Tak zwane zło

Konrad Lorenz Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Biblioteka Myśli Współczesnej nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
Das sogenannte Böse. Zur Naturgeschichte der Aggression
Anna Danuta Tauszyńska
Państwowy Instytut Wydawniczy
człowiek ewolucja ekologia etologia
Das sogenannte Böse. Zur Naturgeschichte der Aggression
nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
Anna Danuta Tauszyńska
Biblioteka Myśli Współczesnej
człowiek ewolucja ekologia etologia

W swojej klasycznej pracy „Tak zwane zło” austriacki noblista Konrad Lorenz przekonuje nas, że agresja jest w życiu zwierząt (a więc także i ludzi) czymś absolutnie niezbędnym.

Służy zwierzętom m.in. do zapewniania sobie terytorium, ustalania hierarchii w grupie, obrony potomstwa. Nadrzędnym celem wszelkich zachowań agresywnych jest oczywiście przetrwanie gatunku. Zgodnie...

Do spółki z takimi kamieniami milowymi psychoanalizy, behawioryzmu jak Totem i Tabu, Złota Gałąź, czy literaturą Ericha Fromma, stanowi świetne uzupełnienie wiedzy o naszym gatunku człowieka myślącego.
Jeśli interesują Cię prapoczątki ludzkości i szukasz odpowiedzi na pytanie dlaczego jesteśmy ukształtowani tak a nie inaczej to Konrad Lorentz podsuwa pewne wskazówki.

Znakomita publikacja. Coraz dobitniej widzę, że w latach 70., gdy nie było jeszcze tak dużego skażenia polityczną poprawnością, powstawały naprawdę ciekawe książki.

Ciekawe spojrzenie na agresję, okazuje się bowiem, że nie jest ona bynajmniej zjawiskiem wyłącznie negatywnym.

Niestety, ale książka na obecny stan wiedzy przestarzała-autor był zwolennikiem doboru na poziomie gatunków. Dodatkowe interpretacje zachowania zwierząt a także antropomorfizacja (z której Lorenz jednak się wytłumaczył) tłumaczone są tym doborem. Wartościowe na pewno są opisy zachowań niektórych gatunków.

Klasyczna już praca na temat źródeł naszej agresji.

spoko

Książka która w moim odczuciu jest wielkim orężem w rękach darwinizmu. Badania nad behawioryzmem zwierząt przytaczane w książce zdumiewają nie tylko rozmachem(autor był dyrektorem wielkiego ośrodka badawczego do obserwacji dziesiątków gatunków) ale również wnioskami z nich wyciągniętymi. Co więcej, będziecie zaskoczeni jak przydatna jest owa wiedza w relacjach z ludźmi....

Dyskusje

• Popularnonaukowe
  • Chcę w prezencie
  • Nauka
  • Zwierzęta
  • Z biblioteki

Dodaj cytat z książki Tak zwane zło