Rozmowy ze zwierzętami

Tłumaczenie: Barbara Tarnas
Wydawnictwo: W.A.B.
Greta Miller

Czy zastanawiałeś się kiedyś ilu autorów książek o psach, kotach, rybach, papugach czy chomikach rzeczywiście posiada zwierzęta, o których piszą? Którzy z nich przebywają ze swoimi pupilami 24 godziny na dobę? Konrad Lorentz nie tylko hodował i zaspokajał podstawowe potrzeby swoich ulubieńców w postaci choćby kapucynki Glorii, gąsiora Martina i jego towarzyszek, kawki Czok czy ławicy...

Którzy z nich przebywają ze swoimi pupilami 24 godziny na dobę? Konrad Lorentz nie tylko hodował i zaspokajał podstawowe potrzeby swoich ulubieńców w postaci choćby kapucynki Glorii, gąsiora Martina i jego towarzyszek, kawki Czok czy ławicy przeróżnych gatunków ryb, ale również czujnie je obserwował. Stopniowo uczył się ich zachowań, a potem bez większych problemów dostrzegał najdrobniejszą zmianę w ubarwieniu ryb, ruchach owadów i wydawanych dźwiękach ptaków.

Ta książka to swoisty raport z kilkunastoletnich, codziennych badań behawiorystyki zwierząt przeprowadzanych przez autora w jego prywatnym gospodarstwie w Altenberg. Zabawne anegdoty połączone z popularnonaukowym omówieniem zachowań domowych pupili tworzy niezwykle barwną i przyjemną lekturę dla wszystkich pasjonatów świata zwierzęcego. Co jest w stanie zrobić mała kapucynka po bohaterskim i w pełni samodzielnym uwolnieniu się z klatki? W jaki sposób kawki wybierają partnerów i okazują sobie miłość? Odpowiedzi na te i na inne nurtujące pytania, które dotyczą spraw twoich najmniejszych domowników znajdziesz w środku.

źródło opisu: http://www.grupawydawniczafoksal.pl/ksiazki/rozmow...(?)

źródło okładki: http://www.grupawydawniczafoksal.pl/

Rege | 2018-07-06

Nie są to rozmowy ze zwierzętami a gawęda akwarysty o mieszkańcach jego akwariów i nie tylko. Urocze i pouczające.

AnemoneNemorosa | 2018-03-03
Przeczytana: styczeń 2019

Książkę pochłania się jednym tchem, pozycja obowiązkowa dla wszystkich miłośników zwierząt. Szczególnie zapamiętałam opowieści o kawkach, kto by pomyślał że to takie interesujące istoty! Autor wykazał się wielkim uporem w badaniach, jest też wielkim miłośnikiem zwierząt. Cudna!

Marcin | 2017-11-02
Przeczytana: 02 listopada 2017

Konrad Lorenz to noblista, ale nie czuć w książce wcale akademickiego nadęcia, ani lawiny trudnych pojęć. Opisuje ciekawie i dowcipnie swoje doświadzenia z domowymi zwierzętami (inna sprawa, że w domu trzymał mnóstwo dzikich zwierząt) i wyciąga z tych doświadczeń ciekawe wnioski. Burzy mity i interesująco wyjaśnia znane i nieznane zachowania zwierząt.

haLina | 2016-04-30
Przeczytana: 23 kwietnia 2016

Książka dla miłośników zwierząt, a już szczególnie tych wychowanych na książkach Jana Grabowskiego, Żabińskiego czy ostatnio Doroty Sumińskiej.
Chociaż, niektóre treści mocno trącą myszką (któż z nas będzie trzymał w domy ziębę, czyżyka czy szczygła?) to opowieści o przyjaźni zwierząt i ludzi nie zestarzały się wcale. A apel o opiekę nad nimi i zainteresowanie ich losem pozostaje aktualny.