Ucieczki z Sybiru

Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
8320717876
Sybir, zesłańcy, XIX w.
historyczna

Książka ukazująca koleje losu polskich uciekinierów z Sybiru, którzy zostali zesłani za udział w powstaniach narodowych XIX wieku. Autorka pisze o ludziach znaczących w ruchu niepodległościowym, jak Piotr Wysocki czy Jarosław Dąbrowski, ale też o tych mniej znanych wcześniej z historii, choćby o Rufinie Piotrowskim czy Szymonie Tokarzewskim. W kręgu jej zainteresowań są nie tylko historie ucieczek samotnych i zbiorowych, ale także wzruszające losy ludzi walczących o powrót do kraju oraz szczegóły życia na wygnaniu: kary, warunki materialne, stosunki z miejscową ludnością, funkcjonowanie carskiej machiny śledczej i urzędniczej.

źródło opisu: Wydawnictwo Iskry, 2005

źródło okładki: www.iskry.com.pl/

paweł | 2015-09-01
Przeczytana: 01 września 2015

Książkę oceniam średnio,nie żeby była nie ciekawa,dla mnie trochę trudna.
Traktuje o wywózkach w czasach carskich,na sybir i nie tylko.
W tamtych czasach, nazwane "katorgą".
Nie ujmując nikomu,porównując do zsyłek stalinowskich,nie były jednak najgorsze.Pozdrawiam.

Anna | 2012-07-26
Przeczytana: 26 lipca 2012

Książka zawiera mnóstwo przeredagowanych zapisków, notatek i wspomnień. Autorzy starali się tak je dobierać, aby w miarę możliwości trzymać się obiektywizmu, wykorzystując kilka źródeł jednocześnie.
Historie wzruszają i chwytają za serce, lecz z drugiej strony są nieprawdopodobną przepaścią pomiędzy wspominanymi wywózkami a tymi w okolicach II wojny. Więźniowie polityczni mogli często prowadzić spokojny żywot, nieraz dorabiając się majątku, o jakim w Polsce mogli tylko pomarzyć.
Zaś same ucieczki to encyklopedia pomysłowości, kreatywności i odwagi graniczącej z brawurą.
Dodatkowy plus za przedstawienie ówczesnego tła politycznego i zdjęć/obrazów, dzięki którym możemy lepiej uzmysłowić sobie wydarzenia.

Tomasz | 2016-05-20
Przeczytana: 08 listopada 2016