Najnowsze artykuły
- ArtykułyCosy crime, czyli kryminał kocykowy: 7 książek o bezkrwawych zbrodniachAnna Sierant58
- ArtykułyCzytamy w weekend. 11 października 2024LubimyCzytać416
- ArtykułyNoc Bibliotek już dzisiaj! Sprawdź, jakie atrakcje czekają na odwiedzających!LubimyCzytać2
- Artykuły„Co porusza martwych” – weź udział w quizie i wygraj pakiet książekLubimyCzytać43
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Dieter Schenk
7
1
7,9/10
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
7,9/10średnia ocena książek autora
87 przeczytało książki autora
193 chce przeczytać książki autora
2fanów autora
Zostań fanem autoraSprawdź, czy Twoi znajomi też czytają książki autora - dołącz do nas
Książki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Gdańsk 1930-1945. Koniec pewnego Wolnego Miasta
Dieter Schenk
8,3 z 3 ocen
22 czytelników 2 opinie
2014
Krakauer Burg. Wawel jako ośrodek władzy Generalnego Gubernatota Hansa Franka w latach 1939-1945
Dieter Schenk
8,1 z 9 ocen
29 czytelników 3 opinie
2013
Noc morderców. Kaźń polskich profesorów we Lwowie i holokaust w Galicji Wschodniej
Dieter Schenk
6,7 z 10 ocen
52 czytelników 2 opinie
2011
Jak pogoniłam Hitlera. Gdańszczanka-Polka w ruchu oporu
Dieter Schenk
7,0 z 4 ocen
15 czytelników 1 opinia
2006
Najnowsze opinie o książkach autora
Noc morderców. Kaźń polskich profesorów we Lwowie i holokaust w Galicji Wschodniej Dieter Schenk
6,7
Przyznam, że zapoznanie się z całościową treścią książki autorstwa Dietera Schenka pt. '' Noc morderców. Kaźń polskich profesorów we Lwowie i holokaust w Galicji Wschodniej'' do łatwego czytania przede mną nie należało, gdyż aby w pełni zrozumieć i pojąć znaczenie tychże wydarzeń, które wydarzyły się naprawdę i uczyniły one wiele niepotrzebnych krzywd, które nie powinny mieć w ogóle miejsca.
W książce tej autor przedstawił VI rozdziałów napisanych językiem jak dla mnie językiem zrozumiałym oraz dołączone zostały do niej dodatkowe dokumenty zestawione w aneksie.
Dzięki zgromadzonym informacjom zamieszczonych w tej książce mogłam, przybliżyć sobie wiedzę z zakresu historii, którą lubię poznawać i odkrywać na nowo.
Do tej pory historia ta wywołuje u wielu osób niemiłe wspomnienia, a niewinna śmierć pochłonęła wiele osób, które powinny nadal żyć, uczyć i rozwijać się w swoich naukowych dziedzinach wiedzy.
Uważam, że młode pokolenie powinno poznać, co się kiedyś wydarzyło i dlaczego tak się stało i czy można było uniknąć tychże nieszczęsnych wydarzeń?
Książka ta została wzbogacona o umiejscowione w niej zdjęcia prezentujące miejsca tychże zdarzeń, twarze profesorów, którzy kiedyś pozostawili po sobie ślad w zarysie tejże historii.
Moją szczególną uwagę zwróciłam w tej książce na bardzo dobrze opracowany w niej aneks.
Autor książki pt. '' Noc morderców. Kaźń polskich profesorów we Lwowie i holokaust w Galicji Wschodniej'' Dieter Schenk zaciekawił mnie tym, że potrafi mieć ogromny szacunek do opisywanych i odtwarzanych na nowo zdarzeń z udziałem rodzin, które były ich realnymi świadkami pamiętającymi o nich stale w swych opowieściach.
Lubię, kiedy mogę, czytając dany tekst, który nie jest łatwy w pojmowaniu go tak od razu wędrować wraz z jego autorem ścieżkami, które pozostawiły po sobie ból, cierpienie, łzy, krew wiedząc o tym, że pamięć o tych niezwykłych ludziach, pełnych mądrości życiowej nigdy nie zaginie o tych, co dzielnie zawsze walczyli.
Wydawnictwu Wysoki Zamek dziękuje za podarowanie mi do zrecenzowania książki autorstwa Dietera Schenka pt. '' Noc morderców. Kaźń polskich profesorów we Lwowie i holokaust w Galicji Wschodniej''.
Polecam przeczytać tę książkę.
Gdańsk 1930-1945. Koniec pewnego Wolnego Miasta Dieter Schenk
8,3
Było sobie Wolne Miasto
Historia Wolnego Miasta Gdańska jest niezwykle burzliwa, gdyż jego powstanie było obciążone "grzechem pierworodnym" w postaci braku narzędzi jego kontroli. Niemcy bezlitośnie to wykorzystali w okresie przed wybuchem II wojny światowej.
Historia Wolnego Miasta Gdańska od momentu jego powstania do zdobycia przez Armię Czerwoną jest porażającym przykładem działań nazistów, którzy za wszelką cenę dążyli do wojny i nie wahali się użyć wszystkich środków.
Książka Dietera Schenka pomimo naukowego charakteru nie jest trudna w lekturze - sposób pisania nie jest "suchy", wielokrotnie autor ocenia wydarzenia i działania osób. Dotyczy to zwłaszcza działań powojennych sądów, które zamiast skazywać zbrodniarzy uniewinniały ich. Wynika to przede wszystkich z tego, że autor nie jest pracownikiem naukowym, a prawnikiem. Jedna z jego wcześniejszych publikacji dotyczyła mordu na obrońcach Poczty Polskiej i miała wpływ na ich uniewinnienie przez niemiecki sąd.
Głównym tematem jest sposób w jaki naziści po dojściu do władzy zaczęli przekształcać Wolne Miasto w kolejny okręg Rzeszy - łamanie praw mniejszości narodowych i etnicznych, sankcjonowanie przemocy wobec nie-Niemców, militaryzacja policji oraz innych organizacji, wszelkiego rodzaju działania propagandowe (które rzadko kiedy mówiły prawdę). Ukazane są sylwetki najważniejszych lokalnych przywódców m.in. Alberta Forstera oraz kilku innych postaci. Zakres czasowy nie kończy się na roku 1945, jak wskazuje tytuł, lecz opisuje też w skrócie powojenne losy miasta - wydarzenia Grudnia '70, strajki w latach osiemdziesiątych czy też wstąpienie do Unii Europejskiej.
Zaletą pozycji jest duża ilość archiwalnych zdjęć ukazujących Gdańsk, zarówno przed wojną jak i w jej trakcie. Zresztą takie miało być założenie tego wydawnictwa - uzupełnienie luki wśród literatury, gdyż według autora brakowało "(...)ilustrowanej historii Gdańska o czasach, gdy powiewały nad nim flagi ze swastyką.(...)"
Treści wewnątrz są oparte na licznych źródłach, których spis wraz z indeksem nazwisk i przypisami obejmuje ostatnie 20 stron.
Czego brakuje w tej pozycji to próba odniesienia się do historii innych wolnych miast, co sugeruje podtytuł.
Książka została wydana na dobrej jakości papierze i w twardej oprawie. Z jednej strony to plus - jest trwała i dobrze prezentuje się na półce, z drugiej mały minus - do plecaka lub torebki raczej się jej nie weźmie.
Podsumowując - ciekawa propozycja dla interesujących się nie tylko Gdańskiem, ale w ogólności historią, zwłaszcza czasami II wojny światowej.
Za możliwość przeczytania dziękuję Wydawnictwu Oskar oraz portalowi eKulturalni.pl
http://czytalski.pl