Ucieczki z Sybiru

2005-10-01
2005-10-01
8320717876
Sybir zesłańcy XIX w.

Okładka książki Płacz po Warszawie. Powstanie Warszawskie 1944. Dzienniki. Świadectwa Janusz Marszalec, Wiktoria Śliwowska, Artur Wodzyński
Płacz po Warsz... Janusz Marszalec, W...
Okładka książki Rosja, nasza miłość Wiktoria Śliwowska, René Śliwowski
Rosja, nasza m... Wiktoria Śliwowska,...

Bardzo ciekawa, jednak przytłacza ilością Dat I nazwisk.

Bardzo ciekawa, jednak przytłacza ilością Dat I nazwisk.

Ciekawa pozycja opowiadająca o zesłaniach, katordze i ucieczkach z Syberii w czasach caratu . Największe plusem myślę jest to że autorka stara się weryfikować materiał źródłowy sama to podkreśla szczególnie w stosunku wspomnień Sybiraków które były autentyczne albo podkoloryzowane albo zaczerpnięte od innych lub zmyślone.

Mrowcza praca. Mnóstwo szczegółów. Dla mnie trudna w czytaniu, bo mam za mało wiedzy. Być może kilkukrotne przeczytanie pomogłoby zrozumieć i zapamietac. Książka czekała naście lat na mojej półce. Nieraz się zabierałam, ale rezygnowałam. Szkoda, że nie jest podana w bardziej "strawny" sposób, bo temat jest arcy ciekawy. Słowo Syberia zawsze się mi kojarzyło z tragedią i katorgą. I ta książka to zmieniła, że nie zawsze tak było. Choć nie zmienia to faktu, że to była niewola.

Książkę oceniam średnio,nie żeby była nie ciekawa,dla mnie trochę trudna.
Traktuje o wywózkach w czasach carskich,na sybir i nie tylko.
W tamtych czasach, nazwane "katorgą".
Nie ujmując nikomu,porównując do zsyłek stalinowskich,nie były jednak najgorsze.Pozdrawiam.

Książkę oceniam średnio,nie żeby była nie ciekawa,dla mnie trochę trudna.
Traktuje o wywózkach w czasach carskich,na sybir i nie tylko.
W tamtych czasach, nazwane "katorgą".

Książka zawiera mnóstwo przeredagowanych zapisków, notatek i wspomnień. Autorzy starali się tak je dobierać, aby w miarę możliwości trzymać się obiektywizmu, wykorzystując kilka źródeł jednocześnie.
Historie wzruszają i chwytają za serce, lecz z drugiej strony są nieprawdopodobną przepaścią pomiędzy wspominanymi wywózkami a tymi w okolicach II wojny. Więźniowie polityczni mogli często prowadzić spokojny żywot, nieraz dorabiając się majątku, o jakim w Polsce mogli tylko pomarzyć.
Zaś same ucieczki to encyklopedia pomysłowości, kreatywności i odwagi graniczącej z brawurą.
Dodatkowy plus za przedstawienie ówczesnego tła politycznego i zdjęć/obrazów, dzięki którym możemy lepiej uzmysłowić sobie wydarzenia.

Cztery razy ją przeczytałem! Jest niesamowita, jeżeli oczywiście ta tematyka kogoś interesuje! W swoim temacie, jest wybitną książka! Moim zdaniem też bardzo rzetelną!

• Audiobooki
  • Virtualo
  • Po polsku
  • Projekt
  • Poszukuję (głównie e-book n/k)

Wiktoria Śliwowska Ucieczki z Sybiru Zobacz więcej