Powrót do Killybegs

Retour à Killybegs
978-83-7508-574-7
Irlandia, IRA, Belfast, zemsta
Alfalfa

"Powrót do Killybegs" to złożone studium ludzkich i politycznych motywów. To prawdziwa opowieść, pełna akcji i mocnych dialogów; pierwszoosobowa relacja podróży, jaką przebył Tyrone Meehan, by z chłopca stać mężczyzną. To wreszcie niezwykła podróż w głąb siebie. Największy wpływ na życie chłopca miała rodzina: brutalny, nadużywający alkoholu ojciec, opętany obsesją na punkcie irlandzkiej...

Największy wpływ na życie chłopca miała rodzina: brutalny, nadużywający alkoholu ojciec, opętany obsesją na punkcie irlandzkiej niepodległości, i pochłonięta kolejnymi ciążami i skrajnym ubóstwem matka.
Gdy w 1941 umiera ojciec Tyrona, rodzina wyrusza do Belfastu, gdzie Irlandczyków oskarża się o kolaborację z Niemcami. Nastoletni wówczas Tyrone wstępuje do IRA, bierze udział w misjach sabotażowych i trafia do więzienia, gdzie doznaje szeregu upokorzeń. Gdy osiąga pełnoletniość, postanawia zmienić strony i przyłączyć się do Brytyjczyków.
Co kieruje Tyrone'em? Nienawiść? Chęć zemsty? Zapędy samobójcze? Czytelnik nie znajdzie w książce jednoznacznej odpowiedzi.
Powieść jest inspirowana prawdziwymi wydarzeniami: morderstwem Denisa Donaldsona, lidera nacjonalistycznej irlandzkiej partii Sinn Féin, który okazał się brytyjskim agentem. Autor poznał go osobiście, kiedy pracował jako dziennikarz w Belfaście.

Książka nagrodzopna Grand Prix du roman de L'Academie Francaise oraz nagrodą Lista Goncourtów: Polski Wybór 2011

źródło opisu: Wydawnictwo Sonia Draga, 2012

źródło okładki: http://www.soniadraga.pl/images/stories/fragmenty/katalog2012_www.pdf

Bianka | 2016-02-28
Przeczytana: luty 2016

Zawsze się zastanawiałam.... o co ta wojna? Czy naprawdę chodzi o religię? Dorastałam w czasach, w których dużo się słyszało o walkach w Północnej Irlandii. O Katolikach i Protestantach wyrzynających się nawzajem w pień, czy raczej strzelających do siebie na ulicach. Jako młoda dziewczyna myślałam: przecież to tacy sami chrześcijanie! O co ta wojna? Chyba między innymi wtedy urosło we mnie przekonanie, że religia to rzecz bardzo prymitywna i dzieląca ludzi. W tym konflikcie jednak chodzi o coś więcej. To było coś jak my i nasi najbliżsi sąsiedzi na przestrzeni dziejów, a północna część Irlandii, oficjalnie traktowana jako coś odrębnego i związanego z sąsiednią wyspą nie pozostawiała pola domysłom. Co prawda dziś, w dobie bardzo ekspansywnego Islamu mam wciąż to samo przekonanie o religii (-giach), ale o irlandzkim konflikcie już dawno musiałam zmienić zdanie. A dziś, kiedy przeczytałam „Powrót do Killybegs” dochodzę do wniosku, że gdyby zamiast określeń „Katolicy i Protestanci” od...

wiking | 2012-11-21

Był taki film Hunger by Steve McQueen o bojowniku IRA Bobbym Sandsie, który rozpoczął strajk głodowy, aby wymusić na Margaret Thatcher traktowanie osadzonych jak więźniów politycznych, a nie jak zwykłych przestępców. Po 63 dniach zszedł z tego łez padołu (tak jak warsaw uprising)nie osiągnąwszy nic. Film jest drastyczny i wstrząsający, tak samo jak książka, która podąża tym tropem, tropem bojowników IRA oraz ich walki i zmagań z brytyjskim systemem penitencjarnym. Opowiada historię człowieka, którego wybory dróg życiowych doprowadzają do piętna zdrajcy. Po podziale Irlandii radykalny odłam IRA nie składa broni, tylko kontynuuje walkę - walkę która przeradza się w konflikt całej irlandzkiej społeczności Belfastu i dotyczy kobiet, dzieci i starców. Walkę bardziej ze znienawidzonymi Brytolami, niż walkę o wolność. I nie ma tu mowy o wojnie religijnej, tak jak to relacjonują wszystkie media: jako konflikt katolików i protestantów. Na kartach książki pojawiają się zarówno katoliccy...

Somniātor | 2014-05-24
Przeczytana: 24 maja 2014

Wspaniała. Wstrząsająca, wzruszająca, piękna, smutna... Pozwala spojrzeć na pewne wydarzenia z zupełnie innej perspektywy, daje do myślenia. Podniosła, ale bez ubierania akcji w banalne sformułowania. Pozostawia niesprecyzowaną tęsknotę, smutek, poczucie bezsilności, a jednocześnie duchowego uwznioślenia - nie wiem, jak inaczej to ująć.

Vauee | 2013-08-17

Przez pół książki nie wiedziałem co o niej sądzić. Niby wiem o czym czytam, a jednak nie wiem o czym czytam. Jednak wszystkie wątki skrupulatnie rejestrowałem w głowie. I dopiero po 3/4 książki zaczęła mi się ta historia układać w całość. Autor przekombinował łamanie chronologii wydarzeń - ciął wątki, robił wtrącenia, które mi przeszkadzały w rozumieniu tej książki. Po tym jak ją przeczytałem, postanowiłem ja jeszcze raz przejrzeć i jeszcze raz doczytać niektóre wątki - wtedy wszytko ułożyło się w sensowną całość.

Koniec końców - muszę oddać to, że historie tu przestawione są wstrząsające. tragizm postaci - poruszający, a refleksja o konsekwencjach ślepej walki w imię sprawy - bolesna.

whoelse | 2014-02-17

Gdy osiąga pełnoletniość, postanawia zmienić strony i przyłączyć się do Brytyjczyków. (?)

Chyba nie czytalam tej samej ksiazki. Tyrone Meehan zostaje wciagniety w pewna rozgrywke, ktora staje sie sednem tragedii jego zycia.

Chibi | 2015-03-02
Przeczytana: 14 grudnia 2014

Dobrze mi się ją czytało. Można się z niej trochę dowiedzieć na temat IRA i jej działań i wojny między WB a Irlandią.

Miśka | 2017-04-19
Przeczytana: 19 kwietnia 2017

Trudno ocenić książkę o cierpieniu i wojnie. Przejmująca.

Marta Kwiatkowska | 2016-09-22

Dobra literatura, która wciąga i daje do myślenia. Pokazuje, że niektórych spraw nie da się jednoznacznie rozsądzić, a zdrajca zawsze znajdzie dla siebie usprawiedliwienie. Bardzo prawdziwa, aż dziw bierze, że nie jest to biografia.

dracon | 2017-09-07
Damian Solnica | 2017-08-09