Optymizmu można się nauczyć. Jak zmienić swoje myślenie i swoje życie

Tłumaczenie: Andrzej Jankowski
Wydawnictwo: Media Rodzina
Learned optimism
optymizm, pozytywne myślenie
poradniki

Pionierski poradnik pokazujący proste i skuteczne sposoby, jak wydobyć się z pesymizmu, porzucić negatywne myślenie i udoskonalić własne życie. Możesz nauczyć się, jak: Ocenić poziom własnego optymizmu czy pesymizmu, Rozpoznać swój styl wyjaśniania wydarzeń pomyslnych i niepowodzeń, Pomóc swoim dzieciom, poprzez proste ćwiczenia opanować wzory pozytywnego myślenia, by uchronić je przed...

Możesz nauczyć się, jak:
Ocenić poziom własnego optymizmu czy pesymizmu,
Rozpoznać swój styl wyjaśniania wydarzeń pomyslnych i niepowodzeń,
Pomóc swoim dzieciom, poprzez proste ćwiczenia opanować wzory pozytywnego myślenia, by uchronić je przed depresją już we wczesnym wieku,
Zmienić swój wewnętrzny dialog i poznać zadziwiająco pozytywne skutki tej zmiany,
.Osiągnąc suces w pracy, której efekty zależą od właściwego twojej osobowości poziomu optymizmu.

źródło opisu: Wydawnictwo Media Rodzina, 2007

źródło okładki: http://mediarodzina.pl/prod/381/Optymizmu-mozna-sie-nauczyc

veinylover | 2016-11-11
Przeczytana: 11 listopada 2016

Książka została ukończona w 1990 roku i ktoś mógłby pomyśleć, że od tego czasu „nauka psychologii” poszła do przodu i tym podobne można by próbować roztaczać „mądrości”.
Otóż takie myślenie o tej książce to wielki błąd. Zagadnienia będące przedmiotem opracowania w tej książce są niesłychanie ważne i ponadczasowe.
Dlaczego dałem tej książce aż 10 punktów!?
Otóż mam głębokie przekonanie, że jest to jedna z trzech najważniejszych książek do przeczytania przez każdego człowieka zdolnego do zrozumienia jej treści i dokładnego jej przeanalizowania (o pozostałych dwóch książkach, które uważam za tak ważne być może wypowiem się przy innej okazji)... Myślę jednak, że ta książka jest najważniejsza z nich wszystkich. Myślę nawet tak i aż tak, że po wchłonięciu tej książki na dobrą sprawę można już niczego nie przeczytać i uzyskać satysfakcję z życia (nie mówię tu o czytaniu dla przyjemności tylko z obowiązku). To jest NAJWAŻNIEJSZA KSIĄŻKA O ŻYCIU, O SAMYM ŻYCIU, JAKĄ KIEDYKOLWIEK NAPISANO....

Andy | 2015-06-29
Przeczytana: 29 czerwca 2015

Przeczytanie książki "Optymizmu można się nauczyć" zajęło mi trochę czasu. Po części ze względu na to, że w tym samym okresie czytałem kilka innych pozycji książkowych, ale może ważniejsza jest inna przyczyna. Książka Martina Seligmana wymaga chwili zastanowienia, przemyślenia zawartych w niej przekazów. Chwila zastanowienia się nad tym, jakie mechanizmy powodują, że popadamy w bezradność, apatię i w konsekwencji depresję, pozwala na wyciągnięcie odpowiednich wniosków. W efekcie przemyślenia informacji podawanych przez autora książki, możemy zdecydować się na podjęcie działań zapobiegawczych, w czym zdecydowanie może pomóc lektura "Optymizmu można się nauczyć".
Selingman w kolejnych rozdziałach książki opisuje, jak nasz sposób postrzegania i wyjaśniania zdarzeń wpływa na nasze samopoczucie i życie. Autor zamieszcza również praktyczne sposoby na dokonanie zmiany sposobu wyjaśniania trudnych sytuacji - co w znacznym stopniu czyni jego książkę niezmiernie przydatną dla wielu osób,...

| 2016-05-03

"Optymizmu można się nauczyć" - deklaruje Martin Seligman i chyba rzeczywiście ma rację. Dzięki tej pozycji zaczęłam dostrzegać błędy w swoim myśleniu, które potrafią doprowadzić do prawdziwej katastrofy. Gdybym wcześniej trafiła na tę książkę, eh! Ale o tym wszystkim - później.

Podstawowa lektura każdego pesymisty. I optymisty zresztą też, bo pozytywnego myślenia nigdy za wiele. Pewnie niejedna osoba skrzywiła się na tę frazę, bo na rynku mamy od groma pozycji (zazwyczaj poradników), które powtarzają to hasło jak mantrę i próbują wycisnąć ze zdesperowanych jednostek ich ciężko ukradzioną mamonę. Sęk w tym, że książka Martina Seligmana w pełni oparta jest na naukowych podstawach i zawiera bardzo konkretne techniki, które pomagają przejść transformację z pesymisty w optymistę. I nie ma w tym za grosz magii, tylko czysta psychologia.

Na początku autor opowiada nam o stworzeniu swoich koncepcji wyuczonej bezradności (tak, Seligman jest autorem tego pojęcia szeroko znanego w...

adult | 2014-07-23
Przeczytana: 23 lipca 2014

'Rewelacja' to DOBRE słowo obrazujące tą książkę,ale szkoda,że nie ma gwiazdki oznaczonej jako 'przełom'albo 'punkt kulminacyjny..

'Optymizmu można się nauczyć'to pozycja niepolegająca na ustawicznym, prymitywnym i sztampowym radzeniu typu: 'spójrz w lustro i powiedz,że jesteś piękna/y','każdy ma wady,zauważ swoje zalety','chodź prosto,pamiętaj,że jesteś najlepsza/y'i tak dalej,i tym podobne..

Poradnik napisany w stylu nieporadnikowym-odbiorcy nie jest nic zarzucane,książka zahacza (a może nawet głównie bazuje) na doświadczeniach prof.Seligmana.

Żadna cenna rada nie jest podana na 'tacy',przez co przydatna treść na dłużej utrwala się w pamięci.Czytelnik wyciąga bardzo zaskakujące,wręcz (wydawałoby się) nierealne wnioski dotyczące optymizmu dochodząc do morału,że wszystko opiera się na pozytywnym myśleniu niezależnie od tego czy chodzi o zdrowie,bezradność bądź wybór odpowiedniej osoby na stanowisko prezydenta..

Valanthe | 2010-11-01
Przeczytana: 01 listopada 2010
Marlon | 2012-01-16
Przeczytana: 1998 rok

Bardzo ciekawe podejście. Test wykorzystałam wiele razy, tak jak i wypróbowałam metody. Naprawdę działa.

Izka | 2014-05-08
Przeczytana: 01 stycznia 2014

Książka powinna mieć raczej formę artykułu niż książki. Zgadam się z moją przedmówczynią taki tam amerykański poradniczek.

Jak ktoś czytał jakąkolwiek książkę, gdzie był poruszany, chociaż w minimalnym stopniu temat pozytywnego myślenia to z tej książki niczego nowego się nie dowie.

Besia | 2013-10-18
Przeczytana: 02 maja 2012

W książce zawarte są bardzo klarowne i proste metody do wyćwiczenia w sobie pogodnego spojrzenia na życie. Dopracowana naukowo.

Kasia | 2015-02-09

W części pierwszej autor przedstawia drogę do ukonstytuowania swoich poglądów na kwestię optymizmu – pesymizmu i depresji. Dowiecie się sporo o tym, w jaki sposób uczycie się być bezradni, zrobicie sobie test na określenie stylu wyjaśniania, czyli ile w Was optymizmu i pesymizmu. Możecie też sprawdzić czy jesteście w depresji.
W części drugiej Seligmann pokazuje jak się ma optymizm i pesymizm do różnych sfer życia, na przykład pracy, szkoły czy zdrowia. Sporo miejsca poświęca dzieciom, którym też pomożemy się przyjrzeć pod katem stylu wyjaśniania i prawdopodobieństwa występowania depresji.
No i wreszcie część trzecia: praktyka! Tutaj znajdziecie cały szereg podpowiedzi, jak zmienić swój styl wyjaśniania, aby był dla Was bardziej korzystny, a także jak pomóc w tej kwestii dzieciom. Warto podkreślić, że autor nie namawia do „patologicznego” optymizmu. Rozważa sytuacje, gdy jest on wskazany i gdzie może nas zgubić. To uważam za bardzo cenne. No, ale jakże miałoby być inaczej,...

westalka | 2016-10-18
Przeczytana: 18 października 2016

Spodziewałam się bardziej wartościowej treści. Jak dla mnie za dużo opisów eksperymentów, opisów ludzi kto gdzie kogo poznał, gdzie studiował itp. Samych technik nauki optymizmu w tej książce jak na lekarstwo, ponadto można je znaleźć w większości poradników tego typu. Jedyne co mnie zaciekawiło to teoria dotycząca epidemii depresji, która do mnie trafia w całości.