Odwrotna strona zwierciadła. Próba historii naturalnej ludzkiego poznania

Tłumaczenie: Krzysztof Wolicki
Seria: Biblioteka Myśli Współczesnej
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Die Rückseite des Spiegels
Kaklucha

Człowiek jest dla przyrodnika istotą żywą, która swoje właściwości i zdolności, z wybitnymi uzdolnieniami poznawczymi włącznie, zawdzięcza ewolucji, owemu przez eony trwającemu stawaniu się, w którego toku wszystkie organizmy zmagały się z danymi z rzeczywistości i, jak zwykliśmy mówić, przystosowywały 'się do nich. Ten filogenetyczny tok zdarzeń jest procesem poznawczym, gdyż wszelkie...

Ten filogenetyczny tok zdarzeń jest procesem poznawczym, gdyż wszelkie „przystosowanie do” określonej danej z rzeczywistości zewnętrznej oznacza pobranie przez system organiczny pewnej dozy „informacji” o tej danej.

...poznawcze osiągnięcia kultury, zdobywanie i gromadzenie wiedzy, dochodzą do skutku dzięki procesom analogicznym w zasadzie do tych, które sprawiają przyrost wiedzy w rozwoju filogenetycznym. Jest to dziwne i nieoczekiwane, gdyż na gromadzenie wiedzy ponadindywidualnej, ujętej tradycją, składają się, jako sprawności w zdobywaniu wiedzy, inteligencja i rozeznanie pojedynczego człowieka. Kultura w tajemniczy i nieco niesamowity sposób pochłania i przetrawia jednostkowe dokonania swych nosicieli.

źródło opisu: PIW, 1977

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!