treściach, niektóre zdania...

Jarold86 | 2013-04-29
Przeczytana: 2011 rok

Książka bardzo biograficzna,mnóstwo dat miejsc itd.choć można z niej dużo się dowiedzieć!

tyrmand | 2016-12-04
Magda | 2016-03-27