Czwarta ściana

Wydawnictwo: Sonia Draga
LE QUATRIÈME MUR
literatura faktu
karollllllla

Bejrut, rok 1982. Samuel – Grek, Żyd. Wszystkiego po trochu. Ten niegdyś młody lewicowy student o poglądach propalestyńskich, teraz reżyser na łożu śmierci, miewa piękne, choć szalone pomysły. W ogarniętym wojną domową Libanie zamierza wystawić „Antygonę” Jeana Anouilha. Ten projekt wydaje się być obłędem, bowiem Samuel chce, by na scenie zagrali obok siebie chrześcijanie, szyici, Palestyńczycy i druzowie. Z powodu choroby nie może jednak udać się do Bejrutu osobiście, prosi więc o to swego przyjaciela Georges’a. Francuz niewiele myśląc, wsiada do samolotu i leci do ogarniętego wojną Libanu.

Czwarta ściana to dzieło wyjątkowe, w którym mała historia przeplata się z wielką, kameralność z tragedią grecką zrewidowaną przez dramaturga Jeana Anouilha.
Powieść głęboko porusza, szczególnie we fragmentach o Libanie, gdy po masakrze palestyńskich obozów w Sabrze i Szatili rodzi się ból i wściekłość.

„Chciałem podzielić się tymi trudnymi sprawami, a byłem z tym wszystkim zupełnie sam. To tak, jakbym niósł worek z kamieniami.
Gdy oddawałem wam po jednym, mój wór stawał się lżejszy”.
Sorj Chalandon

źródło opisu: http://www.soniadraga.pl/produkt/1509/proza-czwarta-sciana.html

źródło okładki: http://www.soniadraga.pl/produkt/1509/proza-czwarta-sciana.html

michall_1985 | 2017-09-02
Przeczytana: wrzesień 2017

Książkę znalazłem przypadkiem w bibliotece.Zainteresowała mnie okładka i tytuł.Od razu wiedziałem,że będzie to rzecz o wojnie i teatrze.Wziąłem książkę do ręki i przeczytałem opis na okładce z tyłu:Samuel - Grek i Żyd marzy o wystawieniu sztuki w ogarniętym wojną Bejrucie.
Wiedziałem,że skoro głównym bohaterem jest Grek i Żyd w jednej osobie,to muszę na 100% ją przeczytac.

Nie pomyliłem się.Ta książka jest niezwykła.

Napisana z punktu widzenia George'a,przyjaciela w/w Samuela.Pierwszoosobowa narracja pozwala na ograniczenie opisu świata do tego,co może ogarnąc jeden człowiek.
George - lewicowy aktywista,który wspiera ruchy antyrządowe we Francji oraz na Bliskim Wschodzie,pewnego dnia 1971 roku poznaje Samuela Akunisa,greckiego uchodźcę politycznego,który wyjechał ze swojej ojczyzny po tym,jak dyktatura "czarnych pułkowników" dokonała masakry na Politechnice Ateńskiej.

Samuel jest reżyserem teatralnym.W obliczu tego,co dzieje się w jego kraju oraz na Bliskim Wschodzie marzy,aby...

Annam | 2018-07-19
Przeczytana: 19 lipca 2018

Chciałem podzielić się tymi trudnymi sprawami,a byłem z tym wszystkim zupełnie sam.To tak, jakbym niósł worek z kamieniami.Gdy oddawałem wam po jednym,mój wór stawał się lżejszy".
Sorj Chalandon.
♦️
"Czwarta ściana " jest powieścią bardzo ciekawą i poruszającą w której autor jako naoczny świadek wojny domowej w Libanie,postanawia to opisać.
Drugą tematyką w tejże pozycji jest sztuka.Główny bohater Samuel - Greg,Żyd - (wszystkiego po trochu) u kresu swoich dni,postanawia wystawić sztukę "Antygonę" - Jeana Anouilha.
Pomysł jest szalony,ponieważ ma być wystawiona w ogarnientym wojną Libanie,a aktorami mają zostać chrześcijanie,szyici,Palestyńczycy i druzowie.
Książka dość trudna,ale pięknie napisana,i nie da się jej streścić w dwóch zdaniach.Dlatego zachęcam do przeczytania.
Bardzo polecam.

orzech | 2015-12-20

Nie znałam wcześniej tego wyrażenia ze świata teatru określającego symboliczną linię oddzielącą aktorów na scenie z publicznością, które Sorj Chalandon wybrał na tytuł swojej powieści. Miałam niejasne pojęcie o wojnie domowej, która opanowała Liban w latach siedemdziesiątych i trwała 15 lat. Z licealnych i studenckich lat pozostały mi mgliste wspomnienia o "Antygonie" Sofoklesa czy jej współczesnej wersji, której autorem jest Jean Anouilh. Sorj Chalandon, nazwisko znane mi było tylko ze słyszenia i po przeczytaniu "Czwartej ściany" poczułam się mniejszą ignorantką.

Bezpośredni styl pisarza nie od razu przypadł mi do gustu a historia pochłaniała mnie stopniowo, by wciagnąć w koncu bez reszty. Prawie uwierzyłam, że marzenie by zgromadzić aktorów ze wszystkich wrogich stron skomplikowanego konfliktu i zagrać tragedię w pogrążonym wojną Bejrucie, może się spełnić. Wiara moja się zachwiała, gdy Simone, dawna pracownica zniszczonego kina, wspomniała swojego osiemnstomiesięczngo wnuka....

anetapzn | 2015-11-17
Przeczytana: 17 listopada 2015

Genialna, wspaniale napisana chociaż nie ukrywam trudna lektura.
Akcja rozgrywa się w różnych miejscach, na różnych płaszczyznach czasowych. Mamy więc czasy nam współczesne, lata 60. XX wieku, lata 80. XX wieku, Paryż, Izrael, USA oraz inne miejsca na świecie, walki, manifestacje, wojny, nieliczne chwile pokoju.
Tym co łączy te okresy czasu, miejsca, wydarzenia, które wtedy miały miejsce jest osoba Samuela, po trosze Greka, po trosze Żyda, a z pewnością wielkiego człowieka, który będąc na łożu śmierci wspomina swoje życie, ale nie tylko. Przez całe życie Samuel miał niebanalne pomysły, szalone, zadziwiające idee, które za każdym razem starał się realizować, nie bacząc na ewentualne konsekwencje.
Człowiek ten wiele przeżył, w jego głowie, gdy jest on na łożu śmierci przewija się wiele wspomnień, zarówno tych spokojnych, jak i niezwykle burzliwych poznajemy je wszystkie. Urywki opowiadanej historii, której bohaterem jest Samuel, zadziwiają, poruszają i zmuszają do refleksji.
Ale...

Inez | 2017-05-24
Przeczytana: 24 maja 2017

"Czwarta ściana" Sorj Chalandona to ciekawa powieść powstała w wyniku wydarzeń w Libanie podczas Krwawej wojny domowej.
Sorj dzieli się z czytelnikiem bardzo trudnymi sprawami, dlatego opowieść tak głęboko mnie poruszyła. Książka jest wspaniałym dziełem, w którym przeplata się kameralność z tragedią grecką.
Stała się dla mnie wyjątkową poprzez to, że jej autor był naocznym świadkiem masakry podczas wojny domowej i wiernie przedstawił wydarzenia rozgrywające się w tamtym czasie. Niecodzienny temat książki, wystawienia sztuki w Bejrucie, gdzie jarmułka miała się wymieszać z kufiją, turbanem, fezem, krzyżem i półksiężycem stał się szalonym pomysłem głównego bohatera tej przepięknej opowieści.
Polecam.

unknown_pleasures | 2016-03-04
Przeczytana: 04 marca 2016

Trudna, ale bardzo dobra powieść o wojnie domowej w Libanie. Skłania do refleksji nad tym, jak wojna zmienia zmienia ludzi, ale też i jak ciężko jest o pokój między ludźmi, nie ważne o jakich czasach mówimy - antycznych, dość niedawnych czy współczesnych. Z dość dużą dokładnością autor opisał terror, przemoc i cierpienie towarzyszące śmierci, wybuchom i nienawiści. Czytelnik jednocześnie orientuje się, że nie ma właściwiej strony konfliktu - podczas wojny każdy traci, nikt nie zyskuje, każdy walczy w imię czegoś, w co wierzy. Dla bohaterów książki teatr staje się wspólnym mianownikiem, który ma choć na chwilę zjednoczyć zwaśnionych - po jednym z każdego obozu bojowników. Jest więc Druz, Palestynka, Chrześcijanin i inni, którzy stają ramię w ramię, aby przygotować utopijne marzenie przyjaciela narratora - wystawić Antygonę Anouhila pośrodku chaosu wojny. Prawdziwą tragedią jest jednak sam obraz wojny i śmierci, ale też i niedoścignionego pokoju, którego w głębi serca wszyscy pragną.

Lidka | 2018-06-30
EIGHT | 2018-04-13